Kalbasi:
    DARIUS ŠIMONIS
    RIMVYDAS STANKEVIČIUS
    NIJOLĖ KERŠYTĖ
    ROMUALDA STONKUTĖ
    PENKTASIS (1)

DARIUS. Gerai, tai tu man klausimą užduok. Tą, kur, sakei, norėjai užduoti.

NIJOLĖ. Ne, žinok, aš tau jo dabar neužduosiu. Supranti, kaip tu negali bet kada atsakinėti, taip aš bet kada klausti bet ko negaliu. Man klausimas yra tas pats, kas tau eilėraštis. Tau atrodo kvaila, bet tu neįsivaizduoji, ką man reiškia klausimas.

DARIUS. Eik tu sau!

NIJOLĖ Man klausimai – tarsi kūryba... Kartais jie pavyksta, kartais ne.

ROMUALDA. Man jau senokai kilo klausimas, kodėl po jūsų eilėraščiais niekur nėra datų. Man, pavyzdžiui, būtų įdomu pažiūrėti, kada jie parašyti. Vaizdas kažkaip susidarytų.

RIMVYDAS. Aš tai darau sąmoningai. Aš labai nemėgstu datų.

DARIUS. Aš nematau prasmės. Todėl, kad eilėraštis nepriklauso nuo mėnulio fazių.

RIMVYDAS. Nuo mėnulio priklauso. Mėnulio fazes pažymiu.

DARIUS. O man ir nuo mėnulio fazės nepriklauso. Aš apskritai nematau eilėraščių prasmės. Nematau. Arba datos, arba eilėraščiai. Aš ne formalistas. Geras eilėraštis yra geras – padėsi po juo datą ar nepadėsi.

NIJOLĖ. Dariau, tai nėra tas vienas klausimas, kurį aš tau norėjau užduoti. Aš girdėjau, kad tu anksčiau rašei rusiškus eilėraščius.

DARIUS. Palaukit. (Išsitraukia iš kišenės lapelį ir skaito į „ausį“ Penktajam.)

Не навздыхать, не наглядеться
На мертвые цветы твои,
Ни на твое пустое место,
Где грязнут Блока упыри.

Как вечный голубь я порхаю
На небе – солнечном плоту –
И не взираю я на рая,
Земного рая пестроту.

Не спросит милая, как жив я,
Не спросит мама, жив ль я вовсе,
А я под снег укроюсь живо.
Пиши, повешусъ на вопросе.

Пошлю под ниву солнце глыбо
Поближе к глине, где видней,
Приму Есеня за спасибо
Тех двух распряженных коней.


NIJOLĖ. O žinai, ką aš pagalvojau... Kada nors, technikos amžiuje, aš išleisiu almanachą, įrašiusi į kasetes. Tave pakviesiu. Tu sėdėsi, skaitysi...

DARIUS. Anksčiau taip nebūčiau daręs... Anksčiau nebūčiau garsiai paniekinamai pareiškęs, kad aš rašau eilėraščius...

NIJOLĖ. Dariau, ar tu dainuoji savo poeziją? Rusišką poeziją.

DARIUS. Rusišką? Truputį. Ir lietuvišką truputį. AŠ nesu produktyvus.

NIJOLĖ. Žinai, dėl ko aš labiausiai nustebau: kaip tu, gyvendamas Kaune, šitaip su rusų kalba susidraugavai, jeigu net kurti eilėraščius pradėjai?

DARIUS. Na ką, aš armijoj šnekėjau.

NIJOLĖ. Vadinasi, tai nuo armijos prasidėjo?

DARIUS. Na, taip...

NIJOLĖ. Dariau, o tu neverti eilėraščių?

DARIUS. Aš Maironį į rusų kalbą verčiau.

NIJOLĖ. O iš rusų kalbos ką nors?

RIMVYDAS. Vertė – O. Mandelštamą.

DARIUS. A, nu taip. Bet čia Katino2 įtaka...

NIJOLĖ. Aš žinau, Katinas verčia...

RIMVYDAS. Bet Darius tai verčia kitaip. Supranti, jeigu, pavyzdžiui, O. Mandelštamo eilėraštis prastas, Dariaus vertimas geras. Ne vertimas, o eilėraštis geras. Kartais to O. Mandelštamo ten nedaug ir lieka, bet – jėga.

DARIUS. Ačiū.

NIJOLĖ. O tau, Rimvi, niekad nekilo noras versti ką nors?

RIMVYDAS. Ne, poezijos neversiu niekada.

NIJOLĖ. Kodėl?

RIMVYDAS. Nenoriu.

DARIUS. Ne, čia jo principas – tvarkoj. Jėga, žinok, principas.

<...>

DARIUS. O dabar apie literatūrą...

NIJOLĖ. Sakai, užtenka apie mus kalbėti...

DARIUS. <...> Aš manau, kad literatūra, kaip menas, negali turėti genijų. Tai yra pats dirbtiniausias, neorganiškiausias dalykas. Kai kurie mano draugai sako, kad vis dėlto galima literatūroje išskirti tris genijus, o aš sakau, kad jų nėra. Na, aišku, M. Martinaitis man labai patinka, Just. Marcinkevičius ir S. Geda. Dar O. Baliukonytė patinka ir B. Baltrušaitytės kai kurie eilėraščiai.

RIMVYDAS. O man Lotynų Amerikos mistinis realizmas patinka. Aš turiu omeny G. G. Markesą, Ch. Kortesarą ir K. Fuentesą. Taip pat F. Kafka, R. M. Rilkė, H. Hesė ir dar Dž. Selindžeris, E. Po patinka.

DARIUS. Man tai dar Ch. Dodereris – pats artimiausias dvasiai. Ir S. Beketas patinka.

NIJOLĖ. Dariau, tu sakei, kad literatūroj negali būti genijų. O kur gali būti?

RIMVYDAS ir DARIUS (kartu). Muzikoj.

NIJOLĖ. Muzikoj?

DARIUS. Tiktai! Tiktai! Faktiškai, kaip įrodomas genialumo pavyzdys yra L. van Bethovenas – žmogus, negalėjęs kurti mechaniškai. Mano buvusi muzikos mokytoja į klausimą „kodėl jūs nekuriat?“ atsakė: „Tai daug laiko užima.“ Na, iš tiesų, sėdi ir atrinkinėji, kas tau patinka, kas nepatinka. O ten (L. van Bethoveno atveju) viskas jo – nuo alfos iki omegos.
<...> Aš etiudus rašau. Iki koncertų dar nesu priėjęs, bet etiudus rašau.

RIMVYDAS. Ir kantatą.

DARIUS. Kantatos tai ten vos vos – gabaliukas...

RIMVYDAS. Bet graži... Jo kantata su libretu lotynišku, žinai...

NIJOLĖ. Kai leisim almanachą kasetėmis, tai galėsime įdėti tavo kantatą.

DARIUS. Gerai, man tik choro reikės.
<...> Aš sakau, kad poezija yra pats laikini... temporaliausias dalykas. Greičiausiai nusenstantis.

NIJOLĖ. Kodėl?

DARIUS. Aš nežinau. Man taip atrodo.

NIJOLĖ. O visi kiti gyvena visai priešinga iliuzija – atvirkščiai.

DARIUS. Aš suprantu.

NIJOLĖ. Rimvi, o kaip tau? Aš nežinau, ar tu galėsi atsakinėti į tokį mano klausimą. Man atrodo, tai, ką pasakė Darius, tavo poezijai labai tiktų. Būtent tavo poezijai. Žinai kodėl? Iš tiesų, kiek aš skaičiau, ten fiksuojami patys laikiniausi, kasdieniškiausi dalykai. Tavo poezijoj nėra transcendencijos, nėra amžinybės. Tu apie ją užsimeni, kad jinai kažkur galbūt buvo tau miegant, bet tu iš jos nekuri, tu joje (ar ja) negyveni. Amžinybė – ne tas žodis. Tavo poezijoje tai pavadinta kitu vardu – Angelo, Dievo , bet iš esmės tai tas pats.

RIMVYDAS. Amžinybė, amžinybė, aš nežinau... Matai, viskas galbūt egzistuoja, bet... Nežinau, kaip kiti gyvena, bet aš iš tikrųjų kuo toliau, tuo labiau susimąstau... Pavyzdžiui, sėdi savo namuose. Eini, pavyzdžiui, iš vieno kambario į kitą... Kaip tarp kažkokių žmogaus būklių, pasaulių (graikų mitologijoje) yra Letos upė, taip net eidamas iš vieno kambario į kitą žmogus perbrenda Letos upę. Turi perbristi, jis niekur nuo to nedings, ir jis nieko nežino, jis užmiršta... Amžinybė jam gali būti viskas, o gali būti niekas, nėra jos, arba amžinybė gali būti kaip pinigas – jis labai dažnai keičiasi...

NIJOLĖ. Gali būti, bet kaip tau yra? Juk viskas gali būti...

RIMVYDAS Tai va, čia priklauso nuo momento. Būtent ta Letos upė – ji visą laiką mainosi. Žiūrėk, žengi žingsnį, ir tu ją peržengei, ir užmiršai, kas už nugaros, ir galų gale atsiduri tokioj vietoj, kur prieš tave tiesiog iškyla elementariausi daiktai – kaip nesvarumo būklėj – ir nežinai, kas jie tokie yra. Man labai patiko G. G Markeso romanas „Šimtas metų vienatvės“, kur žmonės pradėjo viską užmiršt. Tada užrašė, pakabino virš savo miesto plakatą „Dievas yra“, kad atsimintų, kai visiškai užmirš. Ateini žmogus be atminties ir perskaitai: „Dievas yra“. Bet tavo reikalas... Jie neprisimena Dievo po to – kaip ir amžinybės. Jie nežino, ar Jis yra, ar Jo nėra. Paprasčiausiai gali svajot sau. Lauki amžinybės, stebuklų visokiausių, bet tik daikteliai aplink tave sukasi, ir ką tu juose pamatai, tą pamatai. Tai tiek.

<...>

ROMUALDA. O iš ko tu jį darai? Kaip, pavyzdžiui, audinį – iš ko tu jį išaudi? Kaip atsiranda tau tas eilėraštis?

RIMVYDAS. Tave domina, kaip vyksta pats kūrimo procesas? Na, kaip. Žmogus gyveni. Lauki kažko. Gali ką nori daryti: geri ten, negeri, įsivaizduoji, dėl ko nerašai... Visų pirma – lauki. Ir vieną rytą pabundi, pasikeli, nueini į balkoną parūkyti, užsidegi cigaretę ir... kad ir, pavyzdžiui, degtukas... Ir tu suvoki, kad čia ne degtukas, o čia – degtukas. Tai yra labai maloni būsena. Rašau iš egoizmo tada, nes norisi išlaikyti kuo ilgiau tai. Prikala prie sienos elementariausi dalykai. O laukimas... Kai žinai, kad tai nėra pirmas kartas, visą laiką bijai, kad jis gali būti paskutinis. Labai baisu... Mano atveju, tai čia egoizmo, fanatizmo – visko čia pilna toj poezijoj.

DARIUS. O man yra taip. Aš žinau, kas yra man gražu, ir klijuoju aplikacijas. Ir viskas...

RIMVYDAS. Tu turbūt taip nedarai?..

DARIUS. Taip darau, taip darau. Tikrai. Iš tikrųjų, kai aš sakiau, kad kopijuoju ten M. Martinaitį... Tai aš prisiskaitau, prisiskaitau – visi žino – prisiskaitau, prisiskaitau – noriu parašyt eilėraštį – prisiskaitau M. Martinaičio, prisipumpuoju, o paskui... Aš galvoju, kad kūryba – tai yra arba visiška kūryba, arba reikia nuosaikiai įvardyti, kiek tai yra ne kūryba. Sakau, aš tai iš M. Martinaičio daug ką paėmiau. Ir daugiau, kas nėra M. Martinaičio, yra mano. Aš ne šiaip sau, ne iš kuklumo sakau, kad aš... iš tikrųjų taip ir yra.

<...>

NIJOLĖ. Dariau, tu turi kaimą?

DARIUS. Turiu, bet niekad nebuvau.

NIJOLĖ. Klausyk, o ką tau reiškia kaimas? Aš apie kaimo daiktus klausiu...

DARIUS. Yra tie patys žodžiai, tie patys žodžiai... Pavyzdžiui, aš skaitau kokį nors man nepatinkantį eilėraštį, nepatinkantį autorių, bet aš matau, kad vienas dalykas, kuris man praeina, tai yra žodžiai, tie patys žodžiai.

NIJOLĖ. Kodėl žodžiai, kodėl ne daiktai?

DARIUS. Todėl, kad žodžiai. Daiktai yra... Pavyzdžiui, aš tau pasakysiu: aš esu tikrai paviršutiniškas, tikrai tikrai...

NIJOLĖ. Žodžiai dar nereiškia paviršiaus.

DARIUS. Nereiškia paviršiaus, kai šnekam šiaip, bet kai šneku aš apie savo poeziją ir kaip aš ją matau... Bet tie daiktai, atsiprašau, tie žodžiai, kurie man patinka, tai – juodai...

NIJOLĖ. Jie tau yra patys daiktai? Žodžiai – kaip daiktai.

DARIUS. Taip, žodžiai – kaip daiktai.

RIMVYDAS. Ne, šiaip tai čia dar yra Zaikauskas, toks žmogus. Mes po tų kaimų visų... Jisai mus išprovokavo dar vienai kūrybinei gyslai tokiai... Supranti, kaip buvo. Mes su Zaikausku susitarėm surinkti patarmės žodžius. Ir kadangi mes nieko tuose kaimuose nepešėm... Pamato mus su Darium pro langą ir...

DARIUS. Aš tokią Gaono kepurę buvau užsidėjęs...

RIMVYDAS, Ir nieks neįleido mūsų į namus. Pernakvojom ant šiaudų ir grįžom. Ir viskas – kūrėm tarmę. Įsivaizduok, sakinys tarmiškas: tata valka, valkesnė negu valta – tai pervalka.

DARIUS. Čia mes giriamės...

NIJOLĖ. Tai girkitės, girkitės, prieš ką gi jūs daugiau galėsite pasigirti, jeigu ne prieš Penktąjį.

RIMVYDAS. Ir, va, įvyko tas darbas. Grįžom mes po atostogų – visai kitas leksikonas. Aš, pavyzdžiui, pusę vasaros sėdėjau ir rašiau noveles tokia sodria lietuviška kalba.

NIJOLĖ. Rimvi, o ką tau reiškia daiktai?

RIMVYDAS. Labai labai daug ką. Viskas juose ir yra. Man pats prisilietimas prie jų – žvėris. Visi jausmai nuo to ir pareina. Visos baimės, visos nuostabos – viskas. Dėl to ir gyveni, dėl to aš ir kuriu, kad daiktai. Geriausi jie būna, žinai, kada? Įsivaizduok, šviesą užgesini naktį – ir ne tavo kambarys, ir nežinai.

NIJOLĖ. Dariau, juk ne tik kalba. Kas be kalbos šitam pasauly tau... Rimvis turi daiktus, o ką tu turi?

DARIUS. Man be kalbos dar – muzika. Aš mėgstu muziką. Viskas. Aš noriu ramaus gyvenimo. Viskas.

<...>

NIJOLĖ. Dariau, norėčiau tavęs paklausti apie politiką. Tu ja domiesi?

DARIUS. Aha.

NIJOLĖ. O kodėl? Rimvi, o tu domiesi politika?

RIMVYDAS. Ne. Kiek tai įmanoma nesidomėti, tiek nesidomiu. Dariui (aš taip manau) visų pirma tai yra Kauno aristokratijos bruožas – domėtis politika. Žmogus turi ją išmanyti, nes nenori būti durnas žmogus.

NIJOLĖ. Tu taip irgi galvoji?

DARIUS. Taip. Aš žinau, aš žinau... dėl kai kurių dalykų, reiškia... netgi vos ne tai, kad kraują atiduočiau... Pavyzdžiui, dėl airių, dėl Bosnijos ir, supranti... na, ir dėl Lietuvos <...> Politikos galbūt ir pačioj politikoj yra labai nedaug. Čia viskas vis tiek ne vien dėl, supranti... ne vien Kauno žydras kraujas.

RIMVYDAS. Tai ne, Dariau, ne tai. Aš žiūrėjau paprasčiausiai į menininkus. Koks yra daugumos menininkų santykis su politika? Pavyzdžiui, vilniečiai – tai bijo jos, netgi nori, kad jos išvis nebūtų, kad apie ją kuo mažiau girdėtų.

NIJOLĖ. Taip, ignoruoja. Paprasčiausia jos nėra – jiems nėra.

RIMVYDAS. Taip, bet to maža, kad nėra. Va, būtent, jie negali visiškai nuo jos pabėgt, nes jie bijo jos, bijo klausytis tų visų dalykų. Jie tiesiog jos nekenčia. O, pavyzdžiui, Kauno menininkai – kiek aš esu bendravęs, kiek pažinojęs – jiems nėra ko bijot, jie stengiasi išmanyt. Aš nesakau, kad tai dėl Kauno, kad tai sąmoningai daroma, bet kažkas panašaus yra. Ir jie aktyviai stengiasi...

NIJOLĖ. O tau atrodo, tai būtina – išmanyt politiką? Tau pačiam kaip atrodo?

RIMVYDAS. Na, aš, baik tu... Na, bet man tai, žinok, čia kas kita. Man tai, žinok, daug kas atrodo nebūtina. Aš iš viso labai siauras žmogus esu. Aš nekuriu savęs iš viso..

NIJOLĖ. Dariau, tau tai atrodo būtina?

DARIUS. Aš manau, kad politika turi užsiiminėti tikri politikai ir teisininkai.

NIJOLĖ. O paprasti žmonės?

DARIUS. O paprasti žmonės – ne. Normaliom sąlygom.

NIJOLĖ. Bet juk demokratija... Tai, ką tu pasakei, yra ne demokratija.

DARIUS. Ne demokratija... Prisimindamas graikus, aš, pavyzdžiui, tuos, kurie nesidomi politika, laikau vergais. Jie yra toj pačioj situacijoj kaip, pavyzdžiui, vergų neprileisdavo prie politikos, tai dabar jie yra pačios savo sąmonės neprileidžiami. <...> Lietuvių tauta... Aš nemėgstu lietuvių.

NIJOLĖ. Nemėgsti lietuvių? Kažkuris iš poetų lygiai taip pat sakė... Prisiminiau – V. Kukulas.

DARIUS. Lietuvių ekonomika, ta pramonė – prasimanymas, supranti, yra paralyžuojama. Tai čia greičiau politika. Kai mes šnekam apie politiką, tai ne politika užsiiminėjam. O kai bus šnekama apie mane, tai aš norėčiau, kad apie mane sakytų: jis nemėgsta bolševikų. <...> Na, čia, aišku, šneku iš pagiežos... Liūdna... aš nenoriu šnekėt. <...> Aš labai noriu, kad trečiu asmeniu būtų parašyta viskas. Apie mane... Aš noriu būti kaip Just. Marcinkevičius – kuklus.

NIJOLĖ. Tau trečias asmuo labiau patinka negu pirmas?

DARIUS. Be jokios abejonės.

NIJOLĖ. Taip, aš tai irgi pastebėjau.

DARIUS. Klausyk, dar ką noriu pasakyt. Aš labai norėčiau, kad tik poezija kalbėtų apie mane. Jeigu poezija nieko nepasako, tai viskas, tai dingsiu ir aš kaip toksai ir reikšiuosi kur nors kitur. O kad šalia kas nors būtų... Aš nemėgstu įvairių įmantrumų, verlibriškų visokių...

NIJOLĖ. O kodėl tu verlibro taip nemėgsti?

DARIUS. Man tai nenatūralu – grafinės pauzės visokios.

RIMVYDAS. Ta prasme, kad grafinis vaizdas neturi būti sutvarkytas, jis koks yra – toks.

DARIUS. Ne, jis turi būti sutvarkytas, bet pagal bendrus poezijos principus.

RIMVYDAS. Formalizmų jokių nėra?

DARIUS. Jokių. Jokių.

RIMVYDAS. Teisingai, nes, Dieve mano... Bet buvo – žaidei ar nebuvo?

DARIUS. Vienas dalykas, aš tokią neritmuotą, nerimuotą poeziją pradėjau rašyti labai neseniai.

NIJOLĖ. O kada tas neseniai?

DARIUS. Aną „Poezijos pavasarį“ naktiniuose skaitymuose pirmą kartą skaičiau pirmuosius savo nerimuotus ir neritmuotus eilėraščius. Ten patiko... Toks Sventickas buvo – ot tam tai patiko.
..
<...>

NIJOLĖ. Yra toks irgi labai banalus pasakymas: rašau eilėraščius sau.

DARIUS. Mh... Tai visų pirmiausia.

NIJOLĖ. H. Radauskas, beje, apie tai eilėraštį parašė. Taip ir baigiasi paskutinė eilutė: „Ir sau laiškus–eiles rašau.“

RIMVYDAS. Tai jis daug kur taip yra parašęs. Kad ir tame pačiame įžymiajame, kur jis B. Brazdžioniui užtvoja: „Aš nestatau namų, aš nevedu tautos...“

NIJOLĖ. Nors tu taip negalėtum sakyti, ar galėtum? Nors ne, tu žinai, prisiminiau, kaip viena mano pažįstama palygino tavo eilėraščius su dienoraščio fragmentais. Toks įspūdis, kad žmogus dienoraštį rašo, tiktai eiliuotai...

RIMVYDAS. Tai aš taip suprantu. O kaip kitaip gali būti? Darius, ką jis bešnekėtų, jis irgi taip daro. O jeigu aš kam nors rodau tuos eilėraščius, aš iš karto numanau – gal aš ir klystu, žinai, – kam ko iš jų reikia, ir kam ką iš tų eilėraščių duodu. Nors, kaip tu pasakei, baisiai daug ten manęs. Gediminas manęs, tarp kitko, kartą paklausė: kas tu toks, kad visi tavim turi domėtis? Tu duodi savo eilėraščius kitiems skaityt, kad jie sužinotų, kas tu per paukštis. Sako, tai kuo tu save laikai? Sako, negalima šitaip su savo asmeniškumais visais eiti. Aš ilgam susimąsčiau, bet neatsakiau į tą klausimą pats sau, nes nenoriu į jį atsakinėti.

DARIUS. <...> esu bjaurus, šlykštus, pošlas(3) – leidžiu sau. Galvoju, kad tai mano skonio nesugadins. Bet kurdamas darau, kas geriausia. Tikrai nesiekiu asmeniškumo eilėraščiuose. O šiaip pašnekesio metu galima pošlinti, galima, patikėkit manim. O tu nenori pošlinti. Čia va galima pošlinti, o ten nereikia, ten nereikia...

RIMVYDAS. Kur nereikia?

DARIUS. ...ten nereikia kalbėti, kaip ji stovi nuoga ir atvertais plaučiais moteris ieško... kažko...

RIMVYDAS. Kur – ten?

NIJOLĖ. Poezijoje.

RIMVYDAS. Nesupratau. Taip suprast, tu pošlinies čia, ten nesipošlini, o aš darau atvirkščiai? Eik tu...

DARIUS. Tu daugiau koreguoji visą estetiką pašnekesy, o ten lieki toksai, žinai, gana...

NIJOLĖ. Bet, Dariau, tau nuogumas yra neestetiškas? Bet, Dariau, juk graikai... tu prisimink statulas visas. Jos yra nuogos.

DARIUS. Jų skonis buvo toks. Kuo didesnis kūnas, tuo mažesnis, taip sakant, falas. Jie pabrėždavo ne patį nuogumą, ne kūną, o grožį. Graikai vengė bjaurumo. Bjaurumą jie stengėsi sumažinti. Graikai buvo natūralūs, bet jie sumažindavo visus tuos dalykus. Ir tikrai nebuvo proporcingai tie dalykai padaryti. Va taip. Išliekant graiku iki galo. Bet taigi, Dieve mano...

RIMVYDAS. Ne, tai tu, Dariau, pasakyk iki galo.

DARIUS. Ką pasakyt? Pasakyt, kodėl aš manau, kad eilėraščiuose tu esi visoks, o čia stengiesi atsirinki, kas geriausia. Taip? Todėl, kad aš taip nemoku.

RIMVYDAS. Čia aš stengiuosi atsirinkt, kas geriausia, o ten... O tai kaip kitaip galima?

DARIUS. Aš manau, kad kaip tik čia reikia būti visokiam, gyvenimiškam...

RIMVYDAS. Poezijoje nebūti atviram?

DARIUS. Poezijoj būti atviram, bet reikia... Na, aš sakau, kad didelis atvirumas galbūt kažkuo patrauklus, bet reikėtų tai išmest.

NIJOLĖ. Kodėl? Jeigu tu rašai sau, tai kam mesti?

DARIUS. Todėl, kad man visa tai yra gražu.

NIJOLĖ. Aš nenoriu būti Rimvio advokatu, bet tu nepagalvoji, kad tai, kas jam gražu, tau gali būti negražu?

DARIUS. Pagalvoju. Aš ir sakau, pagal tai ir sprendžiu apie Rimvio eilėraščius, pagal tai, ar man jie patinka, ar ne, ar jie gražūs, ar ne. Kaip eilėraštyje būna... nukapoti visi negražūs (ne tik kad nereikalingi, bet ir negražus) dalykai. Tą pačią skulptūrą padarai, o paskui dar nukapoji, kas negražu.

RIMVYDAS. Aš tai galvoju šitaip. Eilėraščiuose aš nebijau nusišnekėti – nieko, išvis nieko nebijau. Poezijoje rašau viską, kas yra, kaip yra. Jokių ribų. Tai mane gniuždytų, jeigu atsirastų, pavyzdžiui, tema, kurios aš negalėčiau rašyti.

DARIUS. Eik tu... Aš tai iš viso mažai apie ką galiu rašyti. Mažai žodžių, netgi kuriuos aš galiu vartoti. Nes yra žodžių, kurie visiškai nieko nereiškia, nors šiaipjau įdomūs, ir kombinuojant galina rašyt, bet aš net nepradedu kombinuot...

RIMVYDAS. Nes, supranti, ten aš daugiau gyvenu, o čia, va, aš bijau nusišnekėt. Nemėgstu tokių dalykų, kada man reikia kažkaip pateisinti savo poeziją. Tokie, va, interviu, esė, recenzijos – tai tam tikra menininkų politika. Aš jos niekuomet nemokėjau. Aš esu tikras tuomet, kai rašau. Kada kalbu, aš bijau, nes negaliu visiškai atsakyti už save. Kai kalbu, aš galiu ir nusišnekėti, ir primeluoti, ir išsigalvoti to, ko nėra. Aš nepasitikiu savimi, kuomet kalbu. Ir čia (t. y. dabar) nesu atviras. Aš visą laiką pagalvoju, ar man verta tai pasakyti...

DARIUS. O aš atvirkščiai, aš atvirkščiai...

RIMVYDAS. ... ar neverta pasakyt.

DARIUS. ... o aš atvirkščiai.

NIJOLĖ. Tu čia gyveni daugiau negu ten...

DARIUS. Taip, ten aš kuriu. Vienintelė funkcija, kurią ten atlieku, tai – išsigalvojinėju. Pagal tai, kaip man atrodo gražu arba negražu.

NIJOLĖ. Dariau, kodėl kai kurie žodžiai bereikšmiai? Juk taip nebūna. Juk taip negali būti kalboje.

DARIUS. Mano kūrybos leksikone jie yra bereikšmiai. Aš jų negaliu vartot. Pavyzdžiui, koks... valkata, vynas(!)... Man tai patinka, kai kiti rašo tuos žodžius, bet aš kalbu apie patį save. Jokiais būdais! Man net į galvą nešauna. Labai siauras dalykas. M. Martinaičio kūryboj pasakyta: neliko žodžių. Ne tik temos, bet net ir linksniai...

NIJOLĖ. Rimvi, tu sakai, kad visą laiką žinai, kam duodi skaityt savo poeziją...

RIMVYDAS. Eilėraštis – jis nesikeičia, jis yra toks, koks yra. Bet tuos eilėraščius aš rašau tikrai sau, daugiau apie nieką negalvodamas... Gediminas, tarp kitko, tada pasakė, kad poezijoje turi būti kažkokio bendrakultūriško miltelio, nes juk vis tiek yra kultūra...

DARIUS. Bet tau tai nesava?

RIMVYDAS. Mh... Aš gi, Dieve, aš gi nekultūringas... Iš poeto labai daug reikalaujama. Jis turi sugebėti rašyti recenzijas, įvairius straipsnius – aš to nemoku. <...> Bet man atrodo, aš žinau, ko noriu iš kiekvieno, kas susiduria su tuo mano eilėraščiu. Žinau ne tiek, ko noriu, kiek... kaip bus, ką tu pasiimsi iš jo, ką jis pasiims...

NIJOLĖ. O kai neši spausdinti, tu juk nieko nežinai – anonimui neši.

RIMVYDAS. Tai čia spausdinimas – kitas dalykas. Aš nešu, kad jie pasirodytų laikrašty – man tai svarbu, man suteikia daug jėgų. Būna periodai, kai aš noriu nešti eilėraščius ir kai nenoriu nešti. O kada nešu, tai labai noriu, kad juos išspausdintų.

DARIUS. Aš tai linkęs iš viso nespausdinti.

NIJOLĖ. Bet tu juos skaitai.

DARIUS. Nu taip, skaitau.

NIJOLĖ. O kodėl tau atrodo geriau skaityti negu spausdinti?

DARIUS. Ne, man neatrodo. Manau, kad geriau surast žmonių, su kuriais galima rašyt. Aš garantuoju, aš žinau, kas aš esu, žinau, kad iš manęs nieko nėra. Ir poezija, ir muzika va – kiek aš prirašęs – ir aš žinau – nei ten, nei ten, nei ten nėra. O, va, jeigu sukurtum ką nors, kad tikrai būtų antra dalis manęs. Tada būtų iš manęs prasmė. O dabar nėra...

RIMVYDAS. Betgi taip nebūna, Dariau... Ta antra dalis..: Niekada nebūna kartu, visą laiką būna atskirai.

DARIUS. Žinau, kad nebūna, žinau. Dėl to esu depresijoj.

NIJOLĖ. Rimvi, ar tavęs niekada negniuždo, kad tai, ką tu parašai, yra visai ne tai, ką išgyvenai, pavyzdžiui, išjungęs šviesą naktį arba ryte, rūkydamas cigaretę? Ne tai, ką tu norėjai iš tiesų pasakyti.

RIMVYDAS. Paprasčiausiai žinau, kad taip bus. Netgi rašydamas žinau, kad taip bus, kad visada prasilenkia... Tik aš tai pamatau ne kitą dieną, parašęs eilėraštį. Tik daug vėliau atsiveria visas tas neatitikimas. Bet žmogus gyveni, turi viltį, turi kažkokį, žinai... Ir viskas. Sėdi ir tarsi eskizus darai: „išsėminėji“ tą patį. Kad ir, pavyzdžiui, žydintis sodas. Ir tu nori pagauti tą sodą. Vieną kartą padarei – nepagavai. Bandai dar kartą – ir vėl prašauni. Ir taip, kol neфtsibosta. Aš niekada nedirbu prie savo eilėraščių, niekada netaisau jokių tekstų, nes jeigu taisyti, tai reikia nubraukti ir parašyti kitą, nes nė vienas žodis nesutampa.

NIJOLĖ. Tu gerai pasakei – eilėraščiai kaip eskizai. Bet tau niekada nepavyko – čia aš klausiu, kaip tau atrodo – kažką daugiau nei eskizą padaryti?

RIMVYDAS. Aš ir nesistengiu to daryti. Ačiū Dievui, kad nepavyksta. Priešingu atveju vis tiek tokį eilėraštį paversčiau eskizu. Man tai – normalus vyksmas. Pirmiausia rašai eilėraštį – patiri žvėrišką malonumą tai darydamas. Aš turiu omeny rašymą ne kaip sėdėjimą prie rašomojo stalo, bet patį virpėjimą. Paskui yra tam tikras laiko tarpas, kai tau tas eilėraštis patinka, atrodo, kad jis tobulas, kol nematai nieko. Ir paskui palaipsniui jis pradeda... ir tai sutampa su jo padėjimu į šalį, jis pats nutolsta, tas lapas, ir atsigula. O čia eina nauja, ir visa kita... Viskas, žodžiu, reikalinga, kad gyventum taip, kaip tu nori, ir viskas.

_____________________________________
(1) Penktuoju buvo pavadintas mūsų diktofonas.
(2) Katinas – tai vieno mūsų bendrakursio Mindaugo Paulavičiaus, taip pat rašančio ir verčiančio eilėraščius, pravardė.
(3) Pošlas (pošlinti) – žargon. (rus. „пошлый“) vulgarus, nešvankus.

Ribos: Studentų kūrybos almanachas. – Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 1994.
Absoliuta Andželika Lukaitė 4 Achille Campanile 4 Adolfas Juršėnas 1 Adolfas Mekas 1 Adomas Lastas 5 Agnė Biliūnaitė 9 Agnė Klimavičiūtė 1 Agnė Narušytė 1 Agnė Žagrakalytė 29 Aidas Jurašius 2 Aidas Marčėnas 45 Aistė Ptakauskaitė 9 Aivaras Veiknys 8 Albertas Zalatorius 3 Albert Camus 4 Albinas Bernotas 3 Albinas Žukauskas 3 Aldona Liobytė 1 Aldona Ruseckaitė 4 Aldona Veščiūnaitė 14 Aldous Huxley 15 Aleksandra Fomina 22 Alfas Pakėnas 6 Alfonsas Andriuškevičius 29 Alfonsas Bukontas 2 Alfonsas Gricius 2 Alfonsas Nyka-Niliūnas 22 Alfonsas Šimėnas 1 Alfredas Guščius 22 Algimantas Baltakis 27 Algimantas Julijonas Stankevičius 3 Algimantas Krinčius 9 Algimantas Lyva 11 Algimantas Mackus 12 Algimantas Mikuta 33 Algirdas Landsbergis 23 Algirdas Titus Antanaitis 3 Algirdas Verba 7 Algis Kalėda 1 Alis Balbierius 29 Allen Ginsberg 3 Almantas Samalavičius 2 Alma Riebždaitė 6 Almis Grybauskas 8 Alvydas Surblys 2 Alvydas Valenta 12 Alvydas Šlepikas 25 Andrej Chadanovič 5 Andrius Jakučiūnas 20 Andrius Jevsejevas 1 Andrius Konickis 1 Andrius Pulkauninkas 2 Andrius Sietynas 2 Andrzej Bursa 4 Andrzej Stasiuk 2 Andrė Eivaitė 1 Angelė Jasevičienė 10 Antanas A. Jonynas 28 Antanas Andrijauskas 1 Antanas Gailius 4 Antanas Gustaitis 6 Antanas Jasmantas 4 Antanas Jonynas 1 Antanas Kalanavičius 2 Antanas Masionis 3 Antanas Miškinis 2 Antanas Ramonas 8 Antanas Rimydis 10 Antanas Vaičiulaitis 9 Antanas Venclova 8 Antanas Šimkus 15 Antanas Škėma 9 Arkadij Averčenko 6 Arkadij Strugackij 2 Arnas Ališauskas 11 Arnas Dubra 1 Artūras Gelusevičius 5 Artūras Imbrasas 4 Artūras Tereškinas 7 Artūras Valionis 13 Arvydas Genys 2 Arvydas Sabonis 1 Arūnas Spraunius 23 Arūnas Sverdiolas 1 Asta Plechavičiūtė 11 Audinga Tikuišienė 1 Audronė Barūnaitė Welleke 1 Audronė Urbonaitė 1 Audronė Žukauskaitė 2 Augustinas Raginis 11 Aurelija Mykolaitytė 1 Aurimas Lukoševičius 1 Auris Radzevičius-Radzius 2 Austėja Čepauskaitė 1 Austė Pečiūraitė 1 Aušra Kaziliūnaitė 24 Balys Auginas 4 Balys Sruoga 19 Belcampo 4 Benediktas Januševičius 39 Bernardas Brazdžionis 3 Birutė Jonuškaitė 28 Birutė Marcinkevičiūtė-Mar 2 Birutė Pūkelevičiūtė 19 Bogdan Chorążuk 2 Boris Strugackij 2 Brigita Speičytė 17 Bronius Radzevičius 8 Bronius Vaškelis 5 Castor&Pollux 74 Catherine Tice 1 Charles Baudelaire 5 Charles Bukowski 18 Charles Simic 6 Christoph Zürcher 4 Crying Girl 1 Dainius Dirgėla 5 Dainius Gintalas 21 Dainius Razauskas 5 Dainius Sobeckis 6 Daiva Ausėnaitė 2 Daiva Molytė-Lukauskienė 4 Daiva Čepauskaitė 13 Dalia Bielskytė 6 Dalia Jakaitė 7 Dalia Jazukevičiūtė 17 Dalia Kuizinienė 8 Dalia Satkauskytė 8 Dalia Striogaitė 11 Danguolė Sadūnaitė 9 Daniela Strigl 1 Danielius Mušinskas 47 Daniil Charms 10 Danutė Labanauskienė 1 Danutė Paulauskaitė 4 Darius Pocevičius 33 Darius Šimonis 9 Deimantė Daugintytė 1 Dino Buzzati 3 Dmytro Lazutkinas 2 Donaldas Apanavičius 2 Donaldas Kajokas 35 Donald Barthelme 4 Donata Mitaitė 25 Donatas Paulauskas 3 Donatas Petrošius 33 Dovilė Zelčiūtė 31 Dovilė Švilpienė 4 Edas Austworkas 4 Edita Nazaraitė 8 Edmondas Kelmickas 4 Edmundas Janušaitis 3 Edmundas Kazlauskas 1 Edmundas Steponaitis 6 Eduardas Cinzas 9 Eduardas Mieželaitis 6 Eduard Limonov 1 Edvardas Čiuldė 4 Egidijus Darulis 2 Eglė Bazaraitė 1 Eglė Juodvalkė 7 Eglė Sakalauskaitė 11 Elena Baliutytė 11 Elena Baltutytė 1 Elena Bukelienė 18 Elena Darbutaitė 1 Elena Karnauskaitė 6 Elena Mezginaitė 7 Elena Žukauskaitė 4 Elina Naujokaitienė 3 Elona Varnauskienė 1 Elvina Baužaitė 1 Elžbieta Banytė 16 Enrika Striogaitė 4 Erika Drungytė 20 Ernestas Noreika 8 Ernesto Che Guevara 5 Eugenija Vaitkevičiūtė 20 Eugenija Valienė 3 Eugenijus Ališanka 40 Evelina Bondar 2 Faustas Kirša 6 Fethullah Gülen 1 Gabriela Eleonora Mol-Basanavičienė 1 Gabrielė Klimaitė 16 Gabrielė Labanauskaitė 13 Gasparas Aleksa 28 Gediminas Cibulskis 1 Gediminas Kajėnas 16 Gediminas Pilaitis 2 Gediminas Pulokas 5 Genovaitė Bončkutė-Petronienė 1 George Orwell 6 Georges Bataille 2 Giedra Radvilavičiūtė 3 Giedrius Viliūnas 5 Giedrė Kazlauskaitė 44 Giedrė Šabasevičiūtė 1 Ginta Gaivenytė 3 Gintaras Beresnevičius 57 Gintaras Bleizgys 32 Gintaras Grajauskas 19 Gintaras Gutauskas 1 Gintaras Patackas 38 Gintaras Radvila 3 Gintarė Bernotienė 7 Gintarė Remeikytė 2 Gintautas Dabrišius 9 Gintautas Mažeikis 1 Ginta Čingaitė 5 Gitana Gugevičiūtė 3 Goda Volbikaitė 2 Gražina Cieškaitė 15 Gražvydas Kirvaitis 3 Grigorijus Kanovičius 8 Grigorij Čchartišvili 5 Guillaume Apollinaire 2 Guoda Azguridienė 1 Gytis Norvilas 24 Gytis Rimonis 2 Gábor Csordás 1 Hakim Bey 2 Hans Arp 5 Hans Carl Artmann 5 Henrikas Algis Čigriejus 19 Henrikas Nagys 15 Henrikas Radauskas 14 Henrikas Stukas 1 Henrykas Sienkiewiczius 1 Henry Miller 2 Herkus Kunčius 29 Hugo Ball 4 Hunter S. Thompson 3 Ieva Gudmonaitė 8 Ignas Kazakevičius 1 Ignas Narbutas 1 Ignas Šeinius 7 Ilona Gražytė-Maziliauskienė 1 Ilse Aichinger 5 Ilzė Butkutė 4 Indrė Meškėnaitė 3 Indrė Valantinaitė 11 Ineza Juzefa Janonė 5 Ingmar Villqist 3 Ingrida Korsakaitė 2 Irena Bitinaitė 2 Irena Potašenko 4 Irena Slavinskaitė 2 Irvin D. Yalom 1 Irvine Welsh 2 Italo Calvino 6 Ivan Vyrypajev 3 J. G. Ballard 3 Jadvyga Bajarūnienė 1 Jan Brzechwa 2 Janina Žėkaitė 3 Janusz Anderman 6 Jaroslavas Melnikas 25 Jaunius Čemolonskas 4 Jeanette Winterson 4 Jehuda Amichaj 2 Jerzy Pilch 2 Jevgenij Zamiatin 3 Johanas Volfgangas fon Gėtė 1 Johan Borgen 3 Johannes Bobrowski 3 John Fante 9 John Lennon 1 Jolanta Malerytė 4 Jolanta Paulauskaitė 1 Jolanta Tumasaitė 1 Jolita Skablauskaitė 23 Jonas Aistis 1 Jonas Dovydėnas 1 Jonas Jackevičius 12 Jonas Kalinauskas 7 Jonas Lankutis 7 Jonas Mačiukevičius 8 Jonas Mekas 24 Jonas Mikelinskas 16 Jonas Papartis 1 Jonas Radžvilas 3 Jonas Strielkūnas 24 Jonas Thente 1 Jonas Vaiškūnas 2 Jonas Zdanys 8 Jonas Šimkus 8 Jorge Luis Borges 17 Josef Winkler 3 José Saramago 7 Jovita Jankauskienė 1 Juan Bonilla 2 Juan Rulfo 3 Judita Polovinkina 1 Judita Vaičiūnaitė 27 Julijonas Lindė-Dobilas 3 Julius Janonis 3 Julius Kaupas 12 Julius Keleras 29 Julius Žėkas 2 Juozapas Albinas Herbačiauskas 8 Juozas Aputis 40 Juozas Baltušis 7 Juozas Brazaitis 7 Juozas Erlickas 17 Juozas Glinskis 10 Juozas Grušas 7 Juozas Kralikauskas 5 Juozas Kėkštas 6 Juozas Mečkauskas-Meškela 1 Juozas Tysliava 8 Juozas Šikšnelis 9 Juozas Žlabys-Žengė 8 Jurga Ivanauskaitė 26 Jurga Katkuvienė 2 Jurga Lūžaitė 2 Jurga Petronytė 2 Jurga Tumasonytė 7 Jurgis Baltrušaitis 6 Jurgis Gimberis 13 Jurgis Janavičius 1 Jurgis Jankus 10 Jurgis Kunčinas 44 Jurgis Mačiūnas 1 Jurgis Savickis 5 Jurgita Butkytė 7 Jurgita Jėrinaitė 1 Jurgita Ludavičienė 1 Jurgita Mikutytė 2 Justinas Bočiarovas 5 Jūratė Baranova 26 Jūratė Sprindytė 52 Karolis Baublys 23 Karolis Gerikas 1 Karolis Klimas 4 Kasparas Pocius 3 Kazimieras Barėnas 17 Kazys Almenas 6 Kazys Binkis 27 Kazys Boruta 43 Kazys Bradūnas 11 Kazys Jakubėnas 5 Kazys Jonušas 3 Kazys Puida 6 Kazys Saja 25 Kerry Shawn Keys 7 Kleopas Jurgelionis 8 Kornelijus Platelis 27 Kostas Ostrauskas 27 Kristina Sabaliauskaitė 9 Kristina Tamulevičiūtė 2 Kurt Vonnegut 12 Kęstutis Keblys 4 Kęstutis Nastopka 9 Kęstutis Navakas 53 Kęstutis Rastenis 3 Kęstutis Raškauskas 2 Laima Kreivytė 1 Laimantas Jonušys 39 Laimutė Adomavičienė 4 Laura Auksutytė 3 Laura Liubinavičiūtė 10 Laura Sintija Černiauskaitė 48 Laurynas Katkus 7 Laurynas Rimševičius 2 Lena Eltang 3 Leokadija Sušinskaitė 1 Leonardas Gutauskas 35 Leonard Cohen 1 Leonas Gudaitis 4 Leonas Lėtas 3 Leonas Miškinas 3 Leonas Peleckis-Kaktavičius 22 Leonas Skabeika 7 Leonas Švedas 5 Leonidas Donskis 5 Lev Rubinštein 3 Lidija Šimkutė 25 Lina Buividavičiūtė 1 Linas Jegelevičius 1 Linas Kanaras 1 Linas Kranauskas 5 Lina Spurgevičiūtė 1 Liudas Giraitis 2 Liudas Gustainis 8 Liudas Statkevičius 2 Liudvikas Jakimavičius 31 Liutauras Degėsys 9 Liutauras Leščinskas 2 Livija Mačaitytė 1 Liūnė Sutema 9 lona Bučinskytė 1 Loreta Jakonytė 14 Loreta Mačianskaitė 1 Lukas Devita 1 Lukas Miknevičius 11 Manfredas Žvirgždas 7 Mantas Areima 1 Mantas Gimžauskas-Šamanas 18 Manuel Rivas 2 Marcelijus Martinaitis 38 Margot Dijkgraaf 1 Marguerite Yourcenar 3 Marija Macijauskienė 8 Marijana Kijanovska 1 Marija Stankus-Saulaitė 11 Marijus Šidlauskas 10 Mari Poisson 18 Marius Burokas 57 Marius Ivaškevičius 7 Marius Katiliškis 13 Marius Macevičius 4 Marius Plečkaitis 5 Mariusz Cieślik 4 Markas Zingeris 3 Mark Boog 2 Marta Wyka 2 Martin Amis 2 Matt McGuire 1 Michael Augustin 4 Michael Katz Krefeld 2 Milda Kniežaitė 3 Mindaugas Jonas Urbonas 1 Mindaugas Kiaupas 1 Mindaugas Kvietkauskas 18 Mindaugas Nastaravičius 8 Mindaugas Peleckis 11 Mindaugas Valiukas 18 Mindaugas Švėgžda 3 Mirga Girniuvienė 1 Monika Kutkaitytė 13 Monika Šlančauskaitė 3 Motiejus Gustaitis 6 Mykolas Karčiauskas 8 Mykolas Sluckis 5 Narlan Martos Teixeira 1 Narlan Matos Teixeira 1 Nerijus Brazauskas 9 Nerijus Cibulskas 11 Nerijus Laurinavičius 3 Neringa Abrutytė 15 Neringa Klišienė 1 Neringa Mikalauskienė 18 Nicolas Born 2 Nida Gaidauskienė 14 Nida Matiukaitė 1 Nijolė Miliauskaitė 14 Nijolė Simona Pukinskaitė 2 Nijolė Storyk 1 Noam Chomsky 1 Ona Ališytė-Šulaitienė 2 Ona Mikailaitė 3 Onutė Bradūnienė 1 Onė Baliukonė 16 Orbita 4 Paul Celan 4 Paulina Žemgulytė 6 Paulius Norvila 10 Paulius Širvys 4 Pedro Lenz 4 Peter Bichsel 2 Petras Babickas 6 Petras Bražėnas 7 Petras Cvirka 8 Petras Dirgėla 16 Petras ir Povilas Dirgėlos 5 Petras Kubilevičius-Kubilius 2 Petras P. Gintalas 5 Petras Rakštikas 5 Petras Tarulis 14 Philip Roth 3 Povilas Šarmavičius 3 Pranas Morkūnas 4 Pranas Naujokaitis 2 Pranas Visvydas 14 Predrag Matvejević 2 Pulgis Andriušis 18 Raimondas Dambrauskas 1 Raimondas Jonutis 2 Ramunė Brundzaitė 7 Ramutė Dragenytė 34 Ramūnas Gerbutavičius 10 Ramūnas Jaras 17 Ramūnas Kasparavičius 26 Ramūnas Čičelis 11 Rasa Aškinytė 1 Rasa Drazdauskienė 2 Rasa Norvaišaitė 1 Rasa Petkevičienė 1 Regimantas Tamošaitis 86 Regina Varanavičiūtė 1 Renata Radavičiūtė 2 Renata Šerelytė 85 Richard Brautigan 9 Rima Juškūnė 1 Rimantas Kmita 32 Rimantas Černiauskas 11 Rimantas Šalna 1 Rima Pociūtė 6 Rimas Burokas 15 Rimas Užgiris 3 Rimas Vėžys 4 Rimvydas Stankevičius 31 Rimvydas Šilbajoris 32 Rita Kasparavičiūtė 1 Rita Tūtlytė 9 Ričardas Gavelis 19 Ričardas Šileika 21 Robertas Kundrotas 8 Roberto Bolano 3 Rolandas Mosėnas 2 Rolandas Rastauskas 22 Romas Daugirdas 33 Romualdas Granauskas 15 Romualdas Kisielius 1 Romualdas Rakauskas 1 Ryszard Kapuściński 3 Rūta Brokert 2 Salman Rushdie 2 Salomėja Nėris 9 Salys Šemerys 12 Samuel Beckett 29 Sandra Avižienytė 1 Sara Poisson 25 Sargis Atsargiai 1 Saulius Keturakis 1 Saulius Kubilius 2 Saulius Repečka 1 Saulius Rimkus 5 Saulius Tomas Kondrotas 10 Saulius Šaltenis 12 Saulė Pinkevičienė 4 Serhij Žadan 6 Sharan Newman 1 Sigitas Birgelis 13 Sigitas Geda 50 Sigitas Parulskis 31 Sigitas Poškus 7 Simona Talutytė 2 Simon Carmiggelt 8 Skaidrius Kandratavičius 11 Skirmantė Černiauskaitė 1 Slavoj Žižek 1 Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė 7 Sonata Paliulytė 9 Sondra Simanaitienė 5 Stan Barstow 2 Stanislava Nikolova-Čiurinskienė 2 Stanislovas Abromavičius 4 Stanisław Lem 4 Stasys Anglickis 3 Stasys Jonauskas 13 Stasys Santvaras 8 Stasys Stacevičius 16 Tadas Vidmantas 5 Tadas Žvirinskis 4 Tautvyda Marcinkevičiūtė 19 Tautvydas Nemčinskas 4 Teofilis Tilvytis 16 Thomas Bernhard 5 Thomas Pynchon 1 Titas Alga 4 Toma Gudelytė 2 Tomas Arūnas Rudokas 19 Tomas Kavaliauskas 11 Tomas Norkaitis 4 Tomas S. Butkus-Slombas 9 Tomas Staniulis 14 Tomas Taškauskas 8 Tomas Venclova 45 Tomas Čepaitis 1 Tomas Šinkariukas 18 Ulla Berkewicz 4 Vaidotas Daunys 5 Vainis Aleksa 2 Vaiva Grainytė 7 Vaiva Kuodytė 8 Vaiva Markevičiūtė 1 Vaiva Rykštaitė 1 Valdas Daškevičius 11 Valdas Gedgaudas 11 Valdas Papievis 13 Valdemaras Kukulas 41 Valentinas Sventickas 30 Vanda Zaborskaitė 5 Venancijus Ališas 4 Vidmantė Jasukaitytė 28 Viktoras Rudžianskas 10 Viktorija Daujotytė 114 Viktorija Jonkutė 2 Viktorija Skrupskelytė 11 Viktorija Vosyliūtė 4 Viktorija Šeina 9 Viktor Pelevin 2 Vilis Normanas 6 Vilius Dinstmanas 3 Viljama Sudikienė 1 Vilma Fiokla Kiurė 4 Vincas Mykolaitis-Putinas 19 Vincas Natkevičius 2 Vincas Ramonas 4 Violeta Tauragienė 1 Violeta Šoblinskaitė 22 Virginija Cibarauskė 1 Virginijus Malčius 11 Virginijus Savukynas 1 Vitalija Bogutaitė 7 Vitalija Pilipauskaitė 8 Vitas Areška 13 Vladas Braziūnas 51 Vladas Šimkus 10 Vladas Šlaitas 9 Vladimir Sorokin 4 Vygantas Šiukščius 5 Vytas Dekšnys 15 Vytautas Berenis 4 Vytautas Girdzijauskas 10 Vytautas Janavičius 7 Vytautas Kavolis 4 Vytautas Kirkutis 7 Vytautas Kubilius 63 Vytautas Martinkus 23 Vytautas Mačernis 6 Vytautas Montvila 6 Vytautas P. Bložė 32 Vytautas Rubavičius 37 Vytautas Sirijos Gira 5 Vytautas Skripka 8 Vytautas Stankus 10 Vytautas V. Landsbergis 11 Walter Benjamin 10 Werner Aspenström 2 Wolfgang Borchert 4 Woody Allen 6 Yoko Ono 1 Zigmas Gėlė 6 Šarūnas Monkevičius 1 Švelnus Jungas 1 Žilvinas Andriušis 26 Živilė Bilaišytė 10 Živilė Kavaliauskaitė 1 Žygimantas Kudirka-Mesijus 5 ХХХ Nežinomas rašytojas 1