Mums, iš vienos pusės, yra džiugu, kad mūsų, kalba bendrai dar yra laisva nuo daugybės kitose kalbose išsiplėtusių literatinių trafaretų.

       Mūsų saldžiųjų lirikų pamėgtos žvaigždelės, karūnos, godelės, prakartėlės ir t.t. — tai tik menkutis lašas palyginus su mūsų kalbos skaisčia jūra.

       Daugiausia čia dar tebėra dirvonai. Žodžio menininkams dažnai tenka pirmąją vagą varyti.

       Tačiau, iš kitos pusės, mes atmetę charakteringą senesniems kūrėjams mildų įkvėptą pranašingą kliedėjimą ir pradėję sąmoningai iš žodžio medžiagos dirbti savo kūrinius, atsidūrėme gan sunkioje padėtyje. Nes lig šiol nieko dar nepadaryta, kad būtų pakelta mūsų kalbos kultūra, kad būtų pritaikinta kalba šių dienų reikalavimams.

       Mūsų kalba dabar pergyvena besivystančio mokslo ir atgimstančio meno reikalavimų pagreitinto vystymosi opiausį periodą. Šiuo momentu bendrai kalboje neišvengiama yra dalina suirutė.

       Jei visi kiti nuolat skundžias, kad yra sunku dirbti mokslo ir meno darbas, nes mūsų kalboje dar nepakankamai išvystyta daugelio sričių terminologija, tai mes tuos pačius trukumus dar gyviau jaučiam.

       Pakanka graužti seną kaulą:

       — Mūsų kalba graži, turtinga.

       Mes konkrečiai kalbos vystymosi susirūpinę sakome:

       — Ne! Kalba ne dievaitis, kuriam garbę reikia smilkyti. Kalba — mūsų darbo medžiaga.

       Tiesa, mes noriai pripažįstame, kad mūsų šių dienų kalba yra turtingas ir gražus ateities kalbai pamatas.

       Naujojo meno srity pirmieji dirbėjai, mes žinome, kad žodžio meno teorijos gimsta tada, kai menininkas savo kūrybos pavyzdžiais sudaro naujų kalbos gyvenime faktų.

       Todel norėdami išvengti, darydami pirmuosius žingsnius, galimų klaidų ir kad geriau orientuotumemės tvarkydami padriką kalbos medžiagą, mes turime pažinti kitų, daugiau išsivysčiusių, kalbų dabartinę padėtį.

       Praktiniu žvilgsniu tam reikalui geriausia, rodos, atatiks rusų kalba.

       Nes 1) ji mūsų daugumai gal kiek geriau už kitas kalbas pažįstama.

       ir 2) joje naujasis menas pasiekė gan aukšto laipsnio.

       Dar žymiai prieš karą veikliausi rusų naujojo meno atstovai futūristai jau plačiai buvo išvystę savo veikimą praktikoje ir teorijoje.

       Didysis šių dienų rusų poėtas (nesenai miręs) V. Chliebnikovas pasirodo buvęs lygiai drąsus, gilus ir genijalus teorikas. Jo žodžių išradimais ir išvidiniu žodžių linksniavimu šiuo metu plačiai susidomėjo mokslo vyrai.

       Dabar jam, mirusiam, skirtuos straipsniuos jo draugai (Majakovskis ir kiti) vadina jį savo didžiuoju mokytoju.

       Jo dvasios pastangas kalbos kultūrinimo srity dabar tęsia visa eilė naujojo meno teoretikų.

       Paskutiniu metu kalbamu klausimu rusai turi jau plačią literatūrą (1).

       Kitų tarpe lingvistas O. I. Vinokur'as į šį klausimą stengias, moksliniai pažvelgti.

       Maskvos kairiųjų menininkų laikraštyje: „Lef“ (Levyj front) 1 Nr. padėtas minėto autoriaus straipsnis vardu: „Futūristai — kalbos statytojai“.

       Čia į literatūros kūrinį žiūrima tiesiog kaip į kalbos faktą.

       „Mūsų kalba, sako jis, kaip ir kiekvienas socialis faktas kultūrinio nugalėjimo objektas. Tiesa, kad dažniausiai, ypačiai kasdieniniam savo gyvenime, mes visiškai impulsingai naudojamės kalba, prisitaikydami reikalo ir įkvėptos socialės normos. Bet šit kas čia svarbiausia, — kalba, kaip impulsingo, nesąmoningo naudojimos priemonė, turi savo labai griežtas ribas: kalbėjimas „iš inercijos“ pasikeičia sąmoningu įsigilinimu į kalbos sistemą, jei tiktai kalbėtojas atsiduria tose sąlygose, kurios priverčia jį protingai ir tikslingai savo kalbos išgalėmis operuoti“.

       Savo tezę jis vaizduoja prasčiausiais pavyzdžiais. Štai: pasikalbėjimas bevalgant pietus ir egzaminuojamo mokinio atsakinėjimas, teoretinis pašnekesys su bičiuliu savo namuose ir viešame dispute ginčas, pasižymėjimas rašomojoj knygutėj ir darbo laikas — čia aiškiai matyti esminiai skirtumai del kalbos metodo, kuriuo naudojasi kalbėtojas. Pirmosios palyginimo dalys, reikalaujamos kalbos sistemos atžvilgiu, daugiau yra palaidos, netvarkingos, o autorius jau pasižymi kalbos mąstymo inercijos nugalėjimu ir sąmoningu organizuojančių kalbos elementų dėstymu.

       Kiekvienas literatūros dokumentas, plačiausia to žodžio prasme — laiškas, afiša, dienraštis, laikraštis — nepaisant, kieno jis bus parašytas — gerai mokančio ar vos galinčio plunksną valdyti žmogaus, būtinai turi savotiško organizuojančiųjų kalbos momentų interpretavimo žymių. Ir, žinoma, juo aukštesnė yra socialė aplinkuma, kurioje tai vyksta, juo intensingesnis yra kalbos sąmoningumo laipsnis. Kalbos inercijos nugalėjimo kelias ilgas yra — jis eina nuo lipdomo ant vartų apie buto nuomą popierėlio ir konferavimo mitinguose ligi poėzijos kūrinio ir oratoriaus bylos. „Tokiu tad būdu yra sudaroma  k a l b o s  ku l t ū r a, kurios lygis, galutina savo išvada, sutinka su kultūriniu esamosios socialės aplinkumos lygiu“.

       „Kad ir kaip stengtumėmės poėzijos esmę ir reikšmę apibūdinti“, sako tas pats autorius — „man kaip lingvistui, vistiek palieka neginčijamos teisės poėzijos faktus tolygiai analizuoti, k a i p  k a l bos  f a k t u s. Jei kas ginčytų, kad poėtiniai ipročiai pareina ne tiktai nuo esamosios kalbos sistemos, bet ir nuo bendrųjų kultūros istorinių sąlygų, tad galima būtų pastebėti, juk ir kalba yra viena tokių pat kultūros istorinių sąlygų. Kiekvieną kartą, keičiant poėzijos mokyklą, taip pat yra keičiami poėtingosios kalbos medžiagos organizavimo būdai ir kultūrinio kalbos stichijos nugalėjimo įpročiai“.

       Tuo būdu noroms nenoroms mes turime sutikti, kad poėzijai būtina k a l b o s  k u l t ū r a  arba, kitaip sakant, šis faktas stačiai verčia mus teologiniu žvilgsniu pažvelgti į poėziją. „Nuo šito žvilgsnio žegnojasi puristai — lingvistai ir veltui mėgina maskuoti tai poėtingojo žodžio „autonamiškumo“ šalininkai.

       Toliau aiškinami dviejų rusų literatinės kalbos reformatorių — Puškino, pabaigusio savo darbą, kanonizatoriaus, ir Majakovskio, pradedančio, revoliucionieriaus, būdai ir metodai, kurių prisilaikydami vienas statė savo poėzijos mokyklos kalbą, o kitas tebestato. Palyginęs Puškiną su Majakovskiu tiktai kaip savo laikų noratorių, jis griežtai skiria poėzijos metodus ir kelius. Jo nuomone, labai būtų pravartu kalbos kultūros istorikui įsigilinti į šiuos faktus, turinčius visiškai ypatingo įdomumo.

       Didžiausias ir pagrindinis tarp Puškino ir futūristų skirtumas, pirmiausia, kad šie nesinaudoja jau esamosios kalbos pavyzdžiais, bet stengiasi nugalėti tą masinę šnekamąją kalbą, iš kurios daugiausia savo kalbos kūrybai ima medžiagos. „Kalbos kultūra -  n e  tiktai jos  o r g a n i z a v i m a s, kas buvo daroma Puškino laikais, bet drauge ir  i š r a d i m a s“. Laikas jau esą pamesti vaizduotis, būk kalba tėsanti kažin kokia neliečiamoji šventovė, težinanti tiktai savo išvidinius istatymus ir jais vienais tereguliuojanti savo gyvenimą.

       Šitas dalykas, būtent, kad kalbąs kolektyvas sąmoningai galįs paveikti dar nėsąs mokslo paliestas, tačiau daug esą davinių, kad netrukus šis reiškinys būsiąs aktualus. Mes turim, galų gale, suprasti, jog mes ne tik galim kalbos mokytis, bet ir  d a r y t i  kalbą, ne tiktai organizuoti kalbos elementus, bet ir  i š r a s t i  naujų tarp šitų elementų ryšių“.

       Tačiau šis paskutinis faktas esąs aukščiausias kalbos kultūros laipsnis, apie kurį, plačiam masiniam maštabe, tegalima tik svajoti. Kalbos išradimas, savaime aišku, reikalaująs aukštos technikos, plačiausio supratimo ir suvokimo kalbos elementų ir konstrukcijos, dideliausio įsigilinimo į jos sistemą ir laisvo manevravimo atskiromis kalbos mechanizmo svirtimis ir spiruokliais.

       Rusų futūristai, negalėdami to darbo plačiai varyti del savo liaudies tamsumo, daro, ką įstengia, ir rodo mums tokius pavyzdžius savo literatūroj — eilėraščiuose ir poėmoj. Jie pirmieji pradėjo sąmoningą kalbos išradimo darbą, pirmieji parodė lingvistinės inžinerijos kelią ir iškėlė „bekalbės gatvės“ problemą, o kartu socialę ir poėzijos prablemą.

       O mūsų pasakysiu šia proga, argi ne toks pat „bekalbis“ tik ne gatvė, o sodžius, ir juk nieko beveik nepadaryta, kad jo kalba.būtų sąmoninga, o ne aklo instinkto vedama, kad jis laisvai, tiksliai, gyvai, be „charakteringojo šablono“, galėtų prabilti. Daug knygų, milijonai gražių žodžių, o ten, kur jam iš tikro reikia stipraus žodžio, savo kasdieniniam gyvenime, jis jo neranda.

 

 

       Bet, sulig tuo žodžiu kalbos inžinierija, nereikia esą tuojau suprasti „beprasmę kalbą“ (zaumnyj jazyk). Ši tendencija esą pastebima tiek pas futūrizmo kritikus, tiek pas atstovus, bet ji klaidinga. Svarbiausioji futūrinės kalbos kūrybos savybė — ne tiek jos leksikoloziškumas, kiek gramatiškumas — kas esą charakteringa ir svarbu lingvistui. Ir tikrosios kalbos kūrimas — tai ne neologizmų kalimas, bet ypatingas sufiksų pavartojimas: ne nepaprastas antrašas — bet tam tikrų įstatymų nustatoma žodžių tvarka. Tik futūrizmas tai supratęs. O šit simbolistai, spręsdami savo eilinį uždavinį — naujinti poėzijos kalbą, griozdinę, sukrapštinėję po istorinius analus ir maginguosius vidurinių amžių traktatus ir rėmė savo poeziją nepaprastais žodeliais turinčiais savyje gramatiką (Ar ne tas pats mūsų simbolistų: karžygiai, karūnos, lebonės ir tt.). Futūrizmo poėzija, priešingai, beieškodama sau kultūros lingvistinių kelių, įsibrovė į pačius kalbinės medžiagos tirštimus, grabaliodama juose tinkamus savarankiam išdirbimui elementus.

       Jis visiškai nesutinka su tais prikaišiojimais, daromais futūristams, kad girdi, kokia čia žodžio kūryba, jei imami tie patys paprasčiausi visiems žinomi sufiksai ir pridedami prie netinkamų žodžių. Trumpai šį dalyką paaiškinęs ir neįsileisdamas į smulkesnę tos rūšies medžiagos analizę, jis vėl grįžta prie savo pagrindinės minties, būtent, parodyti keletą futūristų kalbinės inžinierijos metodų ir sujungti juos su bendrąja kalbos kultūros problema. Vieną tokių įsidėmėtinų metodų, jis parodo ypatingą žodžių suderinimo būdą, naujuoju terminu tariant — poėtingąją etimologiją. Pavyzdžiui jis cituoja pakištą jam atminties, latvių tautosakos, trupinėlį: Pelei vilki vilku vilka (2). Be to, jis plačiai nagrinėja paskutinių laikų literatūros pavyzdžius, Maja­kovskio, Chliebnikovo. Asejevo kūrinius. Paskutinio autoriaus ištrauką ir čia paduodu:

                    Со сталелитейного стали лететь
                    Крики кровью окрашенные
                    Стекало в стекольной и падали те
                    Слезой поскользнувшись страшною

       Toliau jis aiškina, kokių čia yra ryšių arba santykių tarp poėtingosios etimologijos, arba garsų kūrybos ir kalbos išradimo, arba kalbos kūrybos. Baigdamas pabrėžia, jog remdamos futūristine poėzija, visiškai neturėjęs tikslo duoti kokių nors masinės kalbos darymo pav. Bet visa tai esą įsidėmėtina ir vaizdinga principialiu atžvilgiu, iškeliama aikštėn ta kryptis, kuria bendrai gali eiti kalbinės inžinierijos darbas ir rodoma, kaip poėtų kalbos darbo principai gali būti suprasti gyvenime.

       Straipsnio gale taipgi paliesta ta piliečių baidyklė „beprasmė kalba“ (zaumnyj jazyk). Jis paaiškina jos vaidmeni ir vietą, kaip organizuojančiojo kalbos faktoriaus. Iš tikrųjų, ar įsidėmėjo tik kas, kad daug kasdieninio mūsų gyvenimo daiktų perdėm be prasmių turi pavadinimų. Kinematografai: „Oaza“ „Olimpas“ „Triumfas“, popirosai: „Iro“ „Šat1ė“ ir t.t. Daugumos tų žodžių pirmutinė prasmė jau nubluko ir jie nustojo savo pirmosios reikšmės, kuri nebent filologų besugaudoma; šitie žodžiai dabar įgijo visiškai naujų sąvokų ir vaidinių. Kodel tokiu būdu negalėtų tikti beprasmės kalbos žodžiai: „Euy“ vietoj „Jro“, „Zliustra“; vietoj „Apolo“. Taip pat, rodos, ne kiek neprieštarautų logikai, jei laikrodžių dirbtuvę pavadintumėm „Soėobi“, nes turim „Omega“ ir tt. Kodel, pagaliau, negalima paprašyti restorane „Rokokinio rokokujo“ pareijos, jei ten pat galima gauti „Triplsekkuantro.“

       Jeigu ne visi lingvistai susidomėję futūristais, tai užtat futūristai griežtai linksta prie žodžio teorijos, kai stiebas prie saulės šviesos. Jų teorija grynai lingvistinė, o ne geršenzoniška kokia nors arba Andrėj Bielyj stiliaus. Ne „žodžių magija“, bet vidujinis žodžių mechanizmas magina futūristus. Del to tat futūristų žodis — kultūros žodis. Nesvarbu kad jie griauna tradiciją. Kultūra tai ne vien tik plikų tradicijų grandinė. Kultūra organizuoja, o todel ji reikalauja sugriauti, kas sena — ji statoma prieštaravimais. Ir šit tą darbą pradėjo dirbti futūristai. Darbas tik pradėtas. Jam tęsti reikalinga teorijos ir praktikos sintezė. Tik žodžio mokslą ir meną sujungus galima tai pasiekti. 

       ------------------------
       1 Paminėsiu: B. Eichenbaum — Melodicha sticha; V. Šklovskij „Tristam Šendi“ Stern i teorija romana; R. Jakobson „Briusovskaja stichologija i nauka o stiche“; B. Arvatov Sintaksis Majakovskago.
       2 Mūsų tautosaka ypačiai turtinga tokiais pavyzdžiais: Kur tu bėgi kreiva krive... Vingur gurkli, kur gurkliuoji. Šarangė varangė po suolu susirangė. Iš poėtų kol kas pasižymėjo K. Binkis:
       Purienai papieviuose papuro
       Ir vaikigaliai, kaip gervės
       Po papievius vaikštinėja.
       Purienų visiems po pūrą!...

 

       Kalba autentiška

       Keturi vėjai Nr. 1. – Kaunas, 1924 m. sausis

Absoliuta Andželika Lukaitė 4 Achille Campanile 4 Adolfas Juršėnas 1 Adolfas Mekas 1 Adomas Lastas 5 Agnė Biliūnaitė 9 Agnė Klimavičiūtė 1 Agnė Narušytė 1 Agnė Žagrakalytė 29 Aidas Jurašius 2 Aidas Marčėnas 45 Aistė Ptakauskaitė 9 Aivaras Veiknys 8 Albertas Zalatorius 3 Albert Camus 4 Albinas Bernotas 3 Albinas Žukauskas 3 Aldona Liobytė 1 Aldona Ruseckaitė 4 Aldona Veščiūnaitė 14 Aldous Huxley 15 Aleksandra Fomina 22 Alfas Pakėnas 6 Alfonsas Andriuškevičius 29 Alfonsas Bukontas 2 Alfonsas Gricius 2 Alfonsas Nyka-Niliūnas 22 Alfonsas Šimėnas 1 Alfredas Guščius 22 Algimantas Baltakis 27 Algimantas Julijonas Stankevičius 3 Algimantas Krinčius 9 Algimantas Lyva 11 Algimantas Mackus 12 Algimantas Mikuta 33 Algirdas Landsbergis 23 Algirdas Titus Antanaitis 3 Algirdas Verba 7 Algis Kalėda 1 Alis Balbierius 29 Allen Ginsberg 3 Almantas Samalavičius 2 Alma Riebždaitė 6 Almis Grybauskas 8 Alvydas Surblys 2 Alvydas Valenta 12 Alvydas Šlepikas 25 Andrej Chadanovič 5 Andrius Jakučiūnas 20 Andrius Jevsejevas 1 Andrius Konickis 1 Andrius Pulkauninkas 2 Andrius Sietynas 2 Andrzej Bursa 4 Andrzej Stasiuk 2 Andrė Eivaitė 1 Angelė Jasevičienė 10 Antanas A. Jonynas 28 Antanas Andrijauskas 1 Antanas Gailius 4 Antanas Gustaitis 6 Antanas Jasmantas 4 Antanas Jonynas 1 Antanas Kalanavičius 2 Antanas Masionis 3 Antanas Miškinis 2 Antanas Ramonas 8 Antanas Rimydis 10 Antanas Vaičiulaitis 9 Antanas Venclova 8 Antanas Šimkus 15 Antanas Škėma 9 Arkadij Averčenko 6 Arkadij Strugackij 2 Arnas Ališauskas 11 Arnas Dubra 1 Artūras Gelusevičius 5 Artūras Imbrasas 4 Artūras Tereškinas 7 Artūras Valionis 13 Arvydas Genys 2 Arvydas Sabonis 1 Arūnas Spraunius 23 Arūnas Sverdiolas 1 Asta Plechavičiūtė 11 Audinga Tikuišienė 1 Audronė Barūnaitė Welleke 1 Audronė Urbonaitė 1 Audronė Žukauskaitė 2 Augustinas Raginis 11 Aurelija Mykolaitytė 1 Aurimas Lukoševičius 1 Auris Radzevičius-Radzius 2 Austėja Čepauskaitė 1 Austė Pečiūraitė 1 Aušra Kaziliūnaitė 24 Balys Auginas 4 Balys Sruoga 19 Belcampo 4 Benediktas Januševičius 39 Bernardas Brazdžionis 3 Birutė Jonuškaitė 28 Birutė Marcinkevičiūtė-Mar 2 Birutė Pūkelevičiūtė 19 Bogdan Chorążuk 2 Boris Strugackij 2 Brigita Speičytė 17 Bronius Radzevičius 8 Bronius Vaškelis 5 Castor&Pollux 74 Catherine Tice 1 Charles Baudelaire 5 Charles Bukowski 18 Charles Simic 6 Christoph Zürcher 4 Crying Girl 1 Dainius Dirgėla 5 Dainius Gintalas 21 Dainius Razauskas 5 Dainius Sobeckis 6 Daiva Ausėnaitė 2 Daiva Molytė-Lukauskienė 4 Daiva Čepauskaitė 13 Dalia Bielskytė 6 Dalia Jakaitė 7 Dalia Jazukevičiūtė 17 Dalia Kuizinienė 8 Dalia Satkauskytė 8 Dalia Striogaitė 11 Danguolė Sadūnaitė 9 Daniela Strigl 1 Danielius Mušinskas 47 Daniil Charms 10 Danutė Labanauskienė 1 Danutė Paulauskaitė 4 Darius Pocevičius 33 Darius Šimonis 9 Deimantė Daugintytė 1 Dino Buzzati 3 Dmytro Lazutkinas 2 Donaldas Apanavičius 2 Donaldas Kajokas 35 Donald Barthelme 4 Donata Mitaitė 25 Donatas Paulauskas 3 Donatas Petrošius 33 Dovilė Zelčiūtė 31 Dovilė Švilpienė 4 Edas Austworkas 4 Edita Nazaraitė 8 Edmondas Kelmickas 4 Edmundas Janušaitis 3 Edmundas Kazlauskas 1 Edmundas Steponaitis 6 Eduardas Cinzas 9 Eduardas Mieželaitis 6 Eduard Limonov 1 Edvardas Čiuldė 4 Egidijus Darulis 2 Eglė Bazaraitė 1 Eglė Juodvalkė 7 Eglė Sakalauskaitė 11 Elena Baliutytė 11 Elena Baltutytė 1 Elena Bukelienė 18 Elena Darbutaitė 1 Elena Karnauskaitė 6 Elena Mezginaitė 7 Elena Žukauskaitė 4 Elina Naujokaitienė 3 Elona Varnauskienė 1 Elvina Baužaitė 1 Elžbieta Banytė 16 Enrika Striogaitė 4 Erika Drungytė 20 Ernestas Noreika 8 Ernesto Che Guevara 5 Eugenija Vaitkevičiūtė 20 Eugenija Valienė 3 Eugenijus Ališanka 40 Evelina Bondar 2 Faustas Kirša 6 Fethullah Gülen 1 Gabriela Eleonora Mol-Basanavičienė 1 Gabrielė Klimaitė 16 Gabrielė Labanauskaitė 13 Gasparas Aleksa 28 Gediminas Cibulskis 1 Gediminas Kajėnas 16 Gediminas Pilaitis 2 Gediminas Pulokas 5 Genovaitė Bončkutė-Petronienė 1 George Orwell 6 Georges Bataille 2 Giedra Radvilavičiūtė 3 Giedrius Viliūnas 5 Giedrė Kazlauskaitė 44 Giedrė Šabasevičiūtė 1 Ginta Gaivenytė 3 Gintaras Beresnevičius 57 Gintaras Bleizgys 32 Gintaras Grajauskas 19 Gintaras Gutauskas 1 Gintaras Patackas 38 Gintaras Radvila 3 Gintarė Bernotienė 7 Gintarė Remeikytė 2 Gintautas Dabrišius 9 Gintautas Mažeikis 1 Ginta Čingaitė 5 Gitana Gugevičiūtė 3 Goda Volbikaitė 2 Gražina Cieškaitė 15 Gražvydas Kirvaitis 3 Grigorijus Kanovičius 8 Grigorij Čchartišvili 5 Guillaume Apollinaire 2 Guoda Azguridienė 1 Gytis Norvilas 24 Gytis Rimonis 2 Gábor Csordás 1 Hakim Bey 2 Hans Arp 5 Hans Carl Artmann 5 Henrikas Algis Čigriejus 19 Henrikas Nagys 15 Henrikas Radauskas 14 Henrikas Stukas 1 Henrykas Sienkiewiczius 1 Henry Miller 2 Herkus Kunčius 29 Hugo Ball 4 Hunter S. Thompson 3 Ieva Gudmonaitė 8 Ignas Kazakevičius 1 Ignas Narbutas 1 Ignas Šeinius 7 Ilona Gražytė-Maziliauskienė 1 Ilse Aichinger 5 Ilzė Butkutė 4 Indrė Meškėnaitė 3 Indrė Valantinaitė 11 Ineza Juzefa Janonė 5 Ingmar Villqist 3 Ingrida Korsakaitė 2 Irena Bitinaitė 2 Irena Potašenko 4 Irena Slavinskaitė 2 Irvin D. Yalom 1 Irvine Welsh 2 Italo Calvino 6 Ivan Vyrypajev 3 J. G. Ballard 3 Jadvyga Bajarūnienė 1 Jan Brzechwa 2 Janina Žėkaitė 3 Janusz Anderman 6 Jaroslavas Melnikas 25 Jaunius Čemolonskas 4 Jeanette Winterson 4 Jehuda Amichaj 2 Jerzy Pilch 2 Jevgenij Zamiatin 3 Johanas Volfgangas fon Gėtė 1 Johan Borgen 3 Johannes Bobrowski 3 John Fante 9 John Lennon 1 Jolanta Malerytė 4 Jolanta Paulauskaitė 1 Jolanta Tumasaitė 1 Jolita Skablauskaitė 23 Jonas Aistis 1 Jonas Dovydėnas 1 Jonas Jackevičius 12 Jonas Kalinauskas 7 Jonas Lankutis 7 Jonas Mačiukevičius 8 Jonas Mekas 24 Jonas Mikelinskas 16 Jonas Papartis 1 Jonas Radžvilas 3 Jonas Strielkūnas 24 Jonas Thente 1 Jonas Vaiškūnas 2 Jonas Zdanys 8 Jonas Šimkus 8 Jorge Luis Borges 17 Josef Winkler 3 José Saramago 7 Jovita Jankauskienė 1 Juan Bonilla 2 Juan Rulfo 3 Judita Polovinkina 1 Judita Vaičiūnaitė 27 Julijonas Lindė-Dobilas 3 Julius Janonis 3 Julius Kaupas 12 Julius Keleras 29 Julius Žėkas 2 Juozapas Albinas Herbačiauskas 8 Juozas Aputis 40 Juozas Baltušis 7 Juozas Brazaitis 7 Juozas Erlickas 17 Juozas Glinskis 10 Juozas Grušas 7 Juozas Kralikauskas 5 Juozas Kėkštas 6 Juozas Mečkauskas-Meškela 1 Juozas Tysliava 8 Juozas Šikšnelis 9 Juozas Žlabys-Žengė 8 Jurga Ivanauskaitė 26 Jurga Katkuvienė 2 Jurga Lūžaitė 2 Jurga Petronytė 2 Jurga Tumasonytė 7 Jurgis Baltrušaitis 6 Jurgis Gimberis 13 Jurgis Janavičius 1 Jurgis Jankus 10 Jurgis Kunčinas 44 Jurgis Mačiūnas 1 Jurgis Savickis 5 Jurgita Butkytė 7 Jurgita Jėrinaitė 1 Jurgita Ludavičienė 1 Jurgita Mikutytė 2 Justinas Bočiarovas 5 Jūratė Baranova 26 Jūratė Sprindytė 52 Karolis Baublys 23 Karolis Gerikas 1 Karolis Klimas 4 Kasparas Pocius 3 Kazimieras Barėnas 17 Kazys Almenas 6 Kazys Binkis 27 Kazys Boruta 43 Kazys Bradūnas 11 Kazys Jakubėnas 5 Kazys Jonušas 3 Kazys Puida 6 Kazys Saja 25 Kerry Shawn Keys 7 Kleopas Jurgelionis 8 Kornelijus Platelis 27 Kostas Ostrauskas 27 Kristina Sabaliauskaitė 9 Kristina Tamulevičiūtė 2 Kurt Vonnegut 12 Kęstutis Keblys 4 Kęstutis Nastopka 9 Kęstutis Navakas 53 Kęstutis Rastenis 3 Kęstutis Raškauskas 2 Laima Kreivytė 1 Laimantas Jonušys 39 Laimutė Adomavičienė 4 Laura Auksutytė 3 Laura Liubinavičiūtė 10 Laura Sintija Černiauskaitė 48 Laurynas Katkus 7 Laurynas Rimševičius 2 Lena Eltang 3 Leokadija Sušinskaitė 1 Leonardas Gutauskas 35 Leonard Cohen 1 Leonas Gudaitis 4 Leonas Lėtas 3 Leonas Miškinas 3 Leonas Peleckis-Kaktavičius 22 Leonas Skabeika 7 Leonas Švedas 5 Leonidas Donskis 5 Lev Rubinštein 3 Lidija Šimkutė 25 Lina Buividavičiūtė 1 Linas Jegelevičius 1 Linas Kanaras 1 Linas Kranauskas 5 Lina Spurgevičiūtė 1 Liudas Giraitis 2 Liudas Gustainis 8 Liudas Statkevičius 2 Liudvikas Jakimavičius 31 Liutauras Degėsys 9 Liutauras Leščinskas 2 Livija Mačaitytė 1 Liūnė Sutema 9 lona Bučinskytė 1 Loreta Jakonytė 14 Loreta Mačianskaitė 1 Lukas Devita 1 Lukas Miknevičius 11 Manfredas Žvirgždas 7 Mantas Areima 1 Mantas Gimžauskas-Šamanas 18 Manuel Rivas 2 Marcelijus Martinaitis 38 Margot Dijkgraaf 1 Marguerite Yourcenar 3 Marija Macijauskienė 8 Marijana Kijanovska 1 Marija Stankus-Saulaitė 11 Marijus Šidlauskas 10 Mari Poisson 18 Marius Burokas 57 Marius Ivaškevičius 7 Marius Katiliškis 13 Marius Macevičius 4 Marius Plečkaitis 5 Mariusz Cieślik 4 Markas Zingeris 3 Mark Boog 2 Marta Wyka 2 Martin Amis 2 Matt McGuire 1 Michael Augustin 4 Michael Katz Krefeld 2 Milda Kniežaitė 3 Mindaugas Jonas Urbonas 1 Mindaugas Kiaupas 1 Mindaugas Kvietkauskas 18 Mindaugas Nastaravičius 8 Mindaugas Peleckis 11 Mindaugas Valiukas 18 Mindaugas Švėgžda 3 Mirga Girniuvienė 1 Monika Kutkaitytė 13 Monika Šlančauskaitė 3 Motiejus Gustaitis 6 Mykolas Karčiauskas 8 Mykolas Sluckis 5 Narlan Martos Teixeira 1 Narlan Matos Teixeira 1 Nerijus Brazauskas 9 Nerijus Cibulskas 11 Nerijus Laurinavičius 3 Neringa Abrutytė 15 Neringa Klišienė 1 Neringa Mikalauskienė 18 Nicolas Born 2 Nida Gaidauskienė 14 Nida Matiukaitė 1 Nijolė Miliauskaitė 14 Nijolė Simona Pukinskaitė 2 Nijolė Storyk 1 Noam Chomsky 1 Ona Ališytė-Šulaitienė 2 Ona Mikailaitė 3 Onutė Bradūnienė 1 Onė Baliukonė 16 Orbita 4 Paul Celan 4 Paulina Žemgulytė 6 Paulius Norvila 10 Paulius Širvys 4 Pedro Lenz 4 Peter Bichsel 2 Petras Babickas 6 Petras Bražėnas 7 Petras Cvirka 8 Petras Dirgėla 16 Petras ir Povilas Dirgėlos 5 Petras Kubilevičius-Kubilius 2 Petras P. Gintalas 5 Petras Rakštikas 5 Petras Tarulis 14 Philip Roth 3 Povilas Šarmavičius 3 Pranas Morkūnas 4 Pranas Naujokaitis 2 Pranas Visvydas 14 Predrag Matvejević 2 Pulgis Andriušis 18 Raimondas Dambrauskas 1 Raimondas Jonutis 2 Ramunė Brundzaitė 7 Ramutė Dragenytė 34 Ramūnas Gerbutavičius 10 Ramūnas Jaras 17 Ramūnas Kasparavičius 26 Ramūnas Čičelis 11 Rasa Aškinytė 1 Rasa Drazdauskienė 2 Rasa Norvaišaitė 1 Rasa Petkevičienė 1 Regimantas Tamošaitis 86 Regina Varanavičiūtė 1 Renata Radavičiūtė 2 Renata Šerelytė 85 Richard Brautigan 9 Rima Juškūnė 1 Rimantas Kmita 32 Rimantas Černiauskas 11 Rimantas Šalna 1 Rima Pociūtė 6 Rimas Burokas 15 Rimas Užgiris 3 Rimas Vėžys 4 Rimvydas Stankevičius 31 Rimvydas Šilbajoris 32 Rita Kasparavičiūtė 1 Rita Tūtlytė 9 Ričardas Gavelis 19 Ričardas Šileika 21 Robertas Kundrotas 8 Roberto Bolano 3 Rolandas Mosėnas 2 Rolandas Rastauskas 22 Romas Daugirdas 33 Romualdas Granauskas 15 Romualdas Kisielius 1 Romualdas Rakauskas 1 Ryszard Kapuściński 3 Rūta Brokert 2 Salman Rushdie 2 Salomėja Nėris 9 Salys Šemerys 12 Samuel Beckett 29 Sandra Avižienytė 1 Sara Poisson 25 Sargis Atsargiai 1 Saulius Keturakis 1 Saulius Kubilius 2 Saulius Repečka 1 Saulius Rimkus 5 Saulius Tomas Kondrotas 10 Saulius Šaltenis 12 Saulė Pinkevičienė 4 Serhij Žadan 6 Sharan Newman 1 Sigitas Birgelis 13 Sigitas Geda 50 Sigitas Parulskis 31 Sigitas Poškus 7 Simona Talutytė 2 Simon Carmiggelt 8 Skaidrius Kandratavičius 11 Skirmantė Černiauskaitė 1 Slavoj Žižek 1 Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė 7 Sonata Paliulytė 9 Sondra Simanaitienė 5 Stan Barstow 2 Stanislava Nikolova-Čiurinskienė 2 Stanislovas Abromavičius 4 Stanisław Lem 4 Stasys Anglickis 3 Stasys Jonauskas 13 Stasys Santvaras 8 Stasys Stacevičius 16 Tadas Vidmantas 5 Tadas Žvirinskis 4 Tautvyda Marcinkevičiūtė 19 Tautvydas Nemčinskas 4 Teofilis Tilvytis 16 Thomas Bernhard 5 Thomas Pynchon 1 Titas Alga 4 Toma Gudelytė 2 Tomas Arūnas Rudokas 19 Tomas Kavaliauskas 11 Tomas Norkaitis 4 Tomas S. Butkus-Slombas 9 Tomas Staniulis 14 Tomas Taškauskas 8 Tomas Venclova 45 Tomas Čepaitis 1 Tomas Šinkariukas 18 Ulla Berkewicz 4 Vaidotas Daunys 5 Vainis Aleksa 2 Vaiva Grainytė 7 Vaiva Kuodytė 8 Vaiva Markevičiūtė 1 Vaiva Rykštaitė 1 Valdas Daškevičius 11 Valdas Gedgaudas 11 Valdas Papievis 13 Valdemaras Kukulas 41 Valentinas Sventickas 30 Vanda Zaborskaitė 5 Venancijus Ališas 4 Vidmantė Jasukaitytė 28 Viktoras Rudžianskas 10 Viktorija Daujotytė 114 Viktorija Jonkutė 2 Viktorija Skrupskelytė 11 Viktorija Vosyliūtė 4 Viktorija Šeina 9 Viktor Pelevin 2 Vilis Normanas 6 Vilius Dinstmanas 3 Viljama Sudikienė 1 Vilma Fiokla Kiurė 4 Vincas Mykolaitis-Putinas 19 Vincas Natkevičius 2 Vincas Ramonas 4 Violeta Tauragienė 1 Violeta Šoblinskaitė 22 Virginija Cibarauskė 1 Virginijus Malčius 11 Virginijus Savukynas 1 Vitalija Bogutaitė 7 Vitalija Pilipauskaitė 8 Vitas Areška 13 Vladas Braziūnas 51 Vladas Šimkus 10 Vladas Šlaitas 9 Vladimir Sorokin 4 Vygantas Šiukščius 5 Vytas Dekšnys 15 Vytautas Berenis 4 Vytautas Girdzijauskas 10 Vytautas Janavičius 7 Vytautas Kavolis 4 Vytautas Kirkutis 7 Vytautas Kubilius 63 Vytautas Martinkus 23 Vytautas Mačernis 6 Vytautas Montvila 6 Vytautas P. Bložė 32 Vytautas Rubavičius 37 Vytautas Sirijos Gira 5 Vytautas Skripka 8 Vytautas Stankus 10 Vytautas V. Landsbergis 11 Walter Benjamin 10 Werner Aspenström 2 Wolfgang Borchert 4 Woody Allen 6 Yoko Ono 1 Zigmas Gėlė 6 Šarūnas Monkevičius 1 Švelnus Jungas 1 Žilvinas Andriušis 26 Živilė Bilaišytė 10 Živilė Kavaliauskaitė 1 Žygimantas Kudirka-Mesijus 5 ХХХ Nežinomas rašytojas 1