tekstai.lt


Warning: Creating default object from empty value in /home/tekstai/domains/tekstai.lt/public_html/components/com_alphacontent/models/alphacontent.php on line 620

tekstai » tekstai » Bložė P. Vytautas

Bložė P. Vytautas (21)

b_137_92_16777215_0___images_stories_bloze2.jpgVytautas P. Bložė (g. 1930 m.) – poetas ir vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos (1991) laureatas. Ypatingo likimo kūrėjas, sunkiai skynęsis kelią literatūroje. Poeto tėvai buvo išvežti į Sibirą, nuo sovietinės cenzūros nukentėjo ir jis pats. Studijavo Vilniaus pedagoginiame institute, dirbo Grožinės literatūros leidykloje, buvo įsidarbinęs monteriu, buhalteriu. Jo kūryba ilgą laiką buvo dvilypė: vieša, galinti išlikti reglamentuotoje tikrovėje, ir slapta, saugoma. Pirmoji poezijos knyga „Septyni šienpjoviai“ išleista 1961 metais, iš visų vėliau išleistų rinkinių poetas labiausiai vertina knygą „Žemės gėlės“ (1971). Ankstyvuosiuose kūriniuose pro tradicines folkloro parafrazes nesunkiai atsekamos J. Aisčio, B. Brazdžionio poezijos intonacijos, nors galima apčiuopti ir brandžiosios V. Bložės kūrybos bruožų – etinį patosą, istorinę savimonę, epinio ir lyrinio prado dermę, dėmesį žodžio faktūrai. Vėlesniojoje autoriaus poezijoje stiprėja epinis pradas – eilėraščio centras dažnai yra tam tikras pasakojimų branduolys, sprogstantis į buitinių, mitinių, istorinių, fantastinių minipasakojimų skeveldras. Vytautas.P. Bložė ne veltui laikomas lietuviškosios poezijos reformatoriumi, poetinėmis technikomis (siurrealizmas, sąlygiškumas,.simultaniški vaizdai, žaidimas žodžių reikšmėmis, sapno poetika, pasąmonės automatizmas) atnaujinusiu lietuvių poeziją, tebedarančiu įtaką jauniesiems lietuvių poetams. „Vytauto P. Bložės eilėraščio poetinis efektas grindžiamas psichologiniu šoku – aštriu smūgiu deformuojama regimojo pasaulio tvarka, kad paaiškėtų esmė, kurią sudaro mirtis, tykanti kiekvieno atskiro žmogaus, o kartu žmogiškos egzistencijos beribiškumas. Taip atsirado naujo tipo poetinis kalbėjimas, savo dvasia artimas avangardistinei dailei“ (Vytautas Kubilius).


Apie Vytautą P. Bložę ir jo tekstus

Vytautas Bložė. Vien Bložė, Bložė, Bložė (interviu, 2009)

Vytautas P. Bložė. Esame tuo, kas priklauso (interviu, 2008)

Vytautas P. Bložė su poezija tyliai įveikia mirties dvelksmą (interviu, 2008)

Neringa Mikalauskienė. Kai laikas užmiega (Vytautas P. Bložė. Tu palikai mane užmigusį, 2008)

Gruodžio 8 d. Rašytojų klube sutinkama naujausia V. P. Bložės knyga „Tu palikai mane užmigusį“ (2008)

Reda Baltinaitė. Pusantros valandos įžvalgų, improvizacijos, prisipažinimų (Vytauto P. Bložės skaitymai, 2007)

Vitas Areška. Archajinių formų aktualizavimas (Vytautas P. Bložė. papildymai, 2006)

Neringa Mikalauskienė. Sidhartos rūbas „prasmių medžiotojui“ (Vytautas P. Bložė. Papildymai, 2006)

Poetas Vytautas P. Bložė: „Nereikia pataikauti vidutinybėms“ (interviu, 2005)

„Man rūpėjo kiti vaidinimai, kitos gėlės, kiti paveikslai...“. Su poetu, vertėju Vytautu P. Blože kalbasi Eugenija Vaitkevičiūtė (2004)

Marius Burokas. Polifoninė poetinė apysaka (Vytautas P. Bložė. Prieš išskrendant man ir tau, 2004)

Rimantas Kmita: Tuštumos ornamentai (Vytautas P. Bložė. Prieš išskrendant man ir tau, 2004)

Vitalija Pilipauskaitė. Istorinis laikas be jokios perspektyvos (Vytautas P. Bložė. Prieš išskrendant man ir tau, 2004)


Vytauto P. Bložės tekstai


Powered by AlphaContent 4.0.18 © 2005-2018 - All rights reserved