Laisvai konkuruojančios rinkos ekonomikos sąlygomis Lietuvoje formuojasi išsivysčiusioms šalims būdingas fenomenas – vartotojiška visuomenė, kurios sąmonę aktyviai formuoja ir keičia informacinės technologijos – stiprūs konkurentai sakytiniam ir rašytiniam žodžiui. Todėl vis dažniau kalbama apie vaizdo kultūros dominantę, apie kultūros stoką, skubama skelbti knygos, kaip rašto kultūros, pabaigą, naujos, audiovizualinės kultūros pradžią, perėjimą nuo rašto, knygos prie ekraninio (ne tik) vaizdo, informuojančio ir formuojančio mąstymą, bet ne jausmus, ne pasaulėžiūrą. O kaip gyventi be jausmų, be meilės, be svajonės? Namus be knygų galima prilyginti kūnui, kuris neturi sielos, o neskaitantį žmogų pavadinti tiesiog valstybės priešu, nes jo galvoje daug tuščių kerčių, kurias jis užpildys bet kokiu šlamštu.


       Todėl visiškai natūralu ir aišku, kad skaitymas – vienas maloniausių, individualiausių žmogaus veiksmų – niekur nedings.


       Literatūroje, kaip ir gyvenime, vyrauja mados ir tendencijos: „Pamenu, prieš istorinį trilerį madingas buvo medicininis trileris, o dar anksčiau – teisinis“, – sako „Geografo bibliotekos“ autorius J. Fasman.


       Terminai „madinga literatūra“, „madinga skaityti“ atsirado visai neseniai. Didelio susidomėjimo objektu tapo viskas, kas madinga, – tai yra masiškai paplitę. Tai jau ne tik privilegijuotųjų teisė. Mada šiandien yra svarbus kultūrinis faktorius. Ilgame sąraše, kuriame išdėstoma tai, kas madinga: drabužiai, muzika, automobiliai, – yra ir toks punktas: ,,madinga skaityti“. Nes žmogus, norėdamas būti madingas, privalo išsiskirti ir tam tikru gyvenimo būdu, ir originalesniu mąstymu. Vieni nori pasirodyti esą intelektualai, kiti stengiasi nuo jų neatsilikti, o treti tiesiog nori perskaityti tai, kas pasirodo knygynuose. Ir tik vienetai tuo gyvena.


       Pirkti knygas iš tikrųjų tapo madinga, madinga tapo ir skaityti. Vartotojiška visuomenė knygą išpažįsta pirmiausia kaip prekę, kuri jungia vartotojus, o ne skaitytojus. Taigi madingą knygą turi perskaityti, nes ji (kaip objektas) populiari ir socialiai priimtina, madinga knyga yra omnišiuolaikiška, ją perskaityti privalai, jei pats nori būti madingas.


       Knygos tampa madingos ir todėl, kad jas leidžiančios leidyklos netgi sukuria serijas, kur ant knygos viršelio priklijuojama: „Skaityti madinga“. Taip skaitytojui lyg ir padedama apsispręsti, ką skaityti. Ilgai nesvarstęs žmogus TĄ knygą pirks ir klausinės aplinkinių: „Kaip, tu dar neskaitei?“


       Madingos knygos rodiklis yra ir tas, kad ji skaitoma visur – poliklinikose, autobusuose, kavinėse. Tačiau verta paminėti, kad toks socialinis reiškinys paplitęs Vakaruose ir Rusijoje, o Lietuvoje rankose dažniau laikomas žurnalas – „Moters savaitgalis“, „Žmonės“, „Panelė“ ir t. t.


       Madingi autoriai ir madingos knygos keičiasi gana greitai. Visai neseniai buvo madingas „Da Vinčio kodas“ ar „Haris Poteris“, tačiau šiandien toji banga po truputį slūgsta. Yra vos keli autoriai, kurie stabiliai madingi ir populiarūs. Tai senoji, geroji klasika ir nauji japonų ar skandinavų šedevrai, kurie niekada ,,neišeis iš mados“.


       B. Akuninas šiandien jau nebemadingas, tačiau jis sugebėjo pakelti skaitytojų, kurie iki jo skaitė knygas rožiniais minkštais viršeliais, mąstymo lygį, sužadino aukštesnio meninio lygio literatūros, net ir tų pačių gerų detektyvų, poreikį. J. Rowling tapo skaitoma, nes... nors vienai nakčiai norėjosi sugrįžti į vaikystę ir perskaityti rožinę pasaką. P. Coelho madingas, nes nedidelės apimties kūriniai kalba apie nemirtingumą. O tos temos visada madingos. Madinga lieka ir Bacho „Žuvėdra“, nes ji padeda išgyti nuo depresijos. O J. Cortazarą skaityti beprotiškai sudėtinga, tačiau kas jį perskaitė, pasidarė protingesnis, o protingam būti irgi madinga.


       M. Kunderos romanų mada atėjo su senu prancūzų filmu „Nepakeliama būties lengvybė“. Liūdnas ir romantiškas M. Kunderos stilius artimas jaunoms merginoms, juk net jo knygų pavadinimai labai gražūs. Daugelio pažintis su knyga ir prasideda nuo pavadinimo. H. Murakami tapo madingas tuomet, kai išpopuliarėjo sušis, lazdelės ir japonų restoranai. Būtent H. Murakami pirmasis mums parodė sueuropėjusią Japoniją. Pasirodo, japonai klauso geros muzikos, geria ir netgi įsimyli vakarietiškai...


       Madingiausia rusų rašytoja šiuo metu yra L. Ulickaja. Jos temos – filosofinės, o rašymo stilius – lengvas, autoironiškas ir grakštus.


       Lietuvoje itin madingi meilės romanai. Pavyzdžiui „Vyrai ir meilužiai“. „Nejaugi dar neskaitei? Būtinai paskaityk, tai vyro ir moters santykių vadovėlis“, – tokie atsiliepimai lydi šią knygą. Nors aš pati pajėgiau perskaityti vos trečdalį. Ir tai prisiversdama. Tas apatinių dalių aprašinėjimas jau nusibodo, jis ganėtinai koktus. Apie TAI gali rašyti tik labai talentingi ir subtilūs rašytojai.


       Moteriškoji literatūra – viena labiausiai skaitomų. Ji įdomi kaip fenomenas – parašyta moterų moterims, kaip turinti kompensuojamąją reikšmę, padedanti lengviau įveikti psichologines problemas nestabiliame šiuolaikiniame pasaulyje, nes identifikacijos krizė visada stipriau paveikia moteris. Beje, tai istoriškai susiklosčiusi tradicija. Pavyzdžiui, nuo XVIII a. pabaigos Prancūzijoje romanas buvo suvokiamas kaip išskirtinai „moteriškas“ – moterys buvo svarbiausios šio žanro kūrinių skaitytojos ir rašytojos. Tokių romanų intriga sukosi apie meilę ir vedybas, neperžengiant šeimos ar privataus gyvenimo sferų, juose visada buvo daugiau jausmo, švelnumo negu išminties, daugiau aistros negu proto. Romanų vyrai laisvalaikį skirdavo medžioklei, žirgų lenktynėms, azartiniams žaidimams. Deja, mažai kuo pasikeitė ir šiuolaikinio vyro laisvalaikio turinys. Jis mielai leidžia laiką naktiniuose klubuose, kazino, išliko prigimtinis pomėgis medžioti, žvejoti ir naujasis – vakarus leisti prie televizoriaus.


       Meilės romanai, meilės serialai svarbūs todėl, kad jie daro įtaką individo ir socialinės grupės santykiams. Juk lietuviškų meilės romanų autorė Elena de Strozzi – populiariausia tarp skaitytojų. Tokie romanai – labiausiai moterų mėgstamos pasakojimo formos (nors autorius pasąmonėje viliasi, kad jo parašytą kūrinį skaitys visi).


       Meilės romanuose dažniausiai panaudojami skaitytojui puikiai žinomų pasakų motyvai: Pelenės, Miegančiosios Gražuolės, Snieguolės. Atpažinus pasakų simboliką, lengvai galima konstruoti romano kontekstą. Perteikti vaidmenys, jų sąveika, gerai žinomos vertybės į mūsų sąmonę įsirėžė daug anksčiau, nei tapome tikrais vyrais ir moterimis, dėl to vaikystės pasakų neatsisakėme net subrendę.


       Elementarių siužetų herojų tikslai yra tie patys, kaip ir realių žmonių. Jie trokšta materialiųjų gėrybių, nori valdyti aplinką, ieško idealaus partnerio ir siekia darnių šeimos santykių. Meilės romanams būdinga sekti įvykius iki laimingos pabaigos. Personažus apibūdina poelgiai, asociacijas sukelia tipiški vardai. Pavyzdžiui, graikų mitų deivės leidžia identifikuotis ne tik su dukra, motina ir žmona, bet ir su vieniša medžiotoja, dvasine valdove, tikslo siekiančia tyrinėtoja, amatininke, menininke, kare ir karvede, užsisvajojusia mergele.


       Kita archetipų grupė – Pelenė, Raudonkepuraitė, Rupunzela, Miegančioji Gražuolė. Jos nuolankios, gražios, laukiančios savo princų. Jos reprezentuoja idealus, lūkesčius, – visa tai, ko iš moters tikisi visuomenė. Meilės romanuose (kaip ir pasakose) nuolat susitinka gerosios ir blogosios jėgos, išaukštinami nuskriaustieji, o pabaiga visada laiminga. Šiuose romanuose itin dažnos scenos, kai apsiperkama brangiose parduotuvėse, kai sutinkamas gražus ir turtingas herojus. Tie epizodai sutampa beveik su kiekvienos skaitytojos slaptomis svajonėmis. Net ir pačios gražiausios ar intelektualiausios moters...


       Paklausiausia vis dėlto yra ,,populiarioji“ literatūra, todėl nuolat didėja jos pardavimai. Žmonės, pavargę nuo įtampos, renkasi popsą, nes jis atsveria kasdienybės pilkumą. Detektyvai, siaubo, meilės romanai, kelionių, nuotykių literatūra skaitytoją gelbsti nuo buitiškumo, suteikia rožinio gyvenimo iliuziją, turi kompensacinį, terapinį poveikį, papildo gyvenimą emocijomis, leidžia patirti ribines būsenas, aistras. Jaunimui skirtos knygos perteikia įvairius elgsenos, emocinio reagavimo modelius, šiuolaikinės kalbos ypatumus. Daugiausia vietos knygynuose ir bibliotekose skiriama būtent šio pobūdžio literatūrai. Įdomu stebėti jose vizualinį knygų išdėstymą. Paprastai skyriai visuomet turi pavadinimus: „Filosofija“, „Nuotykių serijos“, „Fantasy“, „Meilės romanai“, „Detektyvai“, „Kelionės“, „Ezoterinė literatūra“, „Nuotykinė literatūra“ ir galiausiai „Literatūra“ arba „Klasika“. Tai leidžia suvokti, kokių knygų yra rašoma ir skaitoma gausiau, nes populiariųjų romanų sugestijų raiškos sistema orientuota į tokį pasaulį, kurio laukia ir kuriam pritaria skaitytojas.


       Žmonės, laukdami eilėse prie gydytojų kabinetų, važiuodami autobusais, troleibusais ar traukiniais, visiškai neskaito. Arba Lietuvoje aš tokių nemačiau. Dažnas užsideda ausines. O stebint Anglijos, Lenkijos ar Vokietijos piliečius, visiškai kitas vaizdas: judėdami iš taško A į tašką B, net laukdami kavinėse užsakyto patiekalo ar gerdami kavą, jie skaito detektyvus, meilės romanus. Skaitančių žmonių grupė turi savo traukos centrą, savo kalbą, mąstymo principus. Ir gerai, kad žmonės randa sau mielą literatūrinį tekstą, nebūtina reikalauti, kad visi skaitytų ir domėtųsi tik elitine literatūra. Didžiausią nerimą kelia ta visuomenės dalis, kuri neskaito netgi populiariosios literatūros ar laikraščių. Ji pati ydingiausia, gal net visuomeniškai pavojinga, nes labiau ,,užkrečiama“ bet kokia ideologija.


       Paklauskime eilinės moters, kokių knygų ji labiausiai pasigenda, ir išgirsime atsakymą: gražios, klasikinės, romantinės poezijos. Tokios, kokią rašė Salomėja Nėris, Janina Degutytė, Judita Vaičiūnaitė. Poezijos, kuri būtų atgaiva sielai, suteiktų skaitymo džiaugsmo ir malonumo. „Apie meilę ir mirtį, nes daugiau apie nieką nekliedi poetai“ (V. Rudžianskas), – taigi didysis rusų klasikas A. S. Puškinas buvo visiškai teisus, sakydamas, kad rašo septyniolikai porų gražiausių Rusijos akių.


       Ir Lietuvoje, ir Vakaruose sociologiniai tyrimai taip pat vienareikšmiškai teigia, kad skaityti labiau mėgsta moterys – jos pirmauja kalbant apie visų rūšių spausdintinius leidinius (knygas, žurnalus) ir literatūrinius žanrus. Taigi vėl teigiu, kad moteriškoji literatūra yra viena populiariausių, todėl norisi, kad tekstai apie meilę būtų parašyti su meile. Ir talentu.

Būti poetu tapo madinga. Bet jei nesi Dievo malonės palytėtas, nesukursi tos vertybės, kurią norėsis skaityti, mokytis ir deklamuoti kitam.


       Šiandien poezija prieinama visiems – kalbant ir apie rašymą, ir apie jos skaitymą. Atrodo, sukurti ketureilį gali kiekvienas. Per pamokas vaikams liepiama parašyti eilėraštį, nors jie dar net nesuvokia, kas tai yra. Žino tik, kad eilėraštyje žodžiai turi rimuotis. Jei mokinukui nepavyksta atlikti tos užduoties, mokytoja parašo dvejetą, šitaip jį labai ilgam atitolindama nuo skaitymo.

Norint laužyti taisykles, pirmiausia jas reikia gerai išmanyti, vadinasi, būti susipažinusiam su literatūros teorija, istorija. Žmogus, mylintis poetinį žodį, labai greitai pajus, kad tekstas dirbtinis, neišjaustas, nenugludintas. Tada neliks ir skaitymo džiaugsmo. O jis – vienas didžiausių, tik labai svarbu, kad tekstas tą jausmą suteiktų.


       Pavydu, kai Londone ar Niujorke kiekviename metro vagone šalia reklamų galima pamatyti ir poezijos kūrinėlių. Tai dažniausiai pasaulinę šlovę pelniusių poetų kūryba. Leidžiamos net metro poezijos antologijos.


       Šią tradiciją perėmė ir Lietuvos geležinkeliai – pirkdamas bilietą, gauni prozos ar poezijos knygelę su S. Parulskio, A. Marčėno, J. Ivanauskaitės, J. Erlicko ir kitų autorių tekstais, tai suteikia kelionei dvigubo malonumo. Juk ir pats skaitymo procesas yra kelionė – savo patirties, atsiminimų arba neišsipildžiusių svajonių vingiais. Paėmęs į rankas naują knygą, žmogus išgyvena jaudulį, lyg pirmą kartą keliautų nepažintais maršrutais. Mato miestus, sutinka žmones, patiria stiprią meilę, kurios (galbūt) niekada nepatyrė gyvenime. Todėl skaitymas yra ir nuolatinė vaizduotės mankšta, padedanti susikurti alternatyvų pasaulį, kaip išsigelbėjimą nuo kasdienės rutinos. Tik nauja perskaityta mintis verčia ieškoti atitikmenų asmeninėje filosofijoje, lyginti savo pasaulėjautą su literatūriniais subjektais: ginčytis ar susitapatinti, išgyventi, jausti nuotykių dvasią. O gal tiesiog nutarti, kad ši kelionė nepadarė jokio įspūdžio, ir vėl knygų lentynoje godžiai ieškoti kito literatūrinio nuotykio.


       Elitinės ar popsinės literatūros skaitymas sugestijuoja tam tikrus socialinius santykius ir sukuria socialinę publiką (social audience) – grupę žmonių, kurie knygas perka knygynuose, ima jas iš bibliotekų, keičiasi su draugais, kolegomis, bendradarbiais. Šiai grupei egzistuoti būtina skaitymo malonumo sąlyga. Todėl begėdiškai didžiuojuosi, kad ryšį tarp rašančiojo ir skaitančiojo padariau truputį aktyvesnį, kad SKAITYMO METAI Lietuvai duoda dvasinės naudos ir mes visi tampame tobulesni.

       Nemunas
       2008 m. rugsėjis

Absoliuta Andželika Lukaitė 4 Achille Campanile 4 Adolfas Juršėnas 1 Adolfas Mekas 1 Adomas Lastas 5 Agnė Biliūnaitė 9 Agnė Klimavičiūtė 1 Agnė Narušytė 1 Agnė Žagrakalytė 29 Aidas Jurašius 2 Aidas Marčėnas 45 Aistė Ptakauskaitė 9 Aivaras Veiknys 8 Albertas Zalatorius 3 Albert Camus 4 Albinas Bernotas 3 Albinas Žukauskas 3 Aldona Liobytė 1 Aldona Ruseckaitė 4 Aldona Veščiūnaitė 14 Aldous Huxley 15 Aleksandra Fomina 22 Alfas Pakėnas 6 Alfonsas Andriuškevičius 29 Alfonsas Bukontas 2 Alfonsas Gricius 2 Alfonsas Nyka-Niliūnas 22 Alfonsas Šimėnas 1 Alfredas Guščius 22 Algimantas Baltakis 27 Algimantas Julijonas Stankevičius 3 Algimantas Krinčius 9 Algimantas Lyva 11 Algimantas Mackus 12 Algimantas Mikuta 33 Algirdas Landsbergis 23 Algirdas Titus Antanaitis 3 Algirdas Verba 7 Algis Kalėda 1 Alis Balbierius 29 Allen Ginsberg 3 Almantas Samalavičius 2 Alma Riebždaitė 6 Almis Grybauskas 8 Alvydas Surblys 2 Alvydas Valenta 12 Alvydas Šlepikas 25 Andrej Chadanovič 5 Andrius Jakučiūnas 20 Andrius Jevsejevas 1 Andrius Konickis 1 Andrius Pulkauninkas 2 Andrius Sietynas 2 Andrzej Bursa 4 Andrzej Stasiuk 2 Andrė Eivaitė 1 Angelė Jasevičienė 10 Antanas A. Jonynas 28 Antanas Andrijauskas 1 Antanas Gailius 4 Antanas Gustaitis 6 Antanas Jasmantas 4 Antanas Jonynas 1 Antanas Kalanavičius 2 Antanas Masionis 3 Antanas Miškinis 2 Antanas Ramonas 8 Antanas Rimydis 10 Antanas Vaičiulaitis 9 Antanas Venclova 8 Antanas Šimkus 15 Antanas Škėma 9 Arkadij Averčenko 6 Arkadij Strugackij 2 Arnas Ališauskas 11 Arnas Dubra 1 Artūras Gelusevičius 5 Artūras Imbrasas 4 Artūras Tereškinas 7 Artūras Valionis 13 Arvydas Genys 2 Arvydas Sabonis 1 Arūnas Spraunius 23 Arūnas Sverdiolas 1 Asta Plechavičiūtė 11 Audinga Tikuišienė 1 Audronė Barūnaitė Welleke 1 Audronė Urbonaitė 1 Audronė Žukauskaitė 2 Augustinas Raginis 11 Aurelija Mykolaitytė 1 Aurimas Lukoševičius 1 Auris Radzevičius-Radzius 2 Austėja Čepauskaitė 1 Austė Pečiūraitė 1 Aušra Kaziliūnaitė 24 Balys Auginas 4 Balys Sruoga 19 Belcampo 4 Benediktas Januševičius 39 Bernardas Brazdžionis 3 Birutė Jonuškaitė 28 Birutė Marcinkevičiūtė-Mar 2 Birutė Pūkelevičiūtė 19 Bogdan Chorążuk 2 Boris Strugackij 2 Brigita Speičytė 17 Bronius Radzevičius 8 Bronius Vaškelis 5 Castor&Pollux 74 Catherine Tice 1 Charles Baudelaire 5 Charles Bukowski 18 Charles Simic 6 Christoph Zürcher 4 Crying Girl 1 Dainius Dirgėla 5 Dainius Gintalas 21 Dainius Razauskas 5 Dainius Sobeckis 6 Daiva Ausėnaitė 2 Daiva Molytė-Lukauskienė 4 Daiva Čepauskaitė 13 Dalia Bielskytė 6 Dalia Jakaitė 7 Dalia Jazukevičiūtė 17 Dalia Kuizinienė 8 Dalia Satkauskytė 8 Dalia Striogaitė 11 Danguolė Sadūnaitė 9 Daniela Strigl 1 Danielius Mušinskas 47 Daniil Charms 10 Danutė Labanauskienė 1 Danutė Paulauskaitė 4 Darius Pocevičius 33 Darius Šimonis 9 Deimantė Daugintytė 1 Dino Buzzati 3 Dmytro Lazutkinas 2 Donaldas Apanavičius 2 Donaldas Kajokas 35 Donald Barthelme 4 Donata Mitaitė 25 Donatas Paulauskas 3 Donatas Petrošius 33 Dovilė Zelčiūtė 31 Dovilė Švilpienė 4 Edas Austworkas 4 Edita Nazaraitė 8 Edmondas Kelmickas 4 Edmundas Janušaitis 3 Edmundas Kazlauskas 1 Edmundas Steponaitis 6 Eduardas Cinzas 9 Eduardas Mieželaitis 6 Eduard Limonov 1 Edvardas Čiuldė 4 Egidijus Darulis 2 Eglė Bazaraitė 1 Eglė Juodvalkė 7 Eglė Sakalauskaitė 11 Elena Baliutytė 11 Elena Baltutytė 1 Elena Bukelienė 18 Elena Darbutaitė 1 Elena Karnauskaitė 6 Elena Mezginaitė 7 Elena Žukauskaitė 4 Elina Naujokaitienė 3 Elona Varnauskienė 1 Elvina Baužaitė 1 Elžbieta Banytė 16 Enrika Striogaitė 4 Erika Drungytė 20 Ernestas Noreika 8 Ernesto Che Guevara 5 Eugenija Vaitkevičiūtė 20 Eugenija Valienė 3 Eugenijus Ališanka 40 Evelina Bondar 2 Faustas Kirša 6 Fethullah Gülen 1 Gabriela Eleonora Mol-Basanavičienė 1 Gabrielė Klimaitė 16 Gabrielė Labanauskaitė 13 Gasparas Aleksa 28 Gediminas Cibulskis 1 Gediminas Kajėnas 16 Gediminas Pilaitis 2 Gediminas Pulokas 5 Genovaitė Bončkutė-Petronienė 1 George Orwell 6 Georges Bataille 2 Giedra Radvilavičiūtė 3 Giedrius Viliūnas 5 Giedrė Kazlauskaitė 44 Giedrė Šabasevičiūtė 1 Ginta Gaivenytė 3 Gintaras Beresnevičius 57 Gintaras Bleizgys 32 Gintaras Grajauskas 19 Gintaras Gutauskas 1 Gintaras Patackas 38 Gintaras Radvila 3 Gintarė Bernotienė 7 Gintarė Remeikytė 2 Gintautas Dabrišius 9 Gintautas Mažeikis 1 Ginta Čingaitė 5 Gitana Gugevičiūtė 3 Goda Volbikaitė 2 Gražina Cieškaitė 15 Gražvydas Kirvaitis 3 Grigorijus Kanovičius 8 Grigorij Čchartišvili 5 Guillaume Apollinaire 2 Guoda Azguridienė 1 Gytis Norvilas 24 Gytis Rimonis 2 Gábor Csordás 1 Hakim Bey 2 Hans Arp 5 Hans Carl Artmann 5 Henrikas Algis Čigriejus 19 Henrikas Nagys 15 Henrikas Radauskas 14 Henrikas Stukas 1 Henrykas Sienkiewiczius 1 Henry Miller 2 Herkus Kunčius 29 Hugo Ball 4 Hunter S. Thompson 3 Ieva Gudmonaitė 8 Ignas Kazakevičius 1 Ignas Narbutas 1 Ignas Šeinius 7 Ilona Gražytė-Maziliauskienė 1 Ilse Aichinger 5 Ilzė Butkutė 4 Indrė Meškėnaitė 3 Indrė Valantinaitė 11 Ineza Juzefa Janonė 5 Ingmar Villqist 3 Ingrida Korsakaitė 2 Irena Bitinaitė 2 Irena Potašenko 4 Irena Slavinskaitė 2 Irvin D. Yalom 1 Irvine Welsh 2 Italo Calvino 6 Ivan Vyrypajev 3 J. G. Ballard 3 Jadvyga Bajarūnienė 1 Jan Brzechwa 2 Janina Žėkaitė 3 Janusz Anderman 6 Jaroslavas Melnikas 25 Jaunius Čemolonskas 4 Jeanette Winterson 4 Jehuda Amichaj 2 Jerzy Pilch 2 Jevgenij Zamiatin 3 Johanas Volfgangas fon Gėtė 1 Johan Borgen 3 Johannes Bobrowski 3 John Fante 9 John Lennon 1 Jolanta Malerytė 4 Jolanta Paulauskaitė 1 Jolanta Tumasaitė 1 Jolita Skablauskaitė 23 Jonas Aistis 1 Jonas Dovydėnas 1 Jonas Jackevičius 12 Jonas Kalinauskas 7 Jonas Lankutis 7 Jonas Mačiukevičius 8 Jonas Mekas 24 Jonas Mikelinskas 16 Jonas Papartis 1 Jonas Radžvilas 3 Jonas Strielkūnas 24 Jonas Thente 1 Jonas Vaiškūnas 2 Jonas Zdanys 8 Jonas Šimkus 8 Jorge Luis Borges 17 Josef Winkler 3 José Saramago 7 Jovita Jankauskienė 1 Juan Bonilla 2 Juan Rulfo 3 Judita Polovinkina 1 Judita Vaičiūnaitė 27 Julijonas Lindė-Dobilas 3 Julius Janonis 3 Julius Kaupas 12 Julius Keleras 29 Julius Žėkas 2 Juozapas Albinas Herbačiauskas 8 Juozas Aputis 40 Juozas Baltušis 7 Juozas Brazaitis 7 Juozas Erlickas 17 Juozas Glinskis 10 Juozas Grušas 7 Juozas Kralikauskas 5 Juozas Kėkštas 6 Juozas Mečkauskas-Meškela 1 Juozas Tysliava 8 Juozas Šikšnelis 9 Juozas Žlabys-Žengė 8 Jurga Ivanauskaitė 26 Jurga Katkuvienė 2 Jurga Lūžaitė 2 Jurga Petronytė 2 Jurga Tumasonytė 7 Jurgis Baltrušaitis 6 Jurgis Gimberis 13 Jurgis Janavičius 1 Jurgis Jankus 10 Jurgis Kunčinas 44 Jurgis Mačiūnas 1 Jurgis Savickis 5 Jurgita Butkytė 7 Jurgita Jėrinaitė 1 Jurgita Ludavičienė 1 Jurgita Mikutytė 2 Justinas Bočiarovas 5 Jūratė Baranova 26 Jūratė Sprindytė 52 Karolis Baublys 23 Karolis Gerikas 1 Karolis Klimas 4 Kasparas Pocius 3 Kazimieras Barėnas 17 Kazys Almenas 6 Kazys Binkis 27 Kazys Boruta 43 Kazys Bradūnas 11 Kazys Jakubėnas 5 Kazys Jonušas 3 Kazys Puida 6 Kazys Saja 25 Kerry Shawn Keys 7 Kleopas Jurgelionis 8 Kornelijus Platelis 27 Kostas Ostrauskas 27 Kristina Sabaliauskaitė 9 Kristina Tamulevičiūtė 2 Kurt Vonnegut 12 Kęstutis Keblys 4 Kęstutis Nastopka 9 Kęstutis Navakas 53 Kęstutis Rastenis 3 Kęstutis Raškauskas 2 Laima Kreivytė 1 Laimantas Jonušys 39 Laimutė Adomavičienė 4 Laura Auksutytė 3 Laura Liubinavičiūtė 10 Laura Sintija Černiauskaitė 48 Laurynas Katkus 7 Laurynas Rimševičius 2 Lena Eltang 3 Leokadija Sušinskaitė 1 Leonardas Gutauskas 35 Leonard Cohen 1 Leonas Gudaitis 4 Leonas Lėtas 3 Leonas Miškinas 3 Leonas Peleckis-Kaktavičius 22 Leonas Skabeika 7 Leonas Švedas 5 Leonidas Donskis 5 Lev Rubinštein 3 Lidija Šimkutė 25 Lina Buividavičiūtė 1 Linas Jegelevičius 1 Linas Kanaras 1 Linas Kranauskas 5 Lina Spurgevičiūtė 1 Liudas Giraitis 2 Liudas Gustainis 8 Liudas Statkevičius 2 Liudvikas Jakimavičius 31 Liutauras Degėsys 9 Liutauras Leščinskas 2 Livija Mačaitytė 1 Liūnė Sutema 9 lona Bučinskytė 1 Loreta Jakonytė 14 Loreta Mačianskaitė 1 Lukas Devita 1 Lukas Miknevičius 11 Manfredas Žvirgždas 7 Mantas Areima 1 Mantas Gimžauskas-Šamanas 18 Manuel Rivas 2 Marcelijus Martinaitis 38 Margot Dijkgraaf 1 Marguerite Yourcenar 3 Marija Macijauskienė 8 Marijana Kijanovska 1 Marija Stankus-Saulaitė 11 Marijus Šidlauskas 10 Mari Poisson 18 Marius Burokas 57 Marius Ivaškevičius 7 Marius Katiliškis 13 Marius Macevičius 4 Marius Plečkaitis 5 Mariusz Cieślik 4 Markas Zingeris 3 Mark Boog 2 Marta Wyka 2 Martin Amis 2 Matt McGuire 1 Michael Augustin 4 Michael Katz Krefeld 2 Milda Kniežaitė 3 Mindaugas Jonas Urbonas 1 Mindaugas Kiaupas 1 Mindaugas Kvietkauskas 18 Mindaugas Nastaravičius 8 Mindaugas Peleckis 11 Mindaugas Valiukas 18 Mindaugas Švėgžda 3 Mirga Girniuvienė 1 Monika Kutkaitytė 13 Monika Šlančauskaitė 3 Motiejus Gustaitis 6 Mykolas Karčiauskas 8 Mykolas Sluckis 5 Narlan Martos Teixeira 1 Narlan Matos Teixeira 1 Nerijus Brazauskas 9 Nerijus Cibulskas 11 Nerijus Laurinavičius 3 Neringa Abrutytė 15 Neringa Klišienė 1 Neringa Mikalauskienė 18 Nicolas Born 2 Nida Gaidauskienė 14 Nida Matiukaitė 1 Nijolė Miliauskaitė 14 Nijolė Simona Pukinskaitė 2 Nijolė Storyk 1 Noam Chomsky 1 Ona Ališytė-Šulaitienė 2 Ona Mikailaitė 3 Onutė Bradūnienė 1 Onė Baliukonė 16 Orbita 4 Paul Celan 4 Paulina Žemgulytė 6 Paulius Norvila 10 Paulius Širvys 4 Pedro Lenz 4 Peter Bichsel 2 Petras Babickas 6 Petras Bražėnas 7 Petras Cvirka 8 Petras Dirgėla 16 Petras ir Povilas Dirgėlos 5 Petras Kubilevičius-Kubilius 2 Petras P. Gintalas 5 Petras Rakštikas 5 Petras Tarulis 14 Philip Roth 3 Povilas Šarmavičius 3 Pranas Morkūnas 4 Pranas Naujokaitis 2 Pranas Visvydas 14 Predrag Matvejević 2 Pulgis Andriušis 18 Raimondas Dambrauskas 1 Raimondas Jonutis 2 Ramunė Brundzaitė 7 Ramutė Dragenytė 34 Ramūnas Gerbutavičius 10 Ramūnas Jaras 17 Ramūnas Kasparavičius 26 Ramūnas Čičelis 11 Rasa Aškinytė 1 Rasa Drazdauskienė 2 Rasa Norvaišaitė 1 Rasa Petkevičienė 1 Regimantas Tamošaitis 86 Regina Varanavičiūtė 1 Renata Radavičiūtė 2 Renata Šerelytė 85 Richard Brautigan 9 Rima Juškūnė 1 Rimantas Kmita 32 Rimantas Černiauskas 11 Rimantas Šalna 1 Rima Pociūtė 6 Rimas Burokas 15 Rimas Užgiris 3 Rimas Vėžys 4 Rimvydas Stankevičius 31 Rimvydas Šilbajoris 32 Rita Kasparavičiūtė 1 Rita Tūtlytė 9 Ričardas Gavelis 19 Ričardas Šileika 21 Robertas Kundrotas 8 Roberto Bolano 3 Rolandas Mosėnas 2 Rolandas Rastauskas 22 Romas Daugirdas 33 Romualdas Granauskas 15 Romualdas Kisielius 1 Romualdas Rakauskas 1 Ryszard Kapuściński 3 Rūta Brokert 2 Salman Rushdie 2 Salomėja Nėris 9 Salys Šemerys 12 Samuel Beckett 29 Sandra Avižienytė 1 Sara Poisson 25 Sargis Atsargiai 1 Saulius Keturakis 1 Saulius Kubilius 2 Saulius Repečka 1 Saulius Rimkus 5 Saulius Tomas Kondrotas 10 Saulius Šaltenis 12 Saulė Pinkevičienė 4 Serhij Žadan 6 Sharan Newman 1 Sigitas Birgelis 13 Sigitas Geda 50 Sigitas Parulskis 31 Sigitas Poškus 7 Simona Talutytė 2 Simon Carmiggelt 8 Skaidrius Kandratavičius 11 Skirmantė Černiauskaitė 1 Slavoj Žižek 1 Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė 7 Sonata Paliulytė 9 Sondra Simanaitienė 5 Stan Barstow 2 Stanislava Nikolova-Čiurinskienė 2 Stanislovas Abromavičius 4 Stanisław Lem 4 Stasys Anglickis 3 Stasys Jonauskas 13 Stasys Santvaras 8 Stasys Stacevičius 16 Tadas Vidmantas 5 Tadas Žvirinskis 4 Tautvyda Marcinkevičiūtė 19 Tautvydas Nemčinskas 4 Teofilis Tilvytis 16 Thomas Bernhard 5 Thomas Pynchon 1 Titas Alga 4 Toma Gudelytė 2 Tomas Arūnas Rudokas 19 Tomas Kavaliauskas 11 Tomas Norkaitis 4 Tomas S. Butkus-Slombas 9 Tomas Staniulis 14 Tomas Taškauskas 8 Tomas Venclova 45 Tomas Čepaitis 1 Tomas Šinkariukas 18 Ulla Berkewicz 4 Vaidotas Daunys 5 Vainis Aleksa 2 Vaiva Grainytė 7 Vaiva Kuodytė 8 Vaiva Markevičiūtė 1 Vaiva Rykštaitė 1 Valdas Daškevičius 11 Valdas Gedgaudas 11 Valdas Papievis 13 Valdemaras Kukulas 41 Valentinas Sventickas 30 Vanda Zaborskaitė 5 Venancijus Ališas 4 Vidmantė Jasukaitytė 28 Viktoras Rudžianskas 10 Viktorija Daujotytė 114 Viktorija Jonkutė 2 Viktorija Skrupskelytė 11 Viktorija Vosyliūtė 4 Viktorija Šeina 9 Viktor Pelevin 2 Vilis Normanas 6 Vilius Dinstmanas 3 Viljama Sudikienė 1 Vilma Fiokla Kiurė 4 Vincas Mykolaitis-Putinas 19 Vincas Natkevičius 2 Vincas Ramonas 4 Violeta Tauragienė 1 Violeta Šoblinskaitė 22 Virginija Cibarauskė 1 Virginijus Malčius 11 Virginijus Savukynas 1 Vitalija Bogutaitė 7 Vitalija Pilipauskaitė 8 Vitas Areška 13 Vladas Braziūnas 51 Vladas Šimkus 10 Vladas Šlaitas 9 Vladimir Sorokin 4 Vygantas Šiukščius 5 Vytas Dekšnys 15 Vytautas Berenis 4 Vytautas Girdzijauskas 10 Vytautas Janavičius 7 Vytautas Kavolis 4 Vytautas Kirkutis 7 Vytautas Kubilius 63 Vytautas Martinkus 23 Vytautas Mačernis 6 Vytautas Montvila 6 Vytautas P. Bložė 32 Vytautas Rubavičius 37 Vytautas Sirijos Gira 5 Vytautas Skripka 8 Vytautas Stankus 10 Vytautas V. Landsbergis 11 Walter Benjamin 10 Werner Aspenström 2 Wolfgang Borchert 4 Woody Allen 6 Yoko Ono 1 Zigmas Gėlė 6 Šarūnas Monkevičius 1 Švelnus Jungas 1 Žilvinas Andriušis 26 Živilė Bilaišytė 10 Živilė Kavaliauskaitė 1 Žygimantas Kudirka-Mesijus 5 ХХХ Nežinomas rašytojas 1