Artimiausi Laisvojo universiteto užsiėmimai vyks 2008 m. spalio 2 d., ketvirtadienį,18:00 val., Vilniaus grafikos meno centro galerijoje "Kairė-dešinė", Latako g. 3, Vilniuje. Sorbonos ir Londono universitetų teisės doktorantas Stanislovas Tomas supažindins su postmodernistiniu požiūriu į "teisės" sampratą ir bandys įrodyti, kad "teisė" - tai atgyvenęs prietaras, kuriuo tiki tik naivūs ir romantiški žmonės, kad "teisė" iš viso neegzistuoja. Aktorius ir režisierius, tinklapio www.ekspertai.eu įkūrėjas Audrius Nakas papasakos apie "Ekspertai.eu" kovą prieš VEKS'o (festivalio "Vilnius - Europos kultūros sostinė" rengėjų) manipuliacijas kultūrai skirtais pinigais.


       Stanislovas Tomas: „Daugeliui iš mūsų nuo pat mažens kalama į galvą, kad egzistuoja „teisė“ arba „įstatymas“, kurių reikia laikytis, kurie iš anksto nustato tai, ką mes galime ir ko negalime daryti, ką galime reikalauti iš kitų. Klasikinė teisinė mintis skelbia, kad teisė egzistuoja nepriklausomai nuo žmogaus norų ir, kad jos taikymas yra mechaniškas, automatinis ir šaltas. Šiuolaikiniai empiriniai tyrimai rodo, kad hipotezė apie teisės egzistavimą nepasitvirtina praktikoje. Teisės nėra. Realistai ir postmodernistai vertina žodį „teisė“ kaip atgyvenusį prietarą, į kurį tebetiki naivūs ir romantiški žmonės. Tarp kitko, Paryžius – tai postmodernizmo tėvynė. Pats pirmas žodį „postmodernizmas“ pradėjo vartoti būtent mūsų prof. Lyotard. Amerikiečiai dažnai pažeidinėja prancūzų copyrights į postmodernizmą.

Teisės nebuvimas iš esmės grindžiamas dviem argumentų grupėmis. Pirma, kiekvienas teisės principas turi kontrprincipą, kiekvienas straipsnis turi kontrstraipsnį, kiekviena aplinkybė turi kontraplinkybę, kiekviena sąvoka turi kontrsąvoką, kiekvienas žodis turi kontržodį, kiekvienas kontekstas turi kontrkontekstą, kiekviena teisė turi kontrteisę, kiekvienas precedentas turi kontrprecedentą. Būtent todėl paprastai sunku nuspėti ką darys teisėjas. Velnias žino ką jis taikys: principą ar kontrprincipą.“

       Audrius Nakas: „Atsitiktinai išgirdę apie kultūros sostinę, pradėjome domėtis oficialiomis rašliavomis, kurias skelbė ir skelbia vienas tinklapis anglišku pavadinimu www.culturelive.lt. Iš pradžių buvo labai juokinga. Bet kai ėmėme gilintis, mus ištiko didžiulė nuostaba. Tiesiog negalėjome patikėti, kad tokie dalykai gali vykti. Oficialiai savo veiklą pradėjome 2008 vasario 28 dieną, kai išplatinome viešą kreipimąsi "Kodėl Lietuvos kultūros sostinė tokia pigi?". Jame ne tik lyginome renginių ir projektų sąmatas, bet ir iškėlėme iki šiol neatsakytus klausimus atsakingoms institucijoms. Pristatytas viešumoje kone tobulai (nes gausiai susirinkusiems žurnalistams nekilo nė vieno klausimo!), šimtus milijonų litų kainuojantis politikų ir valdininkų organizuotas ir stumtas VEKS projektas, staiga tapo netobulu, sukėlusiu daug triukšmo, su stipriu, vis didėjančiu kriminaliniu tvaiku... Ekspertai.eu nagrinėja ne tik minėtą VEKS pavyzdį, bet ir kitas "kultūringas" temas, per kurias milžiniškais mastais pasisavinami mokesčių mokėtojų pinigai. Tai įvairūs Lietuvos įvaizdžio kūrimai, didžiosios bendrosios Lietuvos strategijos ir t.t.“

       Daugiau informacijos www.luni.lt

       tekstai.lt info
       2008 10 01