London knygų mugė       Šią savaitę „Earls Court“ parodų centre veikusi Londono knygų mugė sulaukė tūkstančių leidėjų ir knygų mėgėjų iš viso pasaulio. Gali būti, kad Lietuvos leidėjai joje dalyvavo paskutinį kartą.

 

Lietuvos valstybė neranda lėšų pristatyti lietuviškų knygų pasauliui. Be to, į skolą ir iš entuziazmo dirbantys jų propaguotojai jau persekiojami antstolių. Lietuvos leidėjų asociacija lietuviškas knygas šiemet pristatė nedideliame stende, prigludusiame prie „Naujų knygų iš Rusijos“ kampo. Šioje judrioje mugės vietoje buvo įsikūrusi populiari literatūrinė kavinė ir pagrindinės mugės viešnios – Indijos – stendas. Tad lietuviškų knygų kampelis lankytojų dėmesiu nesiskundė.

 

Tiesa, lietuvių stendo net neverta lyginti su milžinišku lenkų stendu, kuriam mūsų kaimynai nepagailėjo lėšų. Lenkų autorių knygų ekspozicija niekuo nesiskyrė nuo prestižinių pasaulio leidyklų ar pasiturinčių Vakarų valstybių stendų. Žinodami, kad persotinta anglakalbė knygų rinka itin nenoriai verčia kitų šalių užsienio literatūrą, kaimynai lenkai gudravo. Jų stendo devizas: „Naujos knygos – tiesiai iš Lenkijos“. Jame buvo pristatomos į anglų kalbą jau išverstos knygos.

 

Todėl liūdna, kad lietuviška knyga, tik pradėjusi laužti ledus į platesnius pasaulio skaitytojų vandenis, gali niekur toliau nenuplaukti. Todėl, kad Lietuvos leidėjų asociacija šiais metais jau antroje užsienio knygų mugėje dalyvavo į skolą. Valstybė šiuo metu ne tik nemato reikalo paremti lietuviškos knygos populiarinimo, bet dar ir gąsdina antstoliais. Būtent Londono knygų mugėje viešinčią Lietuvos leidėjų asociaciją pasiekė laiškas, kad nuo kitos savaitės bus pradedamas skolų išieškojimas. Plačiau apie tai kalbėjomės su Lietuvos leidėjų asociacijos direktore Aida Dobkevičiūte-Džiovėniene.

 

Kaip jaučiatės, kai valstybė milijonus iššvaisto nevykusioms šalies įvaizdžio kūrimo strategijoms, o vienas pagrindinių Lietuvos kultūros populiarinimo įrankių – knyga ir literatūra – nesulaukia pakankamos paramos?

 

Situacija – labai liūdna. Juk kai vežame lietuvišką knygą į užsienį, vežame ne tik jos pavidalą, bet ir pristatome tai, kuo šiandien gyvena Lietuva, kuo ji gyveno praeityje. Mūsų šalies istorija, lietuvių kalbos gramatika, nūdienos rašytojai, mūsų gamta, visuomeninis gyvenimas – visa tai telpa knygoje. Mes pamirštame, kad ji skleidžia kompaktišką, bet galingą žinią pasauliui.

 

Todėl įvairiose pasaulio šalyse vykstančios knygų mugės nėra vien tik šios srities verslo renginiai. Jos yra tapusios milžiniškais kultūrinių renginių centrais. Jose ne tik perkamos ir parduodamos leidybos teisės, bet ir pristatoma įvairių šalių kultūra. Londone pagrindinės viešnios teisėmis dalyvavo Indija. Lietuva tokiame dėmesio centre buvo prieš keletą metų Frankfurte, Geteborge, Turine, Jeruzalėje. Šios mugės – unikali galimybė pristatyti mūsų šalį pasauliui, supažindinti pasaulį su mumis.

 

Kodėl tai stokoja valstybės paramos?

 

Viena pagrindinių problemų, kad dalyvavimą pasaulinėse knygų mugėse reikia patvirtinti iš anksto, o Lietuva gyvena pagal savo „biudžetinius metus“. Paraiškos teikiamos metų pradžioje, tada ir pasirašomos sutartys, formuojamas biudžetas. Tad tarptautiniai projektai turi labai mažą „langą“ įsiterpti į paraiškų teikimo terminus.

 

O mes sutartis su užsienio organizacijomis juk pasirašome iš anksto. Esame priklausomi ne tik nuo Kultūros, bet ir nuo Ūkio ministerijos, nes ši remia dalyvavimą tarptautinėse mugėse, teikia stendų įrangą. Norėdami dalyvauti užsienio mugėje, turime su jos rengėjais pasirašyti sutartis dar nežinodami, ar valstybė mums patvirtins finansavimą.

 

Kas nutinka, jei valstybė nepatvirtina finansavimo?

 

Kadangi sutartys su rengėjais užsienyje pasirašomos iš anksto, šaliai rezervuojama vieta. Neatvykimą lydėtų nemažos baudos. Tad esame priversti nuolatos rizikuoti. Taip yra todėl, kad esame ne pelno organizacijos.

 

Jeigu tai organizuotų verslo struktūros, būtų paprasčiau, bet ir pristatymas būtų kur kas labiau komercinis. Dabar pristatinėdami Lietuvą atsižvelgiame ne į leidyklų dydį arba jų pelningumą, o į knygas ir jų turinį. Lietuviškas knygas stengiamės pristatyti ne komerciniu, o kultūriniu aspektu.

 

Šiemet jau antroje knygų mugėje Leidėjų asociacija dalyvavo be valstybės paramos. Šiek tiek pagelbėjo Kultūros rėmimo fondas ir Leidėjų asociacijos nariai. Leidėjų asociacijos narių biudžetas skirtas asociacijai išlaikyti, tačiau dabar jį panaudojome projektams, kuriems esame įsipareigoję, įgyvendinti. Tačiau turime daug skolų, kurių negalime išmokėti.

 

Šiuo metu susidaro įspūdis, kad projektinę veiklą stengiamasi atiduoti į verslo rankas. Bet jeigu iš valstybės lėšų bus pradėtas daryti verslas – nesvarbu, kultūros ar kitose srityse – bus visiška katastrofa.

 

Tačiau vis garsiau skamba balsai, kad leidyba – toks pat verslas. Esą jei leidykla neišsilaiko rinkos sąlygomis, tegul bankrutuoja.

 

Formaliai žiūrint, leidyba – toks pat verslas kaip ir visi kiti. Bet leidyba pasižymi labai stipria nekomercine puse, kuri susijusi su ugdymu, švietimu. Kartais klaidingai manoma, kad valstybė, teikdama paramą knygų leidėjams, remia verslininkus. Tai netiesa. Ši parama skirta ne leidėjams, o lietuvių autoriams. Juk lietuvių autoriai neduoda pelno, jų knygų leidybos sąnaudos didesnės nei verstinės užsienio literatūros. Jei nebūtų šios paramos, lietuvių literatūra žlugtų.

 

Net nekalbu apie mūsų klasikų raštų leidybą, skirtą švietimui, ar apie muziejų, institutų leidyklas. Svarbu pabrėžti, kad nėra tokios šalies, kur knygų leidyba, nacionalinių autorių kūryba, jų vertimai į užsienio kalbas nebūtų remiami. Net tokios turtingos, klestinčio verslo šalys kaip Prancūzija, Švedija, Norvegija nuosekliai remia leidėjus. Žiūrint formaliai, knyga nėra pirmo būtinumo prekė, tai – ne duona. Tačiau knyga – maistas protui.

 

Kodėl, jūsų manymu, Lietuva, viena vertus, didžiuojasi unikalia kalba, kita vertus, nepalaiko lietuvių literatūros pristatymo pasauliui?

 

Mokesčiai, kuriais praėjusių metų pabaigoje Vyriausybė užvertė leidėjus, autorius ir knygas, yra neįkandami. Buvo apmokestintas net ir autorių teisių pirkimas. Dėl šių mokesčių leisti lietuvių autorių knygas tapo pernelyg brangu, brangiau nei išleisti verstinę knygą.

 

Kita vertus, valstybė tarsi ir turi atskiras rėmimo programas lietuvių autoriams. Bet juk paradoksalu, kai viena ranka atima, o kita ranka bando duoti. Iš to lobsta tiktai biurokratinis aparatas – lėšas skirstančios komisijos, ekspertai. Tai nėra racionalu.

 

Kokią matote išeitį?

 

Reikėtų remtis užsienio šalių patirtimi, daugelis jų šias problemas yra seniai išsprendusios. Kam išradinėti dviratį? Mes esame maža šalis, kuri knygų pasaulyje yra jau daug pasiekusi. Juk ir ilgametis dalyvavimas užsienio knygų mugėse tik dabar pradeda duoti vaisių. Tad reikėtų tęsti darbą, o ne jį trikdyti.

 

Atsiveria durys į anglakalbę rinką

 

Gintautė Lidžiuvienė, VĮ „Lietuviškos knygos“ direktorė

 

„Mes dar tik pradedame skverbtis į pasaulinę rinką. Užsienyje labiausiai įdomūs šiuo metu rimtąją literatūrą kuriančių jaunų lietuvių autorių kūriniai. Taip pat lietuvių poezija ir jos rinkiniai.

 

Dalyvavimas Londono knygų mugėje – puikus būdas pristatyti šalį ir supažindinti užsienio skaitytojus su lietuvių rašytojais. Todėl nenuostabu, kad neseniai britų leidyklos „Arc Publications“ išleista šešių lietuvių poetų antologija Londone sulaukė didelio susidomėjimo.

 

Neseniai išverstas ir JAV išleistas R.Gavelio „Vilniaus pokeris“, netrukus anglų kalba pasirodys M.Martinaičio „Kukučio baladės“. Tai leidžia manyti, kad po daugelio metų įdirbio ir pastangų durys į uždarą anglakalbę rinką pagaliau pradeda atsiverti.“

 
Lietuvos rytas
2009-04-24

 

Absoliuta Andželika Lukaitė 4 Achille Campanile 4 Adolfas Juršėnas 1 Adolfas Mekas 1 Adomas Lastas 5 Agnė Biliūnaitė 9 Agnė Klimavičiūtė 1 Agnė Narušytė 1 Agnė Žagrakalytė 29 Aidas Jurašius 2 Aidas Marčėnas 45 Aistė Ptakauskaitė 9 Aivaras Veiknys 8 Albertas Zalatorius 3 Albert Camus 4 Albinas Bernotas 3 Albinas Žukauskas 3 Aldona Liobytė 1 Aldona Ruseckaitė 4 Aldona Veščiūnaitė 14 Aldous Huxley 15 Aleksandra Fomina 22 Alfas Pakėnas 6 Alfonsas Andriuškevičius 29 Alfonsas Bukontas 2 Alfonsas Gricius 2 Alfonsas Nyka-Niliūnas 22 Alfonsas Šimėnas 1 Alfredas Guščius 22 Algimantas Baltakis 27 Algimantas Julijonas Stankevičius 3 Algimantas Krinčius 9 Algimantas Lyva 11 Algimantas Mackus 12 Algimantas Mikuta 33 Algirdas Landsbergis 23 Algirdas Titus Antanaitis 3 Algirdas Verba 7 Algis Kalėda 1 Alis Balbierius 29 Allen Ginsberg 3 Almantas Samalavičius 2 Alma Riebždaitė 6 Almis Grybauskas 8 Alvydas Surblys 2 Alvydas Valenta 12 Alvydas Šlepikas 25 Andrej Chadanovič 5 Andrius Jakučiūnas 20 Andrius Jevsejevas 1 Andrius Konickis 1 Andrius Pulkauninkas 2 Andrius Sietynas 2 Andrzej Bursa 4 Andrzej Stasiuk 2 Andrė Eivaitė 1 Angelė Jasevičienė 10 Antanas A. Jonynas 28 Antanas Andrijauskas 1 Antanas Gailius 4 Antanas Gustaitis 6 Antanas Jasmantas 4 Antanas Jonynas 1 Antanas Kalanavičius 2 Antanas Masionis 3 Antanas Miškinis 2 Antanas Ramonas 8 Antanas Rimydis 10 Antanas Vaičiulaitis 9 Antanas Venclova 8 Antanas Šimkus 15 Antanas Škėma 9 Arkadij Averčenko 6 Arkadij Strugackij 2 Arnas Ališauskas 11 Arnas Dubra 1 Artūras Gelusevičius 5 Artūras Imbrasas 4 Artūras Tereškinas 7 Artūras Valionis 13 Arvydas Genys 2 Arvydas Sabonis 1 Arūnas Spraunius 23 Arūnas Sverdiolas 1 Asta Plechavičiūtė 11 Audinga Tikuišienė 1 Audronė Barūnaitė Welleke 1 Audronė Urbonaitė 1 Audronė Žukauskaitė 2 Augustinas Raginis 11 Aurelija Mykolaitytė 1 Aurimas Lukoševičius 1 Auris Radzevičius-Radzius 2 Austėja Čepauskaitė 1 Austė Pečiūraitė 1 Aušra Kaziliūnaitė 24 Balys Auginas 4 Balys Sruoga 19 Belcampo 4 Benediktas Januševičius 39 Bernardas Brazdžionis 3 Birutė Jonuškaitė 28 Birutė Marcinkevičiūtė-Mar 2 Birutė Pūkelevičiūtė 19 Bogdan Chorążuk 2 Boris Strugackij 2 Brigita Speičytė 17 Bronius Radzevičius 8 Bronius Vaškelis 5 Castor&Pollux 74 Catherine Tice 1 Charles Baudelaire 5 Charles Bukowski 18 Charles Simic 6 Christoph Zürcher 4 Crying Girl 1 Dainius Dirgėla 5 Dainius Gintalas 21 Dainius Razauskas 5 Dainius Sobeckis 6 Daiva Ausėnaitė 2 Daiva Molytė-Lukauskienė 4 Daiva Čepauskaitė 13 Dalia Bielskytė 6 Dalia Jakaitė 7 Dalia Jazukevičiūtė 17 Dalia Kuizinienė 8 Dalia Satkauskytė 8 Dalia Striogaitė 11 Danguolė Sadūnaitė 9 Daniela Strigl 1 Danielius Mušinskas 47 Daniil Charms 10 Danutė Labanauskienė 1 Danutė Paulauskaitė 4 Darius Pocevičius 33 Darius Šimonis 9 Deimantė Daugintytė 1 Dino Buzzati 3 Dmytro Lazutkinas 2 Donaldas Apanavičius 2 Donaldas Kajokas 35 Donald Barthelme 4 Donata Mitaitė 25 Donatas Paulauskas 3 Donatas Petrošius 33 Dovilė Zelčiūtė 31 Dovilė Švilpienė 4 Edas Austworkas 4 Edita Nazaraitė 8 Edmondas Kelmickas 4 Edmundas Janušaitis 3 Edmundas Kazlauskas 1 Edmundas Steponaitis 6 Eduardas Cinzas 9 Eduardas Mieželaitis 6 Eduard Limonov 1 Edvardas Čiuldė 4 Egidijus Darulis 2 Eglė Bazaraitė 1 Eglė Juodvalkė 7 Eglė Sakalauskaitė 11 Elena Baliutytė 11 Elena Baltutytė 1 Elena Bukelienė 18 Elena Darbutaitė 1 Elena Karnauskaitė 6 Elena Mezginaitė 7 Elena Žukauskaitė 4 Elina Naujokaitienė 3 Elona Varnauskienė 1 Elvina Baužaitė 1 Elžbieta Banytė 16 Enrika Striogaitė 4 Erika Drungytė 20 Ernestas Noreika 8 Ernesto Che Guevara 5 Eugenija Vaitkevičiūtė 20 Eugenija Valienė 3 Eugenijus Ališanka 40 Evelina Bondar 2 Faustas Kirša 6 Fethullah Gülen 1 Gabriela Eleonora Mol-Basanavičienė 1 Gabrielė Klimaitė 16 Gabrielė Labanauskaitė 13 Gasparas Aleksa 28 Gediminas Cibulskis 1 Gediminas Kajėnas 16 Gediminas Pilaitis 2 Gediminas Pulokas 5 Genovaitė Bončkutė-Petronienė 1 George Orwell 6 Georges Bataille 2 Giedra Radvilavičiūtė 3 Giedrius Viliūnas 5 Giedrė Kazlauskaitė 44 Giedrė Šabasevičiūtė 1 Ginta Gaivenytė 3 Gintaras Beresnevičius 57 Gintaras Bleizgys 32 Gintaras Grajauskas 19 Gintaras Gutauskas 1 Gintaras Patackas 38 Gintaras Radvila 3 Gintarė Bernotienė 7 Gintarė Remeikytė 2 Gintautas Dabrišius 9 Gintautas Mažeikis 1 Ginta Čingaitė 5 Gitana Gugevičiūtė 3 Goda Volbikaitė 2 Gražina Cieškaitė 15 Gražvydas Kirvaitis 3 Grigorijus Kanovičius 8 Grigorij Čchartišvili 5 Guillaume Apollinaire 2 Guoda Azguridienė 1 Gytis Norvilas 24 Gytis Rimonis 2 Gábor Csordás 1 Hakim Bey 2 Hans Arp 5 Hans Carl Artmann 5 Henrikas Algis Čigriejus 19 Henrikas Nagys 15 Henrikas Radauskas 14 Henrikas Stukas 1 Henrykas Sienkiewiczius 1 Henry Miller 2 Herkus Kunčius 29 Hugo Ball 4 Hunter S. Thompson 3 Ieva Gudmonaitė 8 Ignas Kazakevičius 1 Ignas Narbutas 1 Ignas Šeinius 7 Ilona Gražytė-Maziliauskienė 1 Ilse Aichinger 5 Ilzė Butkutė 4 Indrė Meškėnaitė 3 Indrė Valantinaitė 11 Ineza Juzefa Janonė 5 Ingmar Villqist 3 Ingrida Korsakaitė 2 Irena Bitinaitė 2 Irena Potašenko 4 Irena Slavinskaitė 2 Irvin D. Yalom 1 Irvine Welsh 2 Italo Calvino 6 Ivan Vyrypajev 3 J. G. Ballard 3 Jadvyga Bajarūnienė 1 Jan Brzechwa 2 Janina Žėkaitė 3 Janusz Anderman 6 Jaroslavas Melnikas 25 Jaunius Čemolonskas 4 Jeanette Winterson 4 Jehuda Amichaj 2 Jerzy Pilch 2 Jevgenij Zamiatin 3 Johanas Volfgangas fon Gėtė 1 Johan Borgen 3 Johannes Bobrowski 3 John Fante 9 John Lennon 1 Jolanta Malerytė 4 Jolanta Paulauskaitė 1 Jolanta Tumasaitė 1 Jolita Skablauskaitė 23 Jonas Aistis 1 Jonas Dovydėnas 1 Jonas Jackevičius 12 Jonas Kalinauskas 7 Jonas Lankutis 7 Jonas Mačiukevičius 8 Jonas Mekas 24 Jonas Mikelinskas 16 Jonas Papartis 1 Jonas Radžvilas 3 Jonas Strielkūnas 24 Jonas Thente 1 Jonas Vaiškūnas 2 Jonas Zdanys 8 Jonas Šimkus 8 Jorge Luis Borges 17 Josef Winkler 3 José Saramago 7 Jovita Jankauskienė 1 Juan Bonilla 2 Juan Rulfo 3 Judita Polovinkina 1 Judita Vaičiūnaitė 27 Julijonas Lindė-Dobilas 3 Julius Janonis 3 Julius Kaupas 12 Julius Keleras 29 Julius Žėkas 2 Juozapas Albinas Herbačiauskas 8 Juozas Aputis 40 Juozas Baltušis 7 Juozas Brazaitis 7 Juozas Erlickas 17 Juozas Glinskis 10 Juozas Grušas 7 Juozas Kralikauskas 5 Juozas Kėkštas 6 Juozas Mečkauskas-Meškela 1 Juozas Tysliava 8 Juozas Šikšnelis 9 Juozas Žlabys-Žengė 8 Jurga Ivanauskaitė 26 Jurga Katkuvienė 2 Jurga Lūžaitė 2 Jurga Petronytė 2 Jurga Tumasonytė 7 Jurgis Baltrušaitis 6 Jurgis Gimberis 13 Jurgis Janavičius 1 Jurgis Jankus 10 Jurgis Kunčinas 44 Jurgis Mačiūnas 1 Jurgis Savickis 5 Jurgita Butkytė 7 Jurgita Jėrinaitė 1 Jurgita Ludavičienė 1 Jurgita Mikutytė 2 Justinas Bočiarovas 5 Jūratė Baranova 26 Jūratė Sprindytė 52 Karolis Baublys 23 Karolis Gerikas 1 Karolis Klimas 4 Kasparas Pocius 3 Kazimieras Barėnas 17 Kazys Almenas 6 Kazys Binkis 27 Kazys Boruta 43 Kazys Bradūnas 11 Kazys Jakubėnas 5 Kazys Jonušas 3 Kazys Puida 6 Kazys Saja 25 Kerry Shawn Keys 7 Kleopas Jurgelionis 8 Kornelijus Platelis 27 Kostas Ostrauskas 27 Kristina Sabaliauskaitė 9 Kristina Tamulevičiūtė 2 Kurt Vonnegut 12 Kęstutis Keblys 4 Kęstutis Nastopka 9 Kęstutis Navakas 53 Kęstutis Rastenis 3 Kęstutis Raškauskas 2 Laima Kreivytė 1 Laimantas Jonušys 39 Laimutė Adomavičienė 4 Laura Auksutytė 3 Laura Liubinavičiūtė 10 Laura Sintija Černiauskaitė 48 Laurynas Katkus 7 Laurynas Rimševičius 2 Lena Eltang 3 Leokadija Sušinskaitė 1 Leonardas Gutauskas 35 Leonard Cohen 1 Leonas Gudaitis 4 Leonas Lėtas 3 Leonas Miškinas 3 Leonas Peleckis-Kaktavičius 22 Leonas Skabeika 7 Leonas Švedas 5 Leonidas Donskis 5 Lev Rubinštein 3 Lidija Šimkutė 25 Lina Buividavičiūtė 1 Linas Jegelevičius 1 Linas Kanaras 1 Linas Kranauskas 5 Lina Spurgevičiūtė 1 Liudas Giraitis 2 Liudas Gustainis 8 Liudas Statkevičius 2 Liudvikas Jakimavičius 31 Liutauras Degėsys 9 Liutauras Leščinskas 2 Livija Mačaitytė 1 Liūnė Sutema 9 lona Bučinskytė 1 Loreta Jakonytė 14 Loreta Mačianskaitė 1 Lukas Devita 1 Lukas Miknevičius 11 Manfredas Žvirgždas 7 Mantas Areima 1 Mantas Gimžauskas-Šamanas 18 Manuel Rivas 2 Marcelijus Martinaitis 38 Margot Dijkgraaf 1 Marguerite Yourcenar 3 Marija Macijauskienė 8 Marijana Kijanovska 1 Marija Stankus-Saulaitė 11 Marijus Šidlauskas 10 Mari Poisson 18 Marius Burokas 57 Marius Ivaškevičius 7 Marius Katiliškis 13 Marius Macevičius 4 Marius Plečkaitis 5 Mariusz Cieślik 4 Markas Zingeris 3 Mark Boog 2 Marta Wyka 2 Martin Amis 2 Matt McGuire 1 Michael Augustin 4 Michael Katz Krefeld 2 Milda Kniežaitė 3 Mindaugas Jonas Urbonas 1 Mindaugas Kiaupas 1 Mindaugas Kvietkauskas 18 Mindaugas Nastaravičius 8 Mindaugas Peleckis 11 Mindaugas Valiukas 18 Mindaugas Švėgžda 3 Mirga Girniuvienė 1 Monika Kutkaitytė 13 Monika Šlančauskaitė 3 Motiejus Gustaitis 6 Mykolas Karčiauskas 8 Mykolas Sluckis 5 Narlan Martos Teixeira 1 Narlan Matos Teixeira 1 Nerijus Brazauskas 9 Nerijus Cibulskas 11 Nerijus Laurinavičius 3 Neringa Abrutytė 15 Neringa Klišienė 1 Neringa Mikalauskienė 18 Nicolas Born 2 Nida Gaidauskienė 14 Nida Matiukaitė 1 Nijolė Miliauskaitė 14 Nijolė Simona Pukinskaitė 2 Nijolė Storyk 1 Noam Chomsky 1 Ona Ališytė-Šulaitienė 2 Ona Mikailaitė 3 Onutė Bradūnienė 1 Onė Baliukonė 16 Orbita 4 Paul Celan 4 Paulina Žemgulytė 6 Paulius Norvila 10 Paulius Širvys 4 Pedro Lenz 4 Peter Bichsel 2 Petras Babickas 6 Petras Bražėnas 7 Petras Cvirka 8 Petras Dirgėla 16 Petras ir Povilas Dirgėlos 5 Petras Kubilevičius-Kubilius 2 Petras P. Gintalas 5 Petras Rakštikas 5 Petras Tarulis 14 Philip Roth 3 Povilas Šarmavičius 3 Pranas Morkūnas 4 Pranas Naujokaitis 2 Pranas Visvydas 14 Predrag Matvejević 2 Pulgis Andriušis 18 Raimondas Dambrauskas 1 Raimondas Jonutis 2 Ramunė Brundzaitė 7 Ramutė Dragenytė 34 Ramūnas Gerbutavičius 10 Ramūnas Jaras 17 Ramūnas Kasparavičius 26 Ramūnas Čičelis 11 Rasa Aškinytė 1 Rasa Drazdauskienė 2 Rasa Norvaišaitė 1 Rasa Petkevičienė 1 Regimantas Tamošaitis 86 Regina Varanavičiūtė 1 Renata Radavičiūtė 2 Renata Šerelytė 85 Richard Brautigan 9 Rima Juškūnė 1 Rimantas Kmita 32 Rimantas Černiauskas 11 Rimantas Šalna 1 Rima Pociūtė 6 Rimas Burokas 15 Rimas Užgiris 3 Rimas Vėžys 4 Rimvydas Stankevičius 31 Rimvydas Šilbajoris 32 Rita Kasparavičiūtė 1 Rita Tūtlytė 9 Ričardas Gavelis 19 Ričardas Šileika 21 Robertas Kundrotas 8 Roberto Bolano 3 Rolandas Mosėnas 2 Rolandas Rastauskas 22 Romas Daugirdas 33 Romualdas Granauskas 15 Romualdas Kisielius 1 Romualdas Rakauskas 1 Ryszard Kapuściński 3 Rūta Brokert 2 Salman Rushdie 2 Salomėja Nėris 9 Salys Šemerys 12 Samuel Beckett 29 Sandra Avižienytė 1 Sara Poisson 25 Sargis Atsargiai 1 Saulius Keturakis 1 Saulius Kubilius 2 Saulius Repečka 1 Saulius Rimkus 5 Saulius Tomas Kondrotas 10 Saulius Šaltenis 12 Saulė Pinkevičienė 4 Serhij Žadan 6 Sharan Newman 1 Sigitas Birgelis 13 Sigitas Geda 50 Sigitas Parulskis 31 Sigitas Poškus 7 Simona Talutytė 2 Simon Carmiggelt 8 Skaidrius Kandratavičius 11 Skirmantė Černiauskaitė 1 Slavoj Žižek 1 Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė 7 Sonata Paliulytė 9 Sondra Simanaitienė 5 Stan Barstow 2 Stanislava Nikolova-Čiurinskienė 2 Stanislovas Abromavičius 4 Stanisław Lem 4 Stasys Anglickis 3 Stasys Jonauskas 13 Stasys Santvaras 8 Stasys Stacevičius 16 Tadas Vidmantas 5 Tadas Žvirinskis 4 Tautvyda Marcinkevičiūtė 19 Tautvydas Nemčinskas 4 Teofilis Tilvytis 16 Thomas Bernhard 5 Thomas Pynchon 1 Titas Alga 4 Toma Gudelytė 2 Tomas Arūnas Rudokas 19 Tomas Kavaliauskas 11 Tomas Norkaitis 4 Tomas S. Butkus-Slombas 9 Tomas Staniulis 14 Tomas Taškauskas 8 Tomas Venclova 45 Tomas Čepaitis 1 Tomas Šinkariukas 18 Ulla Berkewicz 4 Vaidotas Daunys 5 Vainis Aleksa 2 Vaiva Grainytė 7 Vaiva Kuodytė 8 Vaiva Markevičiūtė 1 Vaiva Rykštaitė 1 Valdas Daškevičius 11 Valdas Gedgaudas 11 Valdas Papievis 13 Valdemaras Kukulas 41 Valentinas Sventickas 30 Vanda Zaborskaitė 5 Venancijus Ališas 4 Vidmantė Jasukaitytė 28 Viktoras Rudžianskas 10 Viktorija Daujotytė 114 Viktorija Jonkutė 2 Viktorija Skrupskelytė 11 Viktorija Vosyliūtė 4 Viktorija Šeina 9 Viktor Pelevin 2 Vilis Normanas 6 Vilius Dinstmanas 3 Viljama Sudikienė 1 Vilma Fiokla Kiurė 4 Vincas Mykolaitis-Putinas 19 Vincas Natkevičius 2 Vincas Ramonas 4 Violeta Tauragienė 1 Violeta Šoblinskaitė 22 Virginija Cibarauskė 1 Virginijus Malčius 11 Virginijus Savukynas 1 Vitalija Bogutaitė 7 Vitalija Pilipauskaitė 8 Vitas Areška 13 Vladas Braziūnas 51 Vladas Šimkus 10 Vladas Šlaitas 9 Vladimir Sorokin 4 Vygantas Šiukščius 5 Vytas Dekšnys 15 Vytautas Berenis 4 Vytautas Girdzijauskas 10 Vytautas Janavičius 7 Vytautas Kavolis 4 Vytautas Kirkutis 7 Vytautas Kubilius 63 Vytautas Martinkus 23 Vytautas Mačernis 6 Vytautas Montvila 6 Vytautas P. Bložė 32 Vytautas Rubavičius 37 Vytautas Sirijos Gira 5 Vytautas Skripka 8 Vytautas Stankus 10 Vytautas V. Landsbergis 11 Walter Benjamin 10 Werner Aspenström 2 Wolfgang Borchert 4 Woody Allen 6 Yoko Ono 1 Zigmas Gėlė 6 Šarūnas Monkevičius 1 Švelnus Jungas 1 Žilvinas Andriušis 26 Živilė Bilaišytė 10 Živilė Kavaliauskaitė 1 Žygimantas Kudirka-Mesijus 5 ХХХ Nežinomas rašytojas 1