Londono Williamo Harvy mokslinių tyrimų instituto profesoriaus Rogerio Corderio knygą „Vyno dieta“, kuri jau išleista ir sėkmingai parduota 17 pasaulio valstybių, netrukus bus įsakyta pašalinta iš knygynų, kaip „netinkama“ lietuvių tautai. Cenzorių vaidmens ėmėsi Saulėlydžio komisijos siūloma panaikinti Valstybinė alkoholio ir tabako kontrolės tarnyba, o cenzorių klapčiukų vaidmenį atliko įtakingi Kauno gydytojai.
Leidyklos „Jotema“, kuri ir išleido „Vyno dietą“, vyriausioji redaktorė Asta Kristinavičienė sako, kad dar prieš knygos išleidimą buvo gavusi pastabą, jog gali sulaukti teisinių sankcijų: „Vienas žmogus mus perspėjo, kad šioje knygoje išsakomos mintys gali sukelti prieštaringą reakciją.“ Šio neįvardyto asmens žodžiai išsipildė visu šimtu procentų. Konkurentai bendrovė „Ekspress leidyba“, priklausanti estų žiniasklaidos grupei AS „Ekspress Grupp“, nepasikuklino įskųsti „Jotemos“ leidyklą.
Valstybinei tabako ir alkoholio kontrolės tarnybai nusiųstame prašyme, šie dorovės sarg(i)ai teigė, kad „Vyno dieta“ „tiesiogiai susieja vyno (alkoholinio gėrimo) vartojimą su teigiamu poveikiu sveikatai ir yra skirta šio poveikio aprašymui“. O tai, pasirodo, – nusikaltimas! Džordanos Butkutės pagiringą pseudobiografiją išleidusi leidykla, atrodo, geriausiai žino, koks žudantis yra alkoholio poveikis žmogaus organizmui ir asmenybei.
Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba ėmėsi darbo. Kad nustatytų – tinkama ši knyga lietuviams ar ne, į pagalbą pasitelkė ji Kauno medicinos universiteto profilaktinės medicinos katedros docentą Aurelijų Verygą, kurio išvados tokios: „Diskusija apie alkoholio daromą poveikį žmogaus sveikatai yra toli gražu nesibaigusi, o atliekami vis detalesni ir kruopštesni tyrimai“. Tačiau vėliau savo išvadose jis nerišliai postringauja apie tai, jog alkoholis apskritai yra blogis, - nors pradžioje tuo abejojo. Taip pat pastebi, kad ir knygos autorius (kaip ir jis pats) nėra viskuo tikras.
Lyg ir viskas gerai? Bet ne: docento nuomonė vėl kinta – paprasta publika negali suprasti šio mokslinio ginčo. Mat tai, kas suprantama išmintingajam ponui A.Verygai, yra visiškai nepasiekiama lietuvių tautai. Nors iš visų docento pareiškimų, akivaizdu, kad jis pirmiausia nesupranta pats savęs.
Dar viena įdomi šio mediko, tapusio knygos cenzoriumi, mintis: „Lietuvoje, kur alkoholio vartojimas tradiciškai laikomas labai toleruotinu ir priimtinu, autoriaus rekomendacijos vartoti jį saikingai skatina rizikingą alkoholio vartojimą“. Taigi saikingas vartojimas, šio mokslo vyro nuomone, kelia riziką. Nesaikingas, reikia taip suprasti, nekeltų.
Savo išvadų pabaigoje cenzūron pasukęs mokslo vyras vėl pats paneigia tai, ką teigė pradžioje: „Apibendrinant galima teigti, kad neigiami alkoholio vartojimo efektai jau nekelia abejonių, o dėl teigiamų efektų vis dar diskutuojama ir jie išlieka abejoti“. Žodžiu, tai, kas tinka įžangai, ne visada tinka išvadoms. Ir savo nuobodžią litaniją užbaigia verdiktu: knygą uždrausti! Lašelis logikos: nors diskusija apie alkoholio poveikį nėra pasibaigusi, bet Aurelijus Veryga ją jau užbaigė.
Šiam cenzoriui su medicininiu išsilavinimu antrina ir Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas, Kauno medicinos universitetinių klinikų vadovas Juozas Pundzius: „Nacionalinės sveikatos taryba, atsižvelgdama į tai, jog knygoje, kuri skirta plačiajai visuomenei, teigiama, jog vyno vartojimas gerina sveikatą, o vartojantys alkoholį yra sveikesni bei gyvena ilgiau, šį leidinį vertina kaip alkoholio reklamą“.
Vadinasi, bet koks pozityvus teiginys apie alkoholį jau yra jo reklama? Lietuvoje – taip. Nes Lietuvoje bet kokia pozityvi mintis jau yra reklamos sinonimas, čia reikia būti visišku nihilistu, tada bus gerai. Bet ne tai blogiausia. Blogiausia, jog tai paneigiančių mokslinių argumentų nė vienas „ekspertas“, o tiksliau kalbant, cenzorius, nepateikia.
VTAKT kaltina UAB „Jotemą“ siejančią alkoholio vartojimą su fizinės ir psichinės būklės pagerėjimu, kaltina palankiai vaizduojančią nesaikingą alkoholinių gėrimų vartojimą ar neigiamai atsiliepiančią apie abstinenciją ir saikingumą, kaltina pateikiant klaidinančią informaciją apie alkoholinius gėrimus ir t. t.
UAB „Jotemos“ direktorius Virgilijus Matjošaitis nesiima spręsti – pažeidžia ši knyga įstatymą ar ne. Jo nuomone, „Vyno dieta“ neskatina perdėto alkoholio vartojimo. Be to, knygos autorius, įrodantis, kad 1–2 taurės vyno per dieną turi teigiamą poveikį žmogaus organizmui, pats įspėja, jog besaikis vartojimas arba šios normos perviršis yra žalingas. Dar daugiau – tiems, kam nepriimtinas alkoholio vartojimas, jis siūlo alternatyvias sveikatingumo dietas be vyno.
Tiek leidėjai, tiek knygos vertėjas, tiek knygos autorius aiškiai sako: knygoje išsakomos idėjos (iš kurių pagrindinė – 1–2 taurės vyno teigiamai veikia sveikatą) yra pagrįstos moksliniais tyrimais. Užsienio leidėjai, sužinoję, kad jų platinama knyga pakliuvo į Lietuvos teismus, buvo šokiruoti. „Tai neįtikėtina“, – sakė jie. Kas čia neįtikėtina? Viskas įtikėtina. Šalyje, vadinamoje Lietuva, įtikėtinas bet koks absurdas. Tik ne visi užsieniečiai tai žino. Dabar žinos!
V. Matjošaitis prisipažino, kad jam gėda, jog tenka kreiptis į užsienio leidėjus dėl panašių dalykų: „Nežinau, ką jie pagalvos apie mūsų šalį, bet man tai kvepia sovietine cenzūra“. Septyniolikoje pasaulio šalių išleista mokslo populiarinimo knyga „Vyno dieta“ nesukėlė jokių teisinių diskusijų. Nei kaimynai lenkai, nei kinai, nei amerikiečiai, nei anglai, nei žydai, nei rusai, nei korėjiečiai, nei norvegai neuždraudė šios „nuodėmingos“ knygos.
lrytas.lt
2009-08-04