TARP 09. Poezijos jam sesija. Dariaus Jurevičiaus nuotrauka       Šiais metais jau ketvirtą sykį vykęs audiovizualinės poezijos festivalis „TARP“ savo poetinėmis iškrovomis paženklino tris savotiškai keistas bei intriguojančias erdves:  ketvirtadienio vakare, nepabijojęs gausaus rudeninio dušo bei visų kitų įmanomų žvarbybių, gausus būrys lankytojų spietėsi „Psichosocialinės reabilitacijos centre“, kur savo mintimis, žiniomis bei įžvalgomis dalinosi poetas  Benediktas Januševičius ir fotomenininkas Alvydas Lukys; vėliau tą patį vakarą ištvermingiausieji festivalio dalyviai patraukė į „Kultflux“ kultūros platformą ir galėjo susipažinti su ankstesnių metų „TARP“ audiovizualinės poezijos filmų programa „Po(st)“; penktadienį bei šeštadienį audiovizualinės poezijos spiečius persikraustė į klubą „XI20“ (geriau liaudyje žinomą „Kablio“ vardu), o ten nuo poetinių performansų iki džiazo improvizacijų sutilpo visa vaivorykštės gama ir dar kelios atliekamos, nūnai sėdėjusios ant atsarginių suolelio, ir nekantriai laukusios savo eilės apreikšti pasauliui, kas neapreiškiama, atskleisti kas neatskleidžiama ir užsiimti kitais rudenį (bet tik rudenį, nes tada, anot vienos iš festivalio organizatorių Gabrielės Labanauskaitės, „krenta lapai, bet ne poetai“) gana prasmingais darbais.

 

       Toje mirgančioje gamos spinduliuotėje apsireiškė ir labiausiai “apšvitinti” bei rengėjų manymu dėmesio verti „Tarp 09“ audiovizualinės poezijos filmai. Gausumu žymiai išsiskyrė Šiaulių Universiteto menų fakulteto studentų darbai, kuriuos vienijo tema „Eilėraštis, kurio nėra“. Daugiausia publikos aplodismentų bei audringų branduolinių, ir ne tik, reakcijų iš šiauliečių tarpo susilaukė Sandros Tamošauskaitės filmas „Aš iškepsiu tau blynus“.  Šiame filme nerasime mums įprasto eilėraščio. Jis tuo ir įdomus, kad eilėraštis gimsta iš vaizdo bei garso sintezės, o ne tūno vien tekstiniuose rėmuose, kuriuos nežymiai galėtų papildyti vienas kitas jį tiesiogiai iliustruojantis vaizdas. Žinoma, galima teigti, jog poezijos avangardinio minimalizmo mokykla pati savaime galėtų į savo klasifikacijos lentynėlę priimti blynų receptą kaip savarankišką tekstinį eilėraštį. Ir tai, žinoma, yra tiesa. Tačiau sąveikaudamas su koja kojon greta einančiais vaizdais šis „eilėraštis“  atsisako savo pirmapradžio neinterpretatyvumo. Ekspresyviai skaitant blynų receptą ingredientai pamažu pilami ant apnuoginto kūno, iš pradžių šis kūnas primena vyrišką, po to moterišką, vėl vyrišką. Ekrane pasirodžius dviem baltoms vištoms girdime – „kiaušinių, mums reikės kiaušinių“, atitinkamai parodomos ir žalmargės karvės, o viską sujungia pamažu siūbuojanti smilgų pieva, kurioje it milžiniškoje jūroje nuskęsta pavieniai ingredientai, jų šaltiniai bei indai – ant kurių minkoma visa „eilėraščio, kurio nėra“ tešla – apnuoginti vyro ir moters kūnai.

 

       Originaliausios poezijos išraiškos nominacija atiteko menininkės iš Panevėžio Vilmos Pajuodienės-Fioklos sukurtam trumpametražių filmų ciklui „Ufopoezija“. Praėjusiais metais debiutavusi poezijos-komiksų knyga „Superleninas ir Amanitas Muscarias“ kūrėja nesiliauja stebinusi aplinkinių ir toliau – cikle „Ufopoezija“ ateivis vardu Alienas kalbasi su prezidentu (ar prezidente?), prašydamas „išsiaiškinti įvykį“, teigia, kad šį eiliuotą laišką sėdosi rašyti po to, kai jį nužudė pikti žmonės užnuodiję jo malkas, kitame ciklo filme Alieno embrionas pasakoja apie „bėgiojimą, valgymą ir galvojimą apie bėgiojimą“ ir t. t. Visuose festivaliui pristatytuose „Ufopoezijos“ ciklo filmuose galime aptikti akivaizdžius panašumus - įgarsinama komišku „ateivišku“ balsu, kuris žodžius skaito neaiškiai, „sumaldamas“ kai kuriuos skiemenis greičiau, kitus - ištęsdamas, taip pat visuose filmuose apsiribojama centre įsitaisiusia Alieno figūra ar fizionomija ir nelinkstama į ekstremalesnius vaizdinius ieškojimus, tačiau menų sintezės alchemija šiame cikle jaučiama su kaupu ir be jų. Veikiausiai kontrastiškesnė vaizdų kaita šiam kūriniui nepridėtų vertės, o tik įkūnytų balastą. Vertinant šių filmų teksto meninį pajėgumą tenka susidurti su ta pačia problema kaip ir Sandros Tamošauskaitės filmo „Aš iškepsiu tau blynus“ atveju, paaiškėja, kad jį atsiejus nuo vaizdinės ir garsinės medžiagos, vertė smarkiai krinta, tačiau, galbūt, tai jokia problema. Galbūt iš menų sintezės projektų nereikėtų primygtinai reikalauti stiprios tekstinės pusės. Visgi, tenka pripažinti, kad Fioklos tekstai nuo S. Tamošauskaitės blynų recepto skiriasi savo pretenzijomis į socialinę poeziją (Alienas kalbantis su prezidentu tarsi simbolizuoja mūsų šalies piliečių nepasitenkinimą, jautimąsi nuskriaustais, neapgintais vaikais; Alienas embrionas kalbantis apie bėgiojimą ir valgymą arba galvojimą apie bėgiojimą bejausmiu balsu atskleidžia žmogaus besisukančio užburtame buities rate tragediją ir pan.), aišku, tai tik viena interpretavimo galimybė, bet būtent tokio pobūdžio galimybės nėra filme „Aš iškepsiu tau blynus“.

 

       Kai ateivis, jau kitame ciklo filme, ima skaityti Fioklos poeziją garsiai įvardydamas visus skyrybos ženklus, darosi akivaizdu – šis tekstas neturi nieko bendro su dvasingos lietuvių lyrikos tradicija. Tuo tarpu pati autorė užsimena, jog viename iš „Ufopoezijos“ ciklo filmų į Aleno lūpas yra „įdėtos“ D. Kajoko kalbos nuotrupos, kurias ji susikonspektavusi vieno poeto kūrybos vakaro metu. Akivaizdu, kad Alenas yra Fioklos diagnozė poezijai, visuomenei, sau (?). Tačiau tik sekdamas paskui savo interpretaciją žiūrovas pajėgus atsakyti į vieną iš pagrindinių klausimų, kuriuos suponuoja tokia kūryba – ar aktualizavimo poreikis negimdo meninio ribotumo, kuris pats savaime gali rastis iš absoliutaus užbaigtumo, įmanomybės.

 

       Kaip absoliutų smūgiuojančios tiesiai į juoko centrą „Ufopoezijos“ antipodą drąsiai būtų galima įvardinti kitą audiovizualinės poezijos filmų programos nugalėtoją Audronį Gimžauską, sukūrusį filmą „Muhamedai Ata“, pagal tragiškai žuvusio sūnaus Manto Gimžausko (Šamano) eiles. „Muhamedas Ata“ buvo vienbalsiai išrinktas ir apdovanotas geriausios teksto/vaizdo/garso sintezės nominacijoje. Šis filmas simboliškai prasideda ir baigiasi traukinio tunelio vaizdu, kurio gale matosi baltos šviesos apskritimas. Čia taipogi galima pamatyti bokštų dvynių griūtį ir kitus vaizdus, mums galinčius šiek tiek priminti jau daug kartų matytus žinių vaizdelius, tačiau pastarieji taip puikiai įkomponuoti, jog sudaro su skaitomu eilėraščiu vieną psichodelinę visumą. Tačiau priešingai nei dviejų jau anksčiau minėtų autorių video darbuose, šiame akivaizdžiai daugiau „meninio“ svorio paliekama ant teksto svarstyklių lėkštelės.  Jis žymiai dėkingesnis interpretacijai atsietas nuo vaizdo ir garso negu „Aš iškepsiu tau blynus“ ar ciklas „Ufopoezija“.

 

       Taip pat dėmesį būtų pravartu atkreipti į dvyliktoko iš Kauno Juliaus Čepukėno festivaliui pristatytą audiovizualinės poezijos filmą, kuris iš kitų minėtųjų tarpo išsiskyrė savo lyriškumu bei poetinei meditacijai nuteikiančia nuotaika. Filmo pradžioje rodomi patalai ir deklamuojama apie vilnonį ėriuką. Patalai, medžiai – nespalvoti vaizdai plaukia tarsi iš sapninio lygmens, tai jau ne šis pasaulis, jame nėra prezidentų ar teroristų, tai asociacijų pasaulis, kuriame J. Čepukėnas sugeba stebėtinai gerai irtis. Autorius nepaisant jauno amžiaus išmoningai naudojasi tiek poetinės raiškos priemonėmis, tiek garso bei vaizdo galimybėmis.

 

       Net keliuose šių metų festivaliui pristatytuose trumpametražiuose filmuose buvo matyti karvės ar kiti su žemės ūkių susiję sutvėrimai. Vienas originalesnių karvių pasirodymų užfiksuotinas Sintezijos festivaliui pateiktame filme, kurio idėjos sumanytojas – Julius Žėkas. Čia galime stebėti vaikštančias karves, kurioms ant šonų puikuojasi užrašai.

 

       Kaip ir kiekvienais metais festivalio programoje būta labai įvairių filmukų, galinčių įtikti net pačiam išrankiausiam žiūrovui. Tačiau vertinant visus pademonstruotus filmus, palyginus su ankstesnių metų „TARP“ festivalių metų rodytais, šie metai šiek tiek išsiskyrė paprastesne vaizdine raiška bei menkesne tekstų menine verte. Bet ši tendencija ne tokio ryškumo, kad būtų galima visus rodytus darbus ignoruoti, veikiau priešingai.

 

       Kulturpolis.lt

       2009-09-14

 

Absoliuta Andželika Lukaitė 4 Achille Campanile 4 Adolfas Juršėnas 1 Adolfas Mekas 1 Adomas Lastas 5 Agnė Biliūnaitė 9 Agnė Klimavičiūtė 1 Agnė Narušytė 1 Agnė Žagrakalytė 29 Aidas Jurašius 2 Aidas Marčėnas 45 Aistė Ptakauskaitė 9 Aivaras Veiknys 8 Albertas Zalatorius 3 Albert Camus 4 Albinas Bernotas 3 Albinas Žukauskas 3 Aldona Liobytė 1 Aldona Ruseckaitė 4 Aldona Veščiūnaitė 14 Aldous Huxley 15 Aleksandra Fomina 22 Alfas Pakėnas 6 Alfonsas Andriuškevičius 29 Alfonsas Bukontas 2 Alfonsas Gricius 2 Alfonsas Nyka-Niliūnas 22 Alfonsas Šimėnas 1 Alfredas Guščius 22 Algimantas Baltakis 27 Algimantas Julijonas Stankevičius 3 Algimantas Krinčius 9 Algimantas Lyva 11 Algimantas Mackus 12 Algimantas Mikuta 33 Algirdas Landsbergis 23 Algirdas Titus Antanaitis 3 Algirdas Verba 7 Algis Kalėda 1 Alis Balbierius 29 Allen Ginsberg 3 Almantas Samalavičius 2 Alma Riebždaitė 6 Almis Grybauskas 8 Alvydas Surblys 2 Alvydas Valenta 12 Alvydas Šlepikas 25 Andrej Chadanovič 5 Andrius Jakučiūnas 20 Andrius Jevsejevas 1 Andrius Konickis 1 Andrius Pulkauninkas 2 Andrius Sietynas 2 Andrzej Bursa 4 Andrzej Stasiuk 2 Andrė Eivaitė 1 Angelė Jasevičienė 10 Antanas A. Jonynas 28 Antanas Andrijauskas 1 Antanas Gailius 4 Antanas Gustaitis 6 Antanas Jasmantas 4 Antanas Jonynas 1 Antanas Kalanavičius 2 Antanas Masionis 3 Antanas Miškinis 2 Antanas Ramonas 8 Antanas Rimydis 10 Antanas Vaičiulaitis 9 Antanas Venclova 8 Antanas Šimkus 15 Antanas Škėma 9 Arkadij Averčenko 6 Arkadij Strugackij 2 Arnas Ališauskas 11 Arnas Dubra 1 Artūras Gelusevičius 5 Artūras Imbrasas 4 Artūras Tereškinas 7 Artūras Valionis 13 Arvydas Genys 2 Arvydas Sabonis 1 Arūnas Spraunius 23 Arūnas Sverdiolas 1 Asta Plechavičiūtė 11 Audinga Tikuišienė 1 Audronė Barūnaitė Welleke 1 Audronė Urbonaitė 1 Audronė Žukauskaitė 2 Augustinas Raginis 11 Aurelija Mykolaitytė 1 Aurimas Lukoševičius 1 Auris Radzevičius-Radzius 2 Austėja Čepauskaitė 1 Austė Pečiūraitė 1 Aušra Kaziliūnaitė 24 Balys Auginas 4 Balys Sruoga 19 Belcampo 4 Benediktas Januševičius 39 Bernardas Brazdžionis 3 Birutė Jonuškaitė 28 Birutė Marcinkevičiūtė-Mar 2 Birutė Pūkelevičiūtė 19 Bogdan Chorążuk 2 Boris Strugackij 2 Brigita Speičytė 17 Bronius Radzevičius 8 Bronius Vaškelis 5 Castor&Pollux 74 Catherine Tice 1 Charles Baudelaire 5 Charles Bukowski 18 Charles Simic 6 Christoph Zürcher 4 Crying Girl 1 Dainius Dirgėla 5 Dainius Gintalas 21 Dainius Razauskas 5 Dainius Sobeckis 6 Daiva Ausėnaitė 2 Daiva Molytė-Lukauskienė 4 Daiva Čepauskaitė 13 Dalia Bielskytė 6 Dalia Jakaitė 7 Dalia Jazukevičiūtė 17 Dalia Kuizinienė 8 Dalia Satkauskytė 8 Dalia Striogaitė 11 Danguolė Sadūnaitė 9 Daniela Strigl 1 Danielius Mušinskas 47 Daniil Charms 10 Danutė Labanauskienė 1 Danutė Paulauskaitė 4 Darius Pocevičius 33 Darius Šimonis 9 Deimantė Daugintytė 1 Dino Buzzati 3 Dmytro Lazutkinas 2 Donaldas Apanavičius 2 Donaldas Kajokas 35 Donald Barthelme 4 Donata Mitaitė 25 Donatas Paulauskas 3 Donatas Petrošius 33 Dovilė Zelčiūtė 31 Dovilė Švilpienė 4 Edas Austworkas 4 Edita Nazaraitė 8 Edmondas Kelmickas 4 Edmundas Janušaitis 3 Edmundas Kazlauskas 1 Edmundas Steponaitis 6 Eduardas Cinzas 9 Eduardas Mieželaitis 6 Eduard Limonov 1 Edvardas Čiuldė 4 Egidijus Darulis 2 Eglė Bazaraitė 1 Eglė Juodvalkė 7 Eglė Sakalauskaitė 11 Elena Baliutytė 11 Elena Baltutytė 1 Elena Bukelienė 18 Elena Darbutaitė 1 Elena Karnauskaitė 6 Elena Mezginaitė 7 Elena Žukauskaitė 4 Elina Naujokaitienė 3 Elona Varnauskienė 1 Elvina Baužaitė 1 Elžbieta Banytė 16 Enrika Striogaitė 4 Erika Drungytė 20 Ernestas Noreika 8 Ernesto Che Guevara 5 Eugenija Vaitkevičiūtė 20 Eugenija Valienė 3 Eugenijus Ališanka 40 Evelina Bondar 2 Faustas Kirša 6 Fethullah Gülen 1 Gabriela Eleonora Mol-Basanavičienė 1 Gabrielė Klimaitė 16 Gabrielė Labanauskaitė 13 Gasparas Aleksa 28 Gediminas Cibulskis 1 Gediminas Kajėnas 16 Gediminas Pilaitis 2 Gediminas Pulokas 5 Genovaitė Bončkutė-Petronienė 1 George Orwell 6 Georges Bataille 2 Giedra Radvilavičiūtė 3 Giedrius Viliūnas 5 Giedrė Kazlauskaitė 44 Giedrė Šabasevičiūtė 1 Ginta Gaivenytė 3 Gintaras Beresnevičius 57 Gintaras Bleizgys 32 Gintaras Grajauskas 19 Gintaras Gutauskas 1 Gintaras Patackas 38 Gintaras Radvila 3 Gintarė Bernotienė 7 Gintarė Remeikytė 2 Gintautas Dabrišius 9 Gintautas Mažeikis 1 Ginta Čingaitė 5 Gitana Gugevičiūtė 3 Goda Volbikaitė 2 Gražina Cieškaitė 15 Gražvydas Kirvaitis 3 Grigorijus Kanovičius 8 Grigorij Čchartišvili 5 Guillaume Apollinaire 2 Guoda Azguridienė 1 Gytis Norvilas 24 Gytis Rimonis 2 Gábor Csordás 1 Hakim Bey 2 Hans Arp 5 Hans Carl Artmann 5 Henrikas Algis Čigriejus 19 Henrikas Nagys 15 Henrikas Radauskas 14 Henrikas Stukas 1 Henrykas Sienkiewiczius 1 Henry Miller 2 Herkus Kunčius 29 Hugo Ball 4 Hunter S. Thompson 3 Ieva Gudmonaitė 8 Ignas Kazakevičius 1 Ignas Narbutas 1 Ignas Šeinius 7 Ilona Gražytė-Maziliauskienė 1 Ilse Aichinger 5 Ilzė Butkutė 4 Indrė Meškėnaitė 3 Indrė Valantinaitė 11 Ineza Juzefa Janonė 5 Ingmar Villqist 3 Ingrida Korsakaitė 2 Irena Bitinaitė 2 Irena Potašenko 4 Irena Slavinskaitė 2 Irvin D. Yalom 1 Irvine Welsh 2 Italo Calvino 6 Ivan Vyrypajev 3 J. G. Ballard 3 Jadvyga Bajarūnienė 1 Jan Brzechwa 2 Janina Žėkaitė 3 Janusz Anderman 6 Jaroslavas Melnikas 25 Jaunius Čemolonskas 4 Jeanette Winterson 4 Jehuda Amichaj 2 Jerzy Pilch 2 Jevgenij Zamiatin 3 Johanas Volfgangas fon Gėtė 1 Johan Borgen 3 Johannes Bobrowski 3 John Fante 9 John Lennon 1 Jolanta Malerytė 4 Jolanta Paulauskaitė 1 Jolanta Tumasaitė 1 Jolita Skablauskaitė 23 Jonas Aistis 1 Jonas Dovydėnas 1 Jonas Jackevičius 12 Jonas Kalinauskas 7 Jonas Lankutis 7 Jonas Mačiukevičius 8 Jonas Mekas 24 Jonas Mikelinskas 16 Jonas Papartis 1 Jonas Radžvilas 3 Jonas Strielkūnas 24 Jonas Thente 1 Jonas Vaiškūnas 2 Jonas Zdanys 8 Jonas Šimkus 8 Jorge Luis Borges 17 Josef Winkler 3 José Saramago 7 Jovita Jankauskienė 1 Juan Bonilla 2 Juan Rulfo 3 Judita Polovinkina 1 Judita Vaičiūnaitė 27 Julijonas Lindė-Dobilas 3 Julius Janonis 3 Julius Kaupas 12 Julius Keleras 29 Julius Žėkas 2 Juozapas Albinas Herbačiauskas 8 Juozas Aputis 40 Juozas Baltušis 7 Juozas Brazaitis 7 Juozas Erlickas 17 Juozas Glinskis 10 Juozas Grušas 7 Juozas Kralikauskas 5 Juozas Kėkštas 6 Juozas Mečkauskas-Meškela 1 Juozas Tysliava 8 Juozas Šikšnelis 9 Juozas Žlabys-Žengė 8 Jurga Ivanauskaitė 26 Jurga Katkuvienė 2 Jurga Lūžaitė 2 Jurga Petronytė 2 Jurga Tumasonytė 7 Jurgis Baltrušaitis 6 Jurgis Gimberis 13 Jurgis Janavičius 1 Jurgis Jankus 10 Jurgis Kunčinas 44 Jurgis Mačiūnas 1 Jurgis Savickis 5 Jurgita Butkytė 7 Jurgita Jėrinaitė 1 Jurgita Ludavičienė 1 Jurgita Mikutytė 2 Justinas Bočiarovas 5 Jūratė Baranova 26 Jūratė Sprindytė 52 Karolis Baublys 23 Karolis Gerikas 1 Karolis Klimas 4 Kasparas Pocius 3 Kazimieras Barėnas 17 Kazys Almenas 6 Kazys Binkis 27 Kazys Boruta 43 Kazys Bradūnas 11 Kazys Jakubėnas 5 Kazys Jonušas 3 Kazys Puida 6 Kazys Saja 25 Kerry Shawn Keys 7 Kleopas Jurgelionis 8 Kornelijus Platelis 27 Kostas Ostrauskas 27 Kristina Sabaliauskaitė 9 Kristina Tamulevičiūtė 2 Kurt Vonnegut 12 Kęstutis Keblys 4 Kęstutis Nastopka 9 Kęstutis Navakas 53 Kęstutis Rastenis 3 Kęstutis Raškauskas 2 Laima Kreivytė 1 Laimantas Jonušys 39 Laimutė Adomavičienė 4 Laura Auksutytė 3 Laura Liubinavičiūtė 10 Laura Sintija Černiauskaitė 48 Laurynas Katkus 7 Laurynas Rimševičius 2 Lena Eltang 3 Leokadija Sušinskaitė 1 Leonardas Gutauskas 35 Leonard Cohen 1 Leonas Gudaitis 4 Leonas Lėtas 3 Leonas Miškinas 3 Leonas Peleckis-Kaktavičius 22 Leonas Skabeika 7 Leonas Švedas 5 Leonidas Donskis 5 Lev Rubinštein 3 Lidija Šimkutė 25 Lina Buividavičiūtė 1 Linas Jegelevičius 1 Linas Kanaras 1 Linas Kranauskas 5 Lina Spurgevičiūtė 1 Liudas Giraitis 2 Liudas Gustainis 8 Liudas Statkevičius 2 Liudvikas Jakimavičius 31 Liutauras Degėsys 9 Liutauras Leščinskas 2 Livija Mačaitytė 1 Liūnė Sutema 9 lona Bučinskytė 1 Loreta Jakonytė 14 Loreta Mačianskaitė 1 Lukas Devita 1 Lukas Miknevičius 11 Manfredas Žvirgždas 7 Mantas Areima 1 Mantas Gimžauskas-Šamanas 18 Manuel Rivas 2 Marcelijus Martinaitis 38 Margot Dijkgraaf 1 Marguerite Yourcenar 3 Marija Macijauskienė 8 Marijana Kijanovska 1 Marija Stankus-Saulaitė 11 Marijus Šidlauskas 10 Mari Poisson 18 Marius Burokas 57 Marius Ivaškevičius 7 Marius Katiliškis 13 Marius Macevičius 4 Marius Plečkaitis 5 Mariusz Cieślik 4 Markas Zingeris 3 Mark Boog 2 Marta Wyka 2 Martin Amis 2 Matt McGuire 1 Michael Augustin 4 Michael Katz Krefeld 2 Milda Kniežaitė 3 Mindaugas Jonas Urbonas 1 Mindaugas Kiaupas 1 Mindaugas Kvietkauskas 18 Mindaugas Nastaravičius 8 Mindaugas Peleckis 11 Mindaugas Valiukas 18 Mindaugas Švėgžda 3 Mirga Girniuvienė 1 Monika Kutkaitytė 13 Monika Šlančauskaitė 3 Motiejus Gustaitis 6 Mykolas Karčiauskas 8 Mykolas Sluckis 5 Narlan Martos Teixeira 1 Narlan Matos Teixeira 1 Nerijus Brazauskas 9 Nerijus Cibulskas 11 Nerijus Laurinavičius 3 Neringa Abrutytė 15 Neringa Klišienė 1 Neringa Mikalauskienė 18 Nicolas Born 2 Nida Gaidauskienė 14 Nida Matiukaitė 1 Nijolė Miliauskaitė 14 Nijolė Simona Pukinskaitė 2 Nijolė Storyk 1 Noam Chomsky 1 Ona Ališytė-Šulaitienė 2 Ona Mikailaitė 3 Onutė Bradūnienė 1 Onė Baliukonė 16 Orbita 4 Paul Celan 4 Paulina Žemgulytė 6 Paulius Norvila 10 Paulius Širvys 4 Pedro Lenz 4 Peter Bichsel 2 Petras Babickas 6 Petras Bražėnas 7 Petras Cvirka 8 Petras Dirgėla 16 Petras ir Povilas Dirgėlos 5 Petras Kubilevičius-Kubilius 2 Petras P. Gintalas 5 Petras Rakštikas 5 Petras Tarulis 14 Philip Roth 3 Povilas Šarmavičius 3 Pranas Morkūnas 4 Pranas Naujokaitis 2 Pranas Visvydas 14 Predrag Matvejević 2 Pulgis Andriušis 18 Raimondas Dambrauskas 1 Raimondas Jonutis 2 Ramunė Brundzaitė 7 Ramutė Dragenytė 34 Ramūnas Gerbutavičius 10 Ramūnas Jaras 17 Ramūnas Kasparavičius 26 Ramūnas Čičelis 11 Rasa Aškinytė 1 Rasa Drazdauskienė 2 Rasa Norvaišaitė 1 Rasa Petkevičienė 1 Regimantas Tamošaitis 86 Regina Varanavičiūtė 1 Renata Radavičiūtė 2 Renata Šerelytė 85 Richard Brautigan 9 Rima Juškūnė 1 Rimantas Kmita 32 Rimantas Černiauskas 11 Rimantas Šalna 1 Rima Pociūtė 6 Rimas Burokas 15 Rimas Užgiris 3 Rimas Vėžys 4 Rimvydas Stankevičius 31 Rimvydas Šilbajoris 32 Rita Kasparavičiūtė 1 Rita Tūtlytė 9 Ričardas Gavelis 19 Ričardas Šileika 21 Robertas Kundrotas 8 Roberto Bolano 3 Rolandas Mosėnas 2 Rolandas Rastauskas 22 Romas Daugirdas 33 Romualdas Granauskas 15 Romualdas Kisielius 1 Romualdas Rakauskas 1 Ryszard Kapuściński 3 Rūta Brokert 2 Salman Rushdie 2 Salomėja Nėris 9 Salys Šemerys 12 Samuel Beckett 29 Sandra Avižienytė 1 Sara Poisson 25 Sargis Atsargiai 1 Saulius Keturakis 1 Saulius Kubilius 2 Saulius Repečka 1 Saulius Rimkus 5 Saulius Tomas Kondrotas 10 Saulius Šaltenis 12 Saulė Pinkevičienė 4 Serhij Žadan 6 Sharan Newman 1 Sigitas Birgelis 13 Sigitas Geda 50 Sigitas Parulskis 31 Sigitas Poškus 7 Simona Talutytė 2 Simon Carmiggelt 8 Skaidrius Kandratavičius 11 Skirmantė Černiauskaitė 1 Slavoj Žižek 1 Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė 7 Sonata Paliulytė 9 Sondra Simanaitienė 5 Stan Barstow 2 Stanislava Nikolova-Čiurinskienė 2 Stanislovas Abromavičius 4 Stanisław Lem 4 Stasys Anglickis 3 Stasys Jonauskas 13 Stasys Santvaras 8 Stasys Stacevičius 16 Tadas Vidmantas 5 Tadas Žvirinskis 4 Tautvyda Marcinkevičiūtė 19 Tautvydas Nemčinskas 4 Teofilis Tilvytis 16 Thomas Bernhard 5 Thomas Pynchon 1 Titas Alga 4 Toma Gudelytė 2 Tomas Arūnas Rudokas 19 Tomas Kavaliauskas 11 Tomas Norkaitis 4 Tomas S. Butkus-Slombas 9 Tomas Staniulis 14 Tomas Taškauskas 8 Tomas Venclova 45 Tomas Čepaitis 1 Tomas Šinkariukas 18 Ulla Berkewicz 4 Vaidotas Daunys 5 Vainis Aleksa 2 Vaiva Grainytė 7 Vaiva Kuodytė 8 Vaiva Markevičiūtė 1 Vaiva Rykštaitė 1 Valdas Daškevičius 11 Valdas Gedgaudas 11 Valdas Papievis 13 Valdemaras Kukulas 41 Valentinas Sventickas 30 Vanda Zaborskaitė 5 Venancijus Ališas 4 Vidmantė Jasukaitytė 28 Viktoras Rudžianskas 10 Viktorija Daujotytė 114 Viktorija Jonkutė 2 Viktorija Skrupskelytė 11 Viktorija Vosyliūtė 4 Viktorija Šeina 9 Viktor Pelevin 2 Vilis Normanas 6 Vilius Dinstmanas 3 Viljama Sudikienė 1 Vilma Fiokla Kiurė 4 Vincas Mykolaitis-Putinas 19 Vincas Natkevičius 2 Vincas Ramonas 4 Violeta Tauragienė 1 Violeta Šoblinskaitė 22 Virginija Cibarauskė 1 Virginijus Malčius 11 Virginijus Savukynas 1 Vitalija Bogutaitė 7 Vitalija Pilipauskaitė 8 Vitas Areška 13 Vladas Braziūnas 51 Vladas Šimkus 10 Vladas Šlaitas 9 Vladimir Sorokin 4 Vygantas Šiukščius 5 Vytas Dekšnys 15 Vytautas Berenis 4 Vytautas Girdzijauskas 10 Vytautas Janavičius 7 Vytautas Kavolis 4 Vytautas Kirkutis 7 Vytautas Kubilius 63 Vytautas Martinkus 23 Vytautas Mačernis 6 Vytautas Montvila 6 Vytautas P. Bložė 32 Vytautas Rubavičius 37 Vytautas Sirijos Gira 5 Vytautas Skripka 8 Vytautas Stankus 10 Vytautas V. Landsbergis 11 Walter Benjamin 10 Werner Aspenström 2 Wolfgang Borchert 4 Woody Allen 6 Yoko Ono 1 Zigmas Gėlė 6 Šarūnas Monkevičius 1 Švelnus Jungas 1 Žilvinas Andriušis 26 Živilė Bilaišytė 10 Živilė Kavaliauskaitė 1 Žygimantas Kudirka-Mesijus 5 ХХХ Nežinomas rašytojas 1