Placdarmo“ nėra, bet jis vyksta


      Seniai seniai, kiekvienų metų rugpjūčio pabaigoje, į Klaipėdą iš visos Lietuvos susirinkdavo poetai. Giruliuose, prie „Juodosios tvirtovės“, jie užimdavo gynybines pozicijas ir akylai stebėdavo, ar neartėja nuo jūros kokia priešo laivė. Jei neartėdavo, tuomet ramiai žvangindavo eilėraščių ginklais ir taip baugindavo galimą priešą, jei artėdavo – žvangindavo neramiai. Rezultatas visada būdavo puikus – iškelti koją ant Lietuvos pajūrio smėlio svetimieji pabūgdavo. Et, norėčiau dar ką nors parašyti in memoriam poetiniam „Placdarmui“, bet ašaros tvenkiasi ir mėlynas temdo akis...

Taigi susikroviau mantą ir patraukiau keliu į Klaipėdą, į jau porą metų nebeorganizuojamą „Placdarmą“ – ko gero, nepretenzingiausią ir natūraliausią poetų susiėjimą Lietuvoje: nors neberengiamas, jis vyksta...


      Jūra šėlo. Prie „Juodosios tvirtovės“ atsisėdus išgerti termose atsivežtos kavos, tereikėjo spėti išsižioti – gėrimą vėjas į burną įpūtė. Poetų naktigonės laužo vietos neaplankiau, tik ta kryptim pažiūrėjau...


      Bažnyčių 4 / Daržų 10, Klaipėda


      Nors į „Placdarmą“ niekas nebekviečia, į Klaipėdą važiuoti vis tiek verta. Netgi labai rekomenduotina. Nes toje pačioje vietoje liko jūra, o Bažnyčių ir Daržų gatvių kampe, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (KKKC), gyvenimas virte verda, vis pamaišomas Igno Kazakevičiaus šaukštu. Ignas K., KKKC direktorius, regis, dieną naktį kuria projektus, performansus, vyksmus etc. ir pasirengęs kiekvienam praeiviui įpūsti meno: jiems tereikia neapdairiai užklysti į Senamiesčio kiemelį, ir jie arba patys darys, arba bus padaryti meno.

Tąkart viešint Klaipėdoje, Kultūrpolio „Meno kieme“ buvo įgyvendinamas naujas socialinės komunikacijos būdas. Projekte „Meno iškarpymas“ dėmesys buvo sutelktas į dėmę visomis prasmėmis. Raginta atnešti dėmėtą drabužį, kurį kaunietės tekstilininkės Bronė Neverdauskienė, Laura Keblytė, Audronė Andrulevičienė, Gabija (Bitė) Trutnevytė, Ligita Marcinkevičiūtė pavers meno kūriniu. Apskritai į dėmę/nuodėmę siekta pažvelgti kitaip – nemėginant jos pašalinti, išsiginti, išplauti, paslėpti. Galima buvo ją tik iškirpti, tarkim, norint užkonservuoti, kolekcionuoti... Pasak I. Kazakevičiaus, taip ne tik padaugės meno, bet ir sumažės vartojimas, t. y. neišmetę dėmėto drabužio, nepulsime pirkti kito.


      Kol menininkės triūsė, įprasmindamos klaipėdiečių suneštas dėmes, kyštelėjau smalsią nosį į KKKC erdves. Pirmojo aukšto salėse eksponuojamas įdomus Šveicarijos menininkės Helene Gerster specialiai Klaipėdai dedikuotas kompleksinis projektas „Klaipėda. Kasdienės patirtys“: fotografijos, didelio formato instaliacijų dokumentika, ant drobės siuvinėtas žemėlapis. Antrajame aukšte pakabinta fotografijų paroda įvairių tautų tema, Giedrė Valtaitė pro fotoobjektyvą žvilgteli į romus, Gintaras Česonis – į totorius, Gvidas Kovėra – į armėnus, Juozas Kaminskas – į žydus.

Kultūrpolio kieme guli du didžiuliai rąstai, viename – 5 metrų guoboje – menininko iš Vokietijos Volfgango Folmerio išrašyta istorija: atskiros medžio raižinio detalės susipynusios į vientisą vizualų pasakojimą, fiksuojant ne tik atskirus kadrus, bet ir jungiant juos į visumą. Kitas rąstas išraižytas vaikų, turistų, miestiečių, – visų, akcijos metu panorusiųjų tapti menininkais. Nuo abiejų rąstų nuimti medžio raižinio atspaudai bus eksponuojami KKKC galerijoje. Menininko rąstas taip ir liks Kultūrpolio „Meno kieme“, o liaudies išraižytąjį vėliau perkels į dykvietę už Kultūrpolio sienos, kur renkamasi, vartojama ir t. t., taigi ant jo bus raižomos naujos kultūrinės istorijos. 

 

      DOLCE & LIGA


      Grįžkime ten, kur dėmė gali būti graži ir brangintina, ji neslegia, ji neslepiama, ji – nauja galimybė!


      Iš dalies supratau, kodėl I. Kazakevičius visur suspėja ir, regis, nepavargsta. Pavyzdžiui, šiame projekte dirbo ne jis, o jo idėja: ant Kultūrpolio kieme esančios kavinės staliukų jis patiesė specialias staltieses, o jose dirbo (laistė, piešė, rašė) kavinės lankytojai. Dirbo ir malonumą apturėjo – tapę menininkais, kitaip pažvelgę į staltiesę, į dėmę ir į šiuolaikinį meną, kuris gali būti įdomus ir atrakcingas. Beje, tokią meno formą I. Kazakevičius pavadino markingu (angl. to mark – pažymėti, žymė) – kai visuomeninėje aplinkoje pastebėtas dėl nenuolatinės, bet neatsitiktinai tam tikrose vietose vykdomos žmonių veiklos ir atmosferos poveikio atsiradęs materialios aplinkos fizinis pokytis yra pažymimas individualiu parašu ir paaiškinimu, taip jam suteikiant meninio kūrinio statusą.


      Tačiau jaukiose stiklinėse dirbtuvėlėse dėmė buvo apdorojama įvairiausiomis technikomis (tai pavadinta spotingu, naująjį terminą kildinant iš angliško žodžio spot – dėmė, kuri „išimta“ iš konteksto tučtuojau meniškai perkeičiama) ir labai žavių menininkių (žr. bendrą projekto kūrėjų nuotrauką), tai turbūt paaiškino gausų praeivių susidomėjimą ir užklydusių turistų pravertas burnas.

Savotiška projekto kulminacija – vieno apsilankiusiojo susižavėjimas dėmės metamorfoze: atidavęs L. Marcinkevičiūtei savo kelnes, kurias mūvėjo, jis nutarė pasėdėti tualete, kol kelnės įgaus meninius kontūrus. Ir ne tik jis paskui džiaugėsi DOLCE & LIGA virtusiais drabužiais, žmonės veik sutiko pabūti nurengtais manekenais, kad tik ant savęs nešiotų meno kūrinį. Nors parodos kuratoriai B. Neverdauskienė ir I. Kazakevičius buvo nubrėžę komunistinius idealus – atnešu, atiduodu, mano, vadinasi, visų, nemokamai, – kvepiančius rožiniu nevartotojišku rytojumi ir t. t., kita jų mintis – sukurti pasaulį (iš dėmių?) per tris (tiek truko dėmių įprasminimas), o ne per septynias dienas. Mintis gal kiek didybiška, bet kuris menininkas kūrybos ekstazėje nėra pajutęs, kad jis – Dievas...


      Kiekvienas „Meno kiemas“ privalo turėti savo Geną


      Kai pirmąją projekto akcijos dieną būrelis bendraminčių Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro direktorių ėmė sveikinti su gimtadieniu, buvau tikra, kad tai – dar vienas performansas. Ypač kai pamačiau Geną. Pasirodo, vieną iš „Meno iškarpymo“ dienų I. Kazakevičius tikrai šventė gimtadienį (su kažkiek dėmių), o Gena – tai toks vietinis tipažas kaubojiškais drabužiais (žinoma, dėmėtais), kuriantis graudžiai malonius paveiksliukus iš gintariukų (jais apklijuojantis atvirukus) ir fantastiškai džiazuojantis lūpine armonikėle. Na, savotiškas meninis be tabu tipas, nuoširdžiai tikintis, kad nuo rytojaus pradės dirbti. Įkvėpė jis ir tekstilininkes, jos Genai džinsinį švarkelį įvairiose vietose išpuošė specialia technika apdorotomis krokodilo fotografijomis (prisimenant kultinį multiką apie krokodilą Geną). Tokių specialių vienetinių drabužių taip pat pageidavo ir Benas Šarka, ir į Klaipėdą savo parodą atvežusi tapytoja Elena Balsiukaitė. Tiesą sakant, blizginau akis ir aš, bet va dėmėto drabužio menininkėms neatvežiau, todėl desperatiškai ėmiausi matuotis jau sukurtą kolekciją. Nors vargu, ar Gena atnešė kokį drabužį, bet jį pamačius viskas tampa aišku – kiekvienas „Meno kiemas“ privalo turėti savo Geną (norėčiau parašyti: žr. vaizdo įrašą, bet jis – mano kompe).


      Paskutinė diena Klaipėdoje


      Puikiai išsimiegojusi pono Antano svečių namuose (tai toks viešbučio neformatas), pavarčiusi jo bibliotekos knygas: „Atsiminimus apie Antaną Sniečkų“, Fiodoro Dostojevskio „Nusikaltimą ir bausmę“, „Lietuvių karius Didžiojo tėvynės karo frontuose“, „Naująjį Testamentą“, „Teorinius elektrotechnikos pagrindus“ ir kt., – vėl patraukiau į „Meno kiemą“, žinodama, kad ten visada kažkas vyksta. Jei nebus Genos, tikrai bus I. Kazakevičius, vadinasi, ir šimtai idėjų.


      Tris dienas trukęs projektas „Meno iškarpymas“ lyg ir turėjo baigtis, tačiau tai – tik pradžios pabaiga, nes iki rugsėjo 20 d. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre galima apžiūrėti darbų, tąkart sukurtų iš (ant) dėmių, parodą. Vėliau, pasak B. Neverdauskienės, kažkas dėmėto turėtų vykti ir Kaune. Ačiū Dievui, mat faktas, kad kaunietės tekstilininkės kuria Klaipėdos meno kiemuose, jau ėmė gąsdinti. O dar ir I. Kazakevičiaus kaunietiška kilmė. Kažkaip nejučia imi galvoti apie dėmę, kurią norisi tik panaikinti...


      Placdarmas“ vyksta, bet jo nėra


      Projekto „Meno iškarpymas“ atidarymo dieną KKKC sutikau klaipėdietį poetą Mindaugą Valiuką – nuolatinį buvusio „Placdarmo“ tvėrėją ir dalyvį. I. Kazakevičius su juo dalijosi kažkokia nauja idėja. Gal, sakau, bendradarbiaujant M. Valiukas jam pasakys ir nerimo kupiną žinią: kariniame įtvirtintame rajone, kur sutelkiama kariuomenė, rengiantis pulti priešą, t. y. placdarme, poetų nėra.

      Nemunas
      2008 m. rugsėjis

Absoliuta Andželika Lukaitė 4 Achille Campanile 4 Adolfas Juršėnas 1 Adolfas Mekas 1 Adomas Lastas 5 Agnė Biliūnaitė 9 Agnė Klimavičiūtė 1 Agnė Narušytė 1 Agnė Žagrakalytė 29 Aidas Jurašius 2 Aidas Marčėnas 45 Aistė Ptakauskaitė 9 Aivaras Veiknys 8 Albertas Zalatorius 3 Albert Camus 4 Albinas Bernotas 3 Albinas Žukauskas 3 Aldona Liobytė 1 Aldona Ruseckaitė 4 Aldona Veščiūnaitė 14 Aldous Huxley 15 Aleksandra Fomina 22 Alfas Pakėnas 6 Alfonsas Andriuškevičius 29 Alfonsas Bukontas 2 Alfonsas Gricius 2 Alfonsas Nyka-Niliūnas 22 Alfonsas Šimėnas 1 Alfredas Guščius 22 Algimantas Baltakis 27 Algimantas Julijonas Stankevičius 3 Algimantas Krinčius 9 Algimantas Lyva 11 Algimantas Mackus 12 Algimantas Mikuta 33 Algirdas Landsbergis 23 Algirdas Titus Antanaitis 3 Algirdas Verba 7 Algis Kalėda 1 Alis Balbierius 29 Allen Ginsberg 3 Almantas Samalavičius 2 Alma Riebždaitė 6 Almis Grybauskas 8 Alvydas Surblys 2 Alvydas Valenta 12 Alvydas Šlepikas 25 Andrej Chadanovič 5 Andrius Jakučiūnas 20 Andrius Jevsejevas 1 Andrius Konickis 1 Andrius Pulkauninkas 2 Andrius Sietynas 2 Andrzej Bursa 4 Andrzej Stasiuk 2 Andrė Eivaitė 1 Angelė Jasevičienė 10 Antanas A. Jonynas 28 Antanas Andrijauskas 1 Antanas Gailius 4 Antanas Gustaitis 6 Antanas Jasmantas 4 Antanas Jonynas 1 Antanas Kalanavičius 2 Antanas Masionis 3 Antanas Miškinis 2 Antanas Ramonas 8 Antanas Rimydis 10 Antanas Vaičiulaitis 9 Antanas Venclova 8 Antanas Šimkus 15 Antanas Škėma 9 Arkadij Averčenko 6 Arkadij Strugackij 2 Arnas Ališauskas 11 Arnas Dubra 1 Artūras Gelusevičius 5 Artūras Imbrasas 4 Artūras Tereškinas 7 Artūras Valionis 13 Arvydas Genys 2 Arvydas Sabonis 1 Arūnas Spraunius 23 Arūnas Sverdiolas 1 Asta Plechavičiūtė 11 Audinga Tikuišienė 1 Audronė Barūnaitė Welleke 1 Audronė Urbonaitė 1 Audronė Žukauskaitė 2 Augustinas Raginis 11 Aurelija Mykolaitytė 1 Aurimas Lukoševičius 1 Auris Radzevičius-Radzius 2 Austėja Čepauskaitė 1 Austė Pečiūraitė 1 Aušra Kaziliūnaitė 24 Balys Auginas 4 Balys Sruoga 19 Belcampo 4 Benediktas Januševičius 39 Bernardas Brazdžionis 3 Birutė Jonuškaitė 28 Birutė Marcinkevičiūtė-Mar 2 Birutė Pūkelevičiūtė 19 Bogdan Chorążuk 2 Boris Strugackij 2 Brigita Speičytė 17 Bronius Radzevičius 8 Bronius Vaškelis 5 Castor&Pollux 74 Catherine Tice 1 Charles Baudelaire 5 Charles Bukowski 18 Charles Simic 6 Christoph Zürcher 4 Crying Girl 1 Dainius Dirgėla 5 Dainius Gintalas 21 Dainius Razauskas 5 Dainius Sobeckis 6 Daiva Ausėnaitė 2 Daiva Molytė-Lukauskienė 4 Daiva Čepauskaitė 13 Dalia Bielskytė 6 Dalia Jakaitė 7 Dalia Jazukevičiūtė 17 Dalia Kuizinienė 8 Dalia Satkauskytė 8 Dalia Striogaitė 11 Danguolė Sadūnaitė 9 Daniela Strigl 1 Danielius Mušinskas 47 Daniil Charms 10 Danutė Labanauskienė 1 Danutė Paulauskaitė 4 Darius Pocevičius 33 Darius Šimonis 9 Deimantė Daugintytė 1 Dino Buzzati 3 Dmytro Lazutkinas 2 Donaldas Apanavičius 2 Donaldas Kajokas 35 Donald Barthelme 4 Donata Mitaitė 25 Donatas Paulauskas 3 Donatas Petrošius 33 Dovilė Zelčiūtė 31 Dovilė Švilpienė 4 Edas Austworkas 4 Edita Nazaraitė 8 Edmondas Kelmickas 4 Edmundas Janušaitis 3 Edmundas Kazlauskas 1 Edmundas Steponaitis 6 Eduardas Cinzas 9 Eduardas Mieželaitis 6 Eduard Limonov 1 Edvardas Čiuldė 4 Egidijus Darulis 2 Eglė Bazaraitė 1 Eglė Juodvalkė 7 Eglė Sakalauskaitė 11 Elena Baliutytė 11 Elena Baltutytė 1 Elena Bukelienė 18 Elena Darbutaitė 1 Elena Karnauskaitė 6 Elena Mezginaitė 7 Elena Žukauskaitė 4 Elina Naujokaitienė 3 Elona Varnauskienė 1 Elvina Baužaitė 1 Elžbieta Banytė 16 Enrika Striogaitė 4 Erika Drungytė 20 Ernestas Noreika 8 Ernesto Che Guevara 5 Eugenija Vaitkevičiūtė 20 Eugenija Valienė 3 Eugenijus Ališanka 40 Evelina Bondar 2 Faustas Kirša 6 Fethullah Gülen 1 Gabriela Eleonora Mol-Basanavičienė 1 Gabrielė Klimaitė 16 Gabrielė Labanauskaitė 13 Gasparas Aleksa 28 Gediminas Cibulskis 1 Gediminas Kajėnas 16 Gediminas Pilaitis 2 Gediminas Pulokas 5 Genovaitė Bončkutė-Petronienė 1 George Orwell 6 Georges Bataille 2 Giedra Radvilavičiūtė 3 Giedrius Viliūnas 5 Giedrė Kazlauskaitė 44 Giedrė Šabasevičiūtė 1 Ginta Gaivenytė 3 Gintaras Beresnevičius 57 Gintaras Bleizgys 32 Gintaras Grajauskas 19 Gintaras Gutauskas 1 Gintaras Patackas 38 Gintaras Radvila 3 Gintarė Bernotienė 7 Gintarė Remeikytė 2 Gintautas Dabrišius 9 Gintautas Mažeikis 1 Ginta Čingaitė 5 Gitana Gugevičiūtė 3 Goda Volbikaitė 2 Gražina Cieškaitė 15 Gražvydas Kirvaitis 3 Grigorijus Kanovičius 8 Grigorij Čchartišvili 5 Guillaume Apollinaire 2 Guoda Azguridienė 1 Gytis Norvilas 24 Gytis Rimonis 2 Gábor Csordás 1 Hakim Bey 2 Hans Arp 5 Hans Carl Artmann 5 Henrikas Algis Čigriejus 19 Henrikas Nagys 15 Henrikas Radauskas 14 Henrikas Stukas 1 Henrykas Sienkiewiczius 1 Henry Miller 2 Herkus Kunčius 29 Hugo Ball 4 Hunter S. Thompson 3 Ieva Gudmonaitė 8 Ignas Kazakevičius 1 Ignas Narbutas 1 Ignas Šeinius 7 Ilona Gražytė-Maziliauskienė 1 Ilse Aichinger 5 Ilzė Butkutė 4 Indrė Meškėnaitė 3 Indrė Valantinaitė 11 Ineza Juzefa Janonė 5 Ingmar Villqist 3 Ingrida Korsakaitė 2 Irena Bitinaitė 2 Irena Potašenko 4 Irena Slavinskaitė 2 Irvin D. Yalom 1 Irvine Welsh 2 Italo Calvino 6 Ivan Vyrypajev 3 J. G. Ballard 3 Jadvyga Bajarūnienė 1 Jan Brzechwa 2 Janina Žėkaitė 3 Janusz Anderman 6 Jaroslavas Melnikas 25 Jaunius Čemolonskas 4 Jeanette Winterson 4 Jehuda Amichaj 2 Jerzy Pilch 2 Jevgenij Zamiatin 3 Johanas Volfgangas fon Gėtė 1 Johan Borgen 3 Johannes Bobrowski 3 John Fante 9 John Lennon 1 Jolanta Malerytė 4 Jolanta Paulauskaitė 1 Jolanta Tumasaitė 1 Jolita Skablauskaitė 23 Jonas Aistis 1 Jonas Dovydėnas 1 Jonas Jackevičius 12 Jonas Kalinauskas 7 Jonas Lankutis 7 Jonas Mačiukevičius 8 Jonas Mekas 24 Jonas Mikelinskas 16 Jonas Papartis 1 Jonas Radžvilas 3 Jonas Strielkūnas 24 Jonas Thente 1 Jonas Vaiškūnas 2 Jonas Zdanys 8 Jonas Šimkus 8 Jorge Luis Borges 17 Josef Winkler 3 José Saramago 7 Jovita Jankauskienė 1 Juan Bonilla 2 Juan Rulfo 3 Judita Polovinkina 1 Judita Vaičiūnaitė 27 Julijonas Lindė-Dobilas 3 Julius Janonis 3 Julius Kaupas 12 Julius Keleras 29 Julius Žėkas 2 Juozapas Albinas Herbačiauskas 8 Juozas Aputis 40 Juozas Baltušis 7 Juozas Brazaitis 7 Juozas Erlickas 17 Juozas Glinskis 10 Juozas Grušas 7 Juozas Kralikauskas 5 Juozas Kėkštas 6 Juozas Mečkauskas-Meškela 1 Juozas Tysliava 8 Juozas Šikšnelis 9 Juozas Žlabys-Žengė 8 Jurga Ivanauskaitė 26 Jurga Katkuvienė 2 Jurga Lūžaitė 2 Jurga Petronytė 2 Jurga Tumasonytė 7 Jurgis Baltrušaitis 6 Jurgis Gimberis 13 Jurgis Janavičius 1 Jurgis Jankus 10 Jurgis Kunčinas 44 Jurgis Mačiūnas 1 Jurgis Savickis 5 Jurgita Butkytė 7 Jurgita Jėrinaitė 1 Jurgita Ludavičienė 1 Jurgita Mikutytė 2 Justinas Bočiarovas 5 Jūratė Baranova 26 Jūratė Sprindytė 52 Karolis Baublys 23 Karolis Gerikas 1 Karolis Klimas 4 Kasparas Pocius 3 Kazimieras Barėnas 17 Kazys Almenas 6 Kazys Binkis 27 Kazys Boruta 43 Kazys Bradūnas 11 Kazys Jakubėnas 5 Kazys Jonušas 3 Kazys Puida 6 Kazys Saja 25 Kerry Shawn Keys 7 Kleopas Jurgelionis 8 Kornelijus Platelis 27 Kostas Ostrauskas 27 Kristina Sabaliauskaitė 9 Kristina Tamulevičiūtė 2 Kurt Vonnegut 12 Kęstutis Keblys 4 Kęstutis Nastopka 9 Kęstutis Navakas 53 Kęstutis Rastenis 3 Kęstutis Raškauskas 2 Laima Kreivytė 1 Laimantas Jonušys 39 Laimutė Adomavičienė 4 Laura Auksutytė 3 Laura Liubinavičiūtė 10 Laura Sintija Černiauskaitė 48 Laurynas Katkus 7 Laurynas Rimševičius 2 Lena Eltang 3 Leokadija Sušinskaitė 1 Leonardas Gutauskas 35 Leonard Cohen 1 Leonas Gudaitis 4 Leonas Lėtas 3 Leonas Miškinas 3 Leonas Peleckis-Kaktavičius 22 Leonas Skabeika 7 Leonas Švedas 5 Leonidas Donskis 5 Lev Rubinštein 3 Lidija Šimkutė 25 Lina Buividavičiūtė 1 Linas Jegelevičius 1 Linas Kanaras 1 Linas Kranauskas 5 Lina Spurgevičiūtė 1 Liudas Giraitis 2 Liudas Gustainis 8 Liudas Statkevičius 2 Liudvikas Jakimavičius 31 Liutauras Degėsys 9 Liutauras Leščinskas 2 Livija Mačaitytė 1 Liūnė Sutema 9 lona Bučinskytė 1 Loreta Jakonytė 14 Loreta Mačianskaitė 1 Lukas Devita 1 Lukas Miknevičius 11 Manfredas Žvirgždas 7 Mantas Areima 1 Mantas Gimžauskas-Šamanas 18 Manuel Rivas 2 Marcelijus Martinaitis 38 Margot Dijkgraaf 1 Marguerite Yourcenar 3 Marija Macijauskienė 8 Marijana Kijanovska 1 Marija Stankus-Saulaitė 11 Marijus Šidlauskas 10 Mari Poisson 18 Marius Burokas 57 Marius Ivaškevičius 7 Marius Katiliškis 13 Marius Macevičius 4 Marius Plečkaitis 5 Mariusz Cieślik 4 Markas Zingeris 3 Mark Boog 2 Marta Wyka 2 Martin Amis 2 Matt McGuire 1 Michael Augustin 4 Michael Katz Krefeld 2 Milda Kniežaitė 3 Mindaugas Jonas Urbonas 1 Mindaugas Kiaupas 1 Mindaugas Kvietkauskas 18 Mindaugas Nastaravičius 8 Mindaugas Peleckis 11 Mindaugas Valiukas 18 Mindaugas Švėgžda 3 Mirga Girniuvienė 1 Monika Kutkaitytė 13 Monika Šlančauskaitė 3 Motiejus Gustaitis 6 Mykolas Karčiauskas 8 Mykolas Sluckis 5 Narlan Martos Teixeira 1 Narlan Matos Teixeira 1 Nerijus Brazauskas 9 Nerijus Cibulskas 11 Nerijus Laurinavičius 3 Neringa Abrutytė 15 Neringa Klišienė 1 Neringa Mikalauskienė 18 Nicolas Born 2 Nida Gaidauskienė 14 Nida Matiukaitė 1 Nijolė Miliauskaitė 14 Nijolė Simona Pukinskaitė 2 Nijolė Storyk 1 Noam Chomsky 1 Ona Ališytė-Šulaitienė 2 Ona Mikailaitė 3 Onutė Bradūnienė 1 Onė Baliukonė 16 Orbita 4 Paul Celan 4 Paulina Žemgulytė 6 Paulius Norvila 10 Paulius Širvys 4 Pedro Lenz 4 Peter Bichsel 2 Petras Babickas 6 Petras Bražėnas 7 Petras Cvirka 8 Petras Dirgėla 16 Petras ir Povilas Dirgėlos 5 Petras Kubilevičius-Kubilius 2 Petras P. Gintalas 5 Petras Rakštikas 5 Petras Tarulis 14 Philip Roth 3 Povilas Šarmavičius 3 Pranas Morkūnas 4 Pranas Naujokaitis 2 Pranas Visvydas 14 Predrag Matvejević 2 Pulgis Andriušis 18 Raimondas Dambrauskas 1 Raimondas Jonutis 2 Ramunė Brundzaitė 7 Ramutė Dragenytė 34 Ramūnas Gerbutavičius 10 Ramūnas Jaras 17 Ramūnas Kasparavičius 26 Ramūnas Čičelis 11 Rasa Aškinytė 1 Rasa Drazdauskienė 2 Rasa Norvaišaitė 1 Rasa Petkevičienė 1 Regimantas Tamošaitis 86 Regina Varanavičiūtė 1 Renata Radavičiūtė 2 Renata Šerelytė 85 Richard Brautigan 9 Rima Juškūnė 1 Rimantas Kmita 32 Rimantas Černiauskas 11 Rimantas Šalna 1 Rima Pociūtė 6 Rimas Burokas 15 Rimas Užgiris 3 Rimas Vėžys 4 Rimvydas Stankevičius 31 Rimvydas Šilbajoris 32 Rita Kasparavičiūtė 1 Rita Tūtlytė 9 Ričardas Gavelis 19 Ričardas Šileika 21 Robertas Kundrotas 8 Roberto Bolano 3 Rolandas Mosėnas 2 Rolandas Rastauskas 22 Romas Daugirdas 33 Romualdas Granauskas 15 Romualdas Kisielius 1 Romualdas Rakauskas 1 Ryszard Kapuściński 3 Rūta Brokert 2 Salman Rushdie 2 Salomėja Nėris 9 Salys Šemerys 12 Samuel Beckett 29 Sandra Avižienytė 1 Sara Poisson 25 Sargis Atsargiai 1 Saulius Keturakis 1 Saulius Kubilius 2 Saulius Repečka 1 Saulius Rimkus 5 Saulius Tomas Kondrotas 10 Saulius Šaltenis 12 Saulė Pinkevičienė 4 Serhij Žadan 6 Sharan Newman 1 Sigitas Birgelis 13 Sigitas Geda 50 Sigitas Parulskis 31 Sigitas Poškus 7 Simona Talutytė 2 Simon Carmiggelt 8 Skaidrius Kandratavičius 11 Skirmantė Černiauskaitė 1 Slavoj Žižek 1 Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė 7 Sonata Paliulytė 9 Sondra Simanaitienė 5 Stan Barstow 2 Stanislava Nikolova-Čiurinskienė 2 Stanislovas Abromavičius 4 Stanisław Lem 4 Stasys Anglickis 3 Stasys Jonauskas 13 Stasys Santvaras 8 Stasys Stacevičius 16 Tadas Vidmantas 5 Tadas Žvirinskis 4 Tautvyda Marcinkevičiūtė 19 Tautvydas Nemčinskas 4 Teofilis Tilvytis 16 Thomas Bernhard 5 Thomas Pynchon 1 Titas Alga 4 Toma Gudelytė 2 Tomas Arūnas Rudokas 19 Tomas Kavaliauskas 11 Tomas Norkaitis 4 Tomas S. Butkus-Slombas 9 Tomas Staniulis 14 Tomas Taškauskas 8 Tomas Venclova 45 Tomas Čepaitis 1 Tomas Šinkariukas 18 Ulla Berkewicz 4 Vaidotas Daunys 5 Vainis Aleksa 2 Vaiva Grainytė 7 Vaiva Kuodytė 8 Vaiva Markevičiūtė 1 Vaiva Rykštaitė 1 Valdas Daškevičius 11 Valdas Gedgaudas 11 Valdas Papievis 13 Valdemaras Kukulas 41 Valentinas Sventickas 30 Vanda Zaborskaitė 5 Venancijus Ališas 4 Vidmantė Jasukaitytė 28 Viktoras Rudžianskas 10 Viktorija Daujotytė 114 Viktorija Jonkutė 2 Viktorija Skrupskelytė 11 Viktorija Vosyliūtė 4 Viktorija Šeina 9 Viktor Pelevin 2 Vilis Normanas 6 Vilius Dinstmanas 3 Viljama Sudikienė 1 Vilma Fiokla Kiurė 4 Vincas Mykolaitis-Putinas 19 Vincas Natkevičius 2 Vincas Ramonas 4 Violeta Tauragienė 1 Violeta Šoblinskaitė 22 Virginija Cibarauskė 1 Virginijus Malčius 11 Virginijus Savukynas 1 Vitalija Bogutaitė 7 Vitalija Pilipauskaitė 8 Vitas Areška 13 Vladas Braziūnas 51 Vladas Šimkus 10 Vladas Šlaitas 9 Vladimir Sorokin 4 Vygantas Šiukščius 5 Vytas Dekšnys 15 Vytautas Berenis 4 Vytautas Girdzijauskas 10 Vytautas Janavičius 7 Vytautas Kavolis 4 Vytautas Kirkutis 7 Vytautas Kubilius 63 Vytautas Martinkus 23 Vytautas Mačernis 6 Vytautas Montvila 6 Vytautas P. Bložė 32 Vytautas Rubavičius 37 Vytautas Sirijos Gira 5 Vytautas Skripka 8 Vytautas Stankus 10 Vytautas V. Landsbergis 11 Walter Benjamin 10 Werner Aspenström 2 Wolfgang Borchert 4 Woody Allen 6 Yoko Ono 1 Zigmas Gėlė 6 Šarūnas Monkevičius 1 Švelnus Jungas 1 Žilvinas Andriušis 26 Živilė Bilaišytė 10 Živilė Kavaliauskaitė 1 Žygimantas Kudirka-Mesijus 5 ХХХ Nežinomas rašytojas 1