Benedikto Januševičiaus nuotraukaGimiau 1982 birželio 30 d. Kaune, studijavau makroekonomiką J. V. Getės universitete Frankfurte ir vokiečių filologiją bei kultūros paveldo magistrą VDU. Rašau apie laiką ir būtybes.
Šiuo metu, šalia rašymo, užsiimu meno kolekcijų formavimu ir pardavimais.

 

 

Dulkių spalvos žuvelės

 

„Artimiausia para bus dar šaltesnė, oras atvės net iki minus trijų laipsnių, tačiau išliks saulėta.“ Radijo pranešėjas maloniu balsu informuoja apie būsiančius atmosferos pokyčius, kai grįžtantis namo Francas Beckenbaumas, patogiai atsilošęs – kiek įmanoma patogiai atsilošti „Ryanair“ lėktuve, – galvoja apie stalą baltu paviršiumi, apie Meino meškėno statulą ir žibintininką su katino uodega, tiesiantį rankas į priešais žybsintį langą Šventų Jonų gatvėje. Francas Beckenbaumas vos tvardo palaimingą šypseną, lėktuvo salone girdėdamas gimtąją kalbą, – „ar galėtumėte padėti užkelti lagaminą“, arba „kada nusileisime Vilniuje, oi, penktą valandą, ačiū labai...“
Lėktuvo salone sūkuriuojančios dulkės įgauna buitinių figūrų kontūrus, štai, prie iliuminatoriaus, į kurį atrėmęs galvą Francas, – dulkių debesis įgauna balto stalo pavidalą, Francas tariasi net įžiūrįs pianino klavišus, „Jurarklel“ firmos, jis bėga žvilgsniu per dulkių klavišus – juodas, baltas, juodas, juodas, baltas, vyras žiovauja, akys merkiasi – per pastarąsias paras Francas miegojo vos kelias valandas, o dar ta kelionė...
Vos prieš keletą valandų jis važiavo taksi iš viešbučio iki traukinių stoties. Tuomet per visą peroną lėkė į traukinį, o kuprinė ir mėlynas „Mandarina Duck“ lagaminas su daiktais, sakykime, nesitraukė nuo jo nei per žingsnį, palaikydami keliauninkui kompaniją. Traukinyje labiausiai rūpi miegas, tačiau negali užmigti, sutrikęs paros ritmas, išsibalansavusios laiko linijos mūsų keleiviui Francui, ir net traukinio liūliavimas ir bilietų kontrolieriaus nuostaba – „kaipgi bilietas iš Miuncheno iki Frankfurto Jums kainavo tik dvidešimt devynis eurus?“ – net ir kontrolieriaus nuostaba bei pakelti tankūs antakiai neleidžia jam padoriai užmigti, ir dar dulkės aplinkui, tekanti saulė, reklaminio teksto eilutė – „važiuodamas šiuo traukiniu jūs sutaupote tiek ir tiek CO2“ – trukdo pagauti miego ritmą; leidžia pralekiančioms pro akis rytiniu ūku padengtoms kalnų pirkelėms ir Mozelio slėniui šiek tiek nusileisti ant antakių, tarsi prislėgti juos savo svoriu. Regisi, buvo kiek užsnūdęs, kai šalimais prisėda turkas, penkta valanda ryto, vargšas, greičiausiai negali sukryžiuoti kojų sau įprasta maniera, jis su bilietų kontrolieriumi pradeda garsiai šnekėtis turkiškai. Mūsiškis keleivis neapsikentęs šoka ir ima garsiai aiškinti turkui, o Jėzau, kokia gėda, jis šaukia ant turko dėl..., mūsų keleivis veik rėkia jam į veidą apie dulkes, apie tai, jog penktą valandą ryto traukinyje niekas garsiai nešneka, išskyrus kontrolierių, beveik klykia mūsų keleivis, kyla nuo aplinkinių traukinio kėdžių kitos mieguistos galvos, bando rėkti mūsų keleivis, o jam iš burnos tik byra žodžiai: „Apsidairykite aplinkui...“ „Apsidairykite aplinkui“, – keleivis įširdęs dėl nutraukto miego beveik cypia, siūlo apsidairyti turkui aplinkui, tarsi apsidairymas penktą valandą ryto jam leistų pastebėti miegančius žmones ir mane, iškišusį galvą iš už gretimos sėdynės, stebintį vyksmą šioje kosmoso atodangoje, pasakojantį jums apie visatos nusidėvėjimą ir dulkes, šluostomas namuose, kur link keliaujama: baltas stalas ir langas, pro kurį matyti Šventų Jonų gatvė ir Meino meškėno statula priešais esančio namo viršutiniame lange.
Traukinio langas, pro kurį šmėkščioja brėkštanti Pietvakarių Vokietijos dalis, – neapsidengęs rūku anei šalna. Keleiviui nugrimzdus į miegą, mielą saldų miegą, kai teka seilė per skruostą, atrodo, kad šis traukinys teturi vieną kryptį – namo. Traukinio mašinistas Jonas Mermehr, atsainiai sukinėdamas vairą, krapšto nosį. Tiesiog antropologiniais tikslais, o gal mąstydamas apie žmoną, laukiančią Frankfurte, ir jų grubų tapyrų seksą, kai šiurkščiai glaustomasi šonais ir klausomasi Šuberto, ar apie skrybėlę, su kuria jį pasitiks namuose žmona, apie jos juodus lakuotus trisdešimt devinto dydžio batus, glotniai suimtus gumele plaukus, japoniškos vėliavos raudonio spalva dažytas lūpas ir baltas baltas pėdkelnes. Mašinistas Jonas spaudžia mygtuką „Offnen“*, atsidaro durys, pabyra keleiviai, jie keičiasi vietomis su kelionės ištroškusiais, o juodi lagaminai keičiasi vietomis su kiek pilkšvesniais ar tvenkinio žalsvumos, su plaukiojančiomis miniatiūrinėmis dulkių spalvos gupijomis viduje ir dulkių spalvos žuvelių lipdukais, priklijuotais ant lagaminų.
Lagaminų pilkšvumas ir miniatiūrinės gupijos traukinio mašinistui primena naują programą, mobiliojo telefono žaidimą, kurį jis iš „Google Play“ interneto parduotuvės atsisiuntė dar vakar. Žaidime žvejys švino gabaliukais šaudo į skirtingas žuvis, pirmame lygyje į eršketus. Trys nušauti eršketai leidžia surinkti dvidešimt taškų, antrajame lygyje šaudoma į karosus, ir mašinistas visai negalvoja apie žmoną, jis nenumano, kad ji laukia vien tik su baltomis pėdkelnėmis, trisdešimt devinto dydžio nublizgintais lakuotais batais ir skrybėle, laukia savojo vyro, mašinisto plačia nosimi, spaudžiančio mygtuką „Offnen“.
Traukinio durims atsidarius mūsų keleivis Francas Beckenbaumas išsyk skuba toliau į autobusą, kelionė tęsiasi, ir ši jos dalis yra nuosaikesnė, keleivis galvoja apie viešbutį Veimaro gatvėje, kuriame dirbo, ir apie Ticiano paveikslą Pinakotekoje, kur išvydo savo tėvą. Iš Frankfurto stoties važiuodamas autobusu į Hahno oro uostą, mūsų keleivis, pagaliau atrėmęs galvą į atlošą ir suraukęs antakius, mūsų keleivis mato Leopoldo gatvę Miunchene, apsodintą tuopomis, atkartojančiomis modernistinių namų ritmiką, „Chopard“ parduotuvės reklamą su apgraužtu jautienos kaulu vitrinoje šalia pastelinių, žalsvų tvenkinio atspalvio suknelių ir laikrodžių, kurių ciferblatuose pavaizduotos miniatiūrinės oranžinės žuvytės, gupijos.
Francas bando sudėti bluostą, vėl stengiasi užmigti, dabar jau skrisdamas „Ryanair“ lėktuvu, įsitaisęs prie iliuminatoriaus jis siekia atsigriebti už nemiegotas naktis ir „Amerikos jauseną“, užkariavimo jauseną, ar tiesiog grįžimą su mėlynu lagaminu į gimtąją laiko juostą.
Neteisinga būtų tarti, kad Francas Beckenbaumas yra futbolo kamuolys, kuris, Miuncheno „Alliance“ arenoje teisėjui sušvilpus žaidimo pradžią, išspiriamas atgal – į savo aikštės pusę.
Žiūrovai klykia, nes puolėjas Francas staigiai, labai staigiai, neįtikėtinai staigiai, žaibišku greičiu, staigiau nei milijoną sykių pagreitinta pilvakojė vynuoginė sraigė – atsidūrė Vienas Prieš Vieną, priešais vartininką, o traukinio mašinistas Jonas, plačia nosimi, naktį vairuosiantis traukinį iš Miuncheno į Frankfurtą – maigo ką tik atsisiųstą žaidimą telefone, jis tuoj pereis naują lygį, blizgančiu spiningu nušaus paskutinį karosą, kai visi trisdešimt aštuoni tūkstančiai dabar kaukiančių žiūrovų, susirinkusių „Alliance“ arenoje, primygtinai ragina puolėją spirti.
Dabar, spirti, greičiau spirti, dabar, dabar yra ta akimirka, kai traukinio mašinistas pakelia galvą nuo žaidimo, nes publika raudonais firminiais „Bayern“ marškinėliais, raudonais firminiais šalikais, kai kas net su raudonais šortais ir mėlynomis firminėmis kepurėmis, prakilni publika dar plačiau veria gerkles, beveik trisdešimt aštuoni tūkstančiai sirgalių tuojau prispaus liežuvį prie priekinių dantų, o tie, sėdintieji arenos viršuje ir negalvojantys, kad futbolininkai panašūs į mažas gupijas, tieji taip pat apsikrės nuo matančių vaizdą arenoje iš arčiau
ir visi netrukus šauks TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO-OOOOOOOOOOORRR**, –
tai įvartis, „TOOOOOOR...“, kai kamuolys, vartininko paliestas odinėmis „Adidas“ pirštinėmis su tvenkinio žalsvumo juostomis, vartininko, šokančio iš vartų vidurio į šoną, reaguojančio į puolėjo spyrį, reaguojančio į spyrėjo išpuolį – kamuolys palies vieną virpstą, viršutinį, tuomet atsimuš į kitą virpstą, kraštinį, pro šalį praeis praeities spėjikai, bandelių su dešrele pardavėjui iškris iš rankų kepintų svogūnų indelis, dar tik ruošiantis ant dešrelės bandelėje pilti kečupą, prieš tai pirkėjo atsiklausus – ar norėtumėte ir su garstyčiomis, – tuomet kamuolys, atsimušęs į kitą virpstą, leisis į apačią, grįš į žemę – tai ir bus momentas, besileidžianti iš dangaus permatoma akimirka, skaidri mana, milžiniška sluoksniuota dulkė, kada traukinio mašinistas, publikai staugiant „TOOOR“, tik gerokai gerklingiau – trisdešimt aštuoniems tūkstančiams žiūrovų spaudžiant liežuvius prie priekinių dantų, atveriant gerkles, kai kyla viduriuose jausmas, kad tuoj nusileis saulė ir viską uždengs blizgančios saulėje dulkės ant balto stalo, namuose, grįžus į namus, radus namus namuose, – kaip tik čia momentas, kai traukinio mašinistas iš blizgančio spiningo tiesiog nepataiko į paskutinį karosą, taigi nepereina į kitą mėgstamo žaidimo lygį tuo pačiu metu, kai kamuolys, vartininko paliestas odinėmis pirštinėmis, liečia vieną virpstą, viršutinį, tuomet atsimuša į dirbtinę veją, kurios kraštelyje pasodinti salotų daigai, tačiau to niekas nežino, – juk kamuolys, atšokęs nuo virpsto, trenkiasi į žemę, vėl į virpstą, sukasi saulėje dulkės, kamuolys lėtai šliaužia palei vartų liniją, o vartininkas, jei įmanytų, – sekundę užraudotų balsu, tačiau jis tykiai niūniuoja sau panosėje – „Hallelujah“; ar girdi, atsiverki skausmui, susitaikymui ir naujai pradžiai, nes trisdešimt aštuoni tūkstančiai žiūrovų gailisi surikę, jie gailisi be reikalo atvėrę gerkles vokiškam žodžiui „TOOR“, žiūrovai nežino, kur dingti iš gėdos – kamuolys dar šliaužia palei vartų liniją, kamuolys dar šliaužia palei vartų liniją, kamuolys vis dar šliaužia palei vartų liniją, kai saulė skleidžia visatos dėvėjimosi ženklus – miniatiūrines gupijas, dulkių spalvos žuveles, nardančias ore.

 

 

Oktaedras

 

Pastatas Žvėryne, balandžio mėnesį užbaigtas, – tai įstabus oktaedras, nutupdytas ant blizgančio smaigalio, šiuolaikinė architektūra leidžia labai daug, oktaedras ant smaigalio, lyg paukštis ant vienos kojos – iš gatvės pusės regėti neperšviečiami blizgūs paviršiai, o stiklo ritmika primena Keitho Jarretto improvizacijas, o kur dar architektūriniai padailinimai, tektonikos raiška ir arkos, arba štai, tame paviršiuje atsispindi Latvių gatvė ir knygynas „Jauku“, kuriame vien tik „tūkstančio ir vienos pasakos“ leidimai ir dar tūkstantis ir antra pasaka, įžvelgiama stikle, stiklinėje vitrinoje, atsuktoje į Žvėryno tiltą, kai oktaedre, kurio gyvenamoje erdvėje įsikūrę pasatai ir įprastesni – šiaurės vėjai, sandėliuke laikantys rudeninius lapus ir stiklo šukes, toje patalpoje įgaubtu stiklu Elijas sėdi priešais Aną, jie šnekasi apie praeitį, nebūtus laikus, pinasi nuosakos, kartu, saldu, bazilikai ir petražolės ant palangės, namų etimologija, Elijas žiūri į jos lūpas, kur dar žiūrėti žmogui griežtai pakirptais ūsais ir mėlynu lietpalčiu, Elijas žiūri į Anos lūpas ir dantis, švarius dantis, beveik stiklinius, jis pakelia nuo uosinio stalo espreso puodelį ir Ana kilsteli espreso puodelį prie lūpų, mažą espreso puodelį arabiškais rašmenimis, pirktą šeštadienio rytą Žvėryno turguje, kur prekiaujama tigrais, zebrais, lietpalčiais ir senoviniais baldais iš Vakarų Europos, kai Elijas ir Ana padeda espreso puodelius ant stalo, Ana atmeta atgal plaukus, rugių laukus, besigarbiniuojančius ties galiukais, ji atsuka savo pieno baltumo kaklą, ir Elijas, žvelgdamas į jos klubų linijas, išryškėjusias jai patogiai atsirėmus į stalą, Elijas, prisišliejęs labai arti, – atsiverčia vadinamąjį kaklo gramatikos vadovėlį, skaito tiesiai iš vidurio, realybė banguoja, matyti kaklas ir kiti kontūrai, jis kreipiasi „tu“ – tu esi kaklas su kairėje pusėje suimtais plaukais, lyg nuotraukoje ant žalios sofos, sėdint susikabinus ir susipynus – koja prie kojos ir koja ant kojos, alkūnė prie alkūnės, pusė kūno paviršiaus prie pusės kūno, du oktaedro paviršiai su šnekančiais vėjais, kvėpavimu, šnarpštimu ir čičirškavimu lyg įsikibus sparnais, šiltu kvėpavimu pravertomis lūpomis, privertomis akimis, primerktomis lūpomis, privertomis akimis, lūpomis... Dėmesio, netrukus bus fotografuojama, ar pasiruošusi, Ana, pasiruošęs, Elijau, staiga iš objektyvo išlenda paukštis oranžiniais sparnais, žalia papilve, rimtas paukštis – puošeiva, jis žiūri, kraipo galvą, čiauška, įregi skulptūrą – Rodinas ar Picasso čia niekuo dėti ir Laokono grupė taip pat ne, kokios formos, kokios stiklinės formos, glaustumas, susivijimas, pėda įsikabinusi į šlaunį, šlaunis suspaudusi pėdą, klubai ant klubų, lyg abu darytų pritūpimus, drauge, pritūpimus sėdint ant Elijo kelių, pritūpimus jam atsukant nugarą, kurią būtina stipriai apkabinti, pradžioje laikantis už pečių, ir ant kurios galima rašyti, tokia lygi oda, ne tik glostyti, ar stipriai, abiem rankomis laikytis už klubų, tam reikia tik pakelti viršun vyšnių spalvos megztinį, kokie minkšti pritūpimai, o, Žvėryno tilte, laikant Aną siūbuoja, sūpuojas stiklo struktūros – žmogus sudarytas iš stiklo ir kraujo – tai oktaedras, nejau, Elijas jau nebegirdi Anos žodžių, jam siaubingai karšta, jis ant kėdės atlošo pasikabina mėlyną lietpaltį, o Ana lyžteli savo lūpas, maloni druskelė, ji žvilgteli į šalia kabantį neoimpresionistinį paveikslą, kuriame atspalviai skaidomi į grynas spalvas, kur matyti E. V. V. – jų susikurtas kodas – Ežiukas, Vėžiukas ir Vėžliukas, trys figūros, laikančios pasaulio naktinį gaublį, besisukantį naktinį gaublį liečiant kaklą ar glostant rankas ir taip toliau, palei visus žemėlapius ir visas upes, Sargaso jūrą, ką jau kalbėti apie kitas naktines figūras, nuskendusias žuvis – pamėkles, ar skaisčiai salotine spalva apšviestą Žvėryno tiltą. Oktaedro struktūroje gerai įsikomponuoja net ir Ežiukas, Vėžiukas ir Vėžliukas, tik daug geriau matomi naktį – laisvai laikant dešinę ranką, sulenktą per alkūnę, lyg laikant dirigento batutą ir braižant tąja ranka paveikslo rėmus, nematoma batuta atkartojant vieną kampą, kitą, trečią, ketvirtą, aštuntą, kolei kas kampų neinterpretuojant, neieškant Bacho „Sarabandos“, o kartu ir visiškai nesidrovint vingiuotų asmeninių formų, asmeninių kvapų, bazilikų ir citrinų koliažo ant palangės, aibės cukraus, saldumo savaime, cukraus vatos, cukraus debesų, kaip saldu, lengvai išsižiojama skaitant, ką kalbėti apie vidinius procesus ar užtrauktas naktines užuolaidas ar užgesintas šviesas, kada kaimynai skaito pro langą kas parašyta, o jei kaimynai išvykę – užuolaidoms neleidžiant uždengti anei dangui virš Šventų Jonų bažnyčios užslinkti ant stiprėjančių stiklo kvapų, kam gėdytis stiklinių paviršių, šalia namų augusio uosio kvapo ir odos, prakaito, odos ir prakaito, ir kraujo, už namo, keičiančio formas, odos ir prakaito, ir liekančio stovėti bent šimtmetį oktaedro, keturių kojų ir keturių rankų namo, iš stiklo ir kraujo kūnelių.

 

 

Dėl artėjančio lietaus

 

Didelius smaližius sunkiau pagrobti.
Jerich Weiss

 

Stebėdama violetiniu megztiniu apsirengusią damą, dideliais kąsniais atsipjaunančią kepsnio ir kemšančią pilna burna, Hildegarda neištvėrusi išėjo į lauką įkvėpti gryno oro. Dėl artėjančio lietaus jai stipriai spaudė smilkinius ir traukte traukė prie žemės, o paupyje, ties vieta, kur turistai mėgsta lesinti antis, ant šalimais esančios kavinės durų kabojo skelbimas apie pradingusį pilkšvakailį katiną Mitią su baltomis, veik blizgančiomis dėmėmis, tarsi
ežerais, matomais iš aštuonių šimtų metrų aukščio skrendant virš Zarasų krašto. Kitas skelbimas – „pabėgęs iš namų Elijas" su trumpai kirpto gal šešerių metų berniuko nuotrauka Frankfurto požeminėje traukinių stotyje – ant įvairiaspalviais lapeliais išmarginto stulpo. Vos už kelių dešimčių metrų ant tokio paties stulpo permatoma lipnia juosta pritvirtintas besišypsančios žilaplaukės Hildegardos atvaizdas su nurodytu triženkliu atlygiu žinantiems bei galintiems nurodyti jos buvimo vietą.
Greitųjų traukinių pilotas Jonas Mermehr kolekcionavo dingusių ir ieškomų žmonių atvaizdus savo įvairių mnemoninių pratimų ištreniruotoje atmintyje. Važiuojant traukiniu iš Frankfurto stoties į Miuncheną, Klaudia Brinke šnekina po vagoną straksintį kairiarankį berniuką: „Elijau, būk geras vaikas, pakentėk, netrukus būsime pas tėtį.“ Šalimais sėdi dama, vilkinti nacionalinį Bavarijos drabužį, vadinamą Trachtl, ji meiliai šypsosi berniukui, o ir visos kitos moterys labai susidomėjusios mažuoju Elijumi. Tai ne tas pats dingęs Elijas, kaip galima pamanyti, taip negali būti, nors abu berniukai gana panašūs, tačiau šiam Elijui tegali būti keleri metai, jis dar tik mokosi kalbėti.
Šią akimirką spausdintuvas pleškina Elijo atvaizdus. Penkios dešimtys dingusio Elijo atvaizdo kopijų. Už spausdinančio žmogaus nugaros stovi gal šešerių metų berniukas ežiuku kirptais plaukais. Ežiuku kirptais plaukais Elijas mieste išklijuoja dingusio berniuko nuotraukas – savo nuotraukas, metančias kreivus atspindžius. Berniukas maloniai pasisveikina su kareivišką milinę vilkinčiu vyru, kurio krūtinę puošia kelios dešimtys žėruojančių ordinų. Pro vieną rūpestingai priklijuotą skelbimą keliauja traukinio pilotas. Jis grįžta iš darbo, alkanas ir irzlus, mat jo vairuojamas greitaeigis traukinys, anot radijo pranešėjo, „pervažiavo švelniakailių triušių porelę, nespėjusią perbėgti traukinio bėgių, ir dėl to veik kilometrą traukinys riedėjo pasviręs ant vieno šono“.
Lėtai einame per požeminių traukinių stotį, čia sustingę žmonės, visi dešinėmis rankomis laikosi už išmaniųjų telefonų, o tie juodais paltais ir dryžuotais kaklaraiščiais laikosi net už planšečių. Čia stinga oro, vandens buteliukai ir „Snickers“ šokoladukai prekybiniuose automatuose sustingę į ledą, tereikia įmesti penkiasdešimties centų monetą, kad užsakyta prekė atitirptų. Čia net visų elementariausiam ir paprasčiausiam vėjui, vėjui iš mažosios „v“, mažam skrendančio pagreitėjusio oro šuoreliui, rastis padeda tik išnyrantis iš tunelio greitaeigis traukinys, prieš tris kilometrus sumažinęs greitį, kad saugiai įsmuktų į požeminių traukinių stotį.
Garsiai dūzgia elevatoriai, siūlydami žmonėms savo paslaugas – neatlygintinai panėšėti juos su visais lagaminais, kuprinėmis ir išmaniaisiais telefonais iki pat viršutinio aukšto, iki paupio, kur ir yra traukinių stotis, arba nuo viršutinio aukšto, kur galima suvalgyti kepsnį, iki požeminio, kur galima paklausyti elevatorių dūzgesio, ir taip toliau – nedidelė sidabruota priežastinė asociacijų grandinėlė.
Elijas keliauja elevatoriumi nuo pat viršaus iki požemių, pereina į kitą pusę, iš kur elevatorius kyla į viršų, ir vėl keliauja atgal – nuo požemių iki viršaus, tuomet vėl pakeičia kryptį. Stabteli nusileidęs, žvilgsnis nukrypsta į grindis, Elijas pakelia vieno euro monetą nuo cementinių grindų, kai pranešėja, laukiantiems greitojo traukinio maloniu balsu pasakoja apie orus, kad „šiandien bus apniukę su pragiedruliais, naktį galima šalna, o oro slėgis staigiai kris dėl artėjančio lietaus“.
Kilsteli galvą Elijas, mato triušių porelę besivejantį pilkšvą katiną su baltomis, veik blizgančiomis dėmėmis. Triušiai šoka į skirtingas puses, bet, staiga artėjančiam traukiniui pradėjus šnopuoti, puola atgal ir netikėtai kaukšteli vienas į kitą pūkuotomis galvelėmis. Katinas Mitia, besisukiojęs aplinkui, griebia riebesnį gyvulėlį už kairiosios ausies, kuri yra visai juoda, lyg artėjančio traukinio priekis, traukinio, kurio mašinistas Jonas Mermehr, kairiąja ranka laikydamas cukruotą spurgą su džemu, netikėtai išvysta gyvą natiurmortą ant bėgių, požeminėje traukinių stotyje, natiurmortą su katino Mitios tempiamu už juodos ausies vienu iš baltų pūkuotų triušių, kai antrasis liko tysoti ant bėgių, atrodo, guli saldžiai, palaimingai. Ant triušio snukučio randasi putos, ne, tai ne kraujas, o seilės, galima pamanyti, kad triušis miega, triušis tik saldžiai miegojo po varginančios kelionės, kai ieškojo olos ir kopūsto lapų, triušis tik miegojo po savaitės skubraus lėkimo Lietkijos–Germačijos dulkėtais keliais, jau busdamas, kratydamas nutirpusią nuo miego kojelę, atrodė, ji nukris, kojelė visai prieš pabundant – taip stipriai dilgčiojo, kaip tik tada, kai traukinio, lėtinančio greitį, pilotas Jonas Mermehr – Klaudios Brinke vyras, Hildegardos sūnus ir Elijo tėvas – lenkėsi pakelti nukritusios ant žemės cukruotos spurgos su džemu.

_____________________________

* Atidaryti (vok.).

** Įvartis (vok.).

 

 

Lietuvos rašytojų sąjungos mėnraštis „Metai“, 2016 m. Nr. 1 (sausis)

Absoliuta Andželika Lukaitė 4 Achille Campanile 4 Adolfas Juršėnas 1 Adolfas Mekas 1 Adomas Lastas 5 Agnė Biliūnaitė 9 Agnė Klimavičiūtė 1 Agnė Narušytė 1 Agnė Žagrakalytė 29 Aidas Jurašius 2 Aidas Marčėnas 45 Aistė Ptakauskaitė 9 Aivaras Veiknys 8 Albertas Zalatorius 3 Albert Camus 4 Albinas Bernotas 3 Albinas Žukauskas 3 Aldona Liobytė 1 Aldona Ruseckaitė 4 Aldona Veščiūnaitė 14 Aldous Huxley 15 Aleksandra Fomina 22 Alfas Pakėnas 6 Alfonsas Andriuškevičius 29 Alfonsas Bukontas 2 Alfonsas Gricius 2 Alfonsas Nyka-Niliūnas 22 Alfonsas Šimėnas 1 Alfredas Guščius 22 Algimantas Baltakis 27 Algimantas Julijonas Stankevičius 3 Algimantas Krinčius 9 Algimantas Lyva 11 Algimantas Mackus 12 Algimantas Mikuta 33 Algirdas Landsbergis 23 Algirdas Titus Antanaitis 3 Algirdas Verba 7 Algis Kalėda 1 Alis Balbierius 29 Allen Ginsberg 3 Almantas Samalavičius 2 Alma Riebždaitė 6 Almis Grybauskas 8 Alvydas Surblys 2 Alvydas Valenta 12 Alvydas Šlepikas 25 Andrej Chadanovič 5 Andrius Jakučiūnas 20 Andrius Jevsejevas 1 Andrius Konickis 1 Andrius Pulkauninkas 2 Andrius Sietynas 2 Andrzej Bursa 4 Andrzej Stasiuk 2 Andrė Eivaitė 1 Angelė Jasevičienė 10 Antanas A. Jonynas 28 Antanas Andrijauskas 1 Antanas Gailius 4 Antanas Gustaitis 6 Antanas Jasmantas 4 Antanas Jonynas 1 Antanas Kalanavičius 2 Antanas Masionis 3 Antanas Miškinis 2 Antanas Ramonas 8 Antanas Rimydis 10 Antanas Vaičiulaitis 9 Antanas Venclova 8 Antanas Šimkus 15 Antanas Škėma 9 Arkadij Averčenko 6 Arkadij Strugackij 2 Arnas Ališauskas 11 Arnas Dubra 1 Artūras Gelusevičius 5 Artūras Imbrasas 4 Artūras Tereškinas 7 Artūras Valionis 13 Arvydas Genys 2 Arvydas Sabonis 1 Arūnas Spraunius 23 Arūnas Sverdiolas 1 Asta Plechavičiūtė 11 Audinga Tikuišienė 1 Audronė Barūnaitė Welleke 1 Audronė Urbonaitė 1 Audronė Žukauskaitė 2 Augustinas Raginis 11 Aurelija Mykolaitytė 1 Aurimas Lukoševičius 1 Auris Radzevičius-Radzius 2 Austėja Čepauskaitė 1 Austė Pečiūraitė 1 Aušra Kaziliūnaitė 24 Balys Auginas 4 Balys Sruoga 19 Belcampo 4 Benediktas Januševičius 39 Bernardas Brazdžionis 3 Birutė Jonuškaitė 28 Birutė Marcinkevičiūtė-Mar 2 Birutė Pūkelevičiūtė 19 Bogdan Chorążuk 2 Boris Strugackij 2 Brigita Speičytė 17 Bronius Radzevičius 8 Bronius Vaškelis 5 Castor&Pollux 74 Catherine Tice 1 Charles Baudelaire 5 Charles Bukowski 18 Charles Simic 6 Christoph Zürcher 4 Crying Girl 1 Dainius Dirgėla 5 Dainius Gintalas 21 Dainius Razauskas 5 Dainius Sobeckis 6 Daiva Ausėnaitė 2 Daiva Molytė-Lukauskienė 4 Daiva Čepauskaitė 13 Dalia Bielskytė 6 Dalia Jakaitė 7 Dalia Jazukevičiūtė 17 Dalia Kuizinienė 8 Dalia Satkauskytė 8 Dalia Striogaitė 11 Danguolė Sadūnaitė 9 Daniela Strigl 1 Danielius Mušinskas 47 Daniil Charms 10 Danutė Labanauskienė 1 Danutė Paulauskaitė 4 Darius Pocevičius 33 Darius Šimonis 9 Deimantė Daugintytė 1 Dino Buzzati 3 Dmytro Lazutkinas 2 Donaldas Apanavičius 2 Donaldas Kajokas 35 Donald Barthelme 4 Donata Mitaitė 25 Donatas Paulauskas 3 Donatas Petrošius 33 Dovilė Zelčiūtė 31 Dovilė Švilpienė 4 Edas Austworkas 4 Edita Nazaraitė 8 Edmondas Kelmickas 4 Edmundas Janušaitis 3 Edmundas Kazlauskas 1 Edmundas Steponaitis 6 Eduardas Cinzas 9 Eduardas Mieželaitis 6 Eduard Limonov 1 Edvardas Čiuldė 4 Egidijus Darulis 2 Eglė Bazaraitė 1 Eglė Juodvalkė 7 Eglė Sakalauskaitė 11 Elena Baliutytė 11 Elena Baltutytė 1 Elena Bukelienė 18 Elena Darbutaitė 1 Elena Karnauskaitė 6 Elena Mezginaitė 7 Elena Žukauskaitė 4 Elina Naujokaitienė 3 Elona Varnauskienė 1 Elvina Baužaitė 1 Elžbieta Banytė 16 Enrika Striogaitė 4 Erika Drungytė 20 Ernestas Noreika 8 Ernesto Che Guevara 5 Eugenija Vaitkevičiūtė 20 Eugenija Valienė 3 Eugenijus Ališanka 40 Evelina Bondar 2 Faustas Kirša 6 Fethullah Gülen 1 Gabriela Eleonora Mol-Basanavičienė 1 Gabrielė Klimaitė 16 Gabrielė Labanauskaitė 13 Gasparas Aleksa 28 Gediminas Cibulskis 1 Gediminas Kajėnas 16 Gediminas Pilaitis 2 Gediminas Pulokas 5 Genovaitė Bončkutė-Petronienė 1 George Orwell 6 Georges Bataille 2 Giedra Radvilavičiūtė 3 Giedrius Viliūnas 5 Giedrė Kazlauskaitė 44 Giedrė Šabasevičiūtė 1 Ginta Gaivenytė 3 Gintaras Beresnevičius 57 Gintaras Bleizgys 32 Gintaras Grajauskas 19 Gintaras Gutauskas 1 Gintaras Patackas 38 Gintaras Radvila 3 Gintarė Bernotienė 7 Gintarė Remeikytė 2 Gintautas Dabrišius 9 Gintautas Mažeikis 1 Ginta Čingaitė 5 Gitana Gugevičiūtė 3 Goda Volbikaitė 2 Gražina Cieškaitė 15 Gražvydas Kirvaitis 3 Grigorijus Kanovičius 8 Grigorij Čchartišvili 5 Guillaume Apollinaire 2 Guoda Azguridienė 1 Gytis Norvilas 24 Gytis Rimonis 2 Gábor Csordás 1 Hakim Bey 2 Hans Arp 5 Hans Carl Artmann 5 Henrikas Algis Čigriejus 19 Henrikas Nagys 15 Henrikas Radauskas 14 Henrikas Stukas 1 Henrykas Sienkiewiczius 1 Henry Miller 2 Herkus Kunčius 29 Hugo Ball 4 Hunter S. Thompson 3 Ieva Gudmonaitė 8 Ignas Kazakevičius 1 Ignas Narbutas 1 Ignas Šeinius 7 Ilona Gražytė-Maziliauskienė 1 Ilse Aichinger 5 Ilzė Butkutė 4 Indrė Meškėnaitė 3 Indrė Valantinaitė 11 Ineza Juzefa Janonė 5 Ingmar Villqist 3 Ingrida Korsakaitė 2 Irena Bitinaitė 2 Irena Potašenko 4 Irena Slavinskaitė 2 Irvin D. Yalom 1 Irvine Welsh 2 Italo Calvino 6 Ivan Vyrypajev 3 J. G. Ballard 3 Jadvyga Bajarūnienė 1 Jan Brzechwa 2 Janina Žėkaitė 3 Janusz Anderman 6 Jaroslavas Melnikas 25 Jaunius Čemolonskas 4 Jeanette Winterson 4 Jehuda Amichaj 2 Jerzy Pilch 2 Jevgenij Zamiatin 3 Johanas Volfgangas fon Gėtė 1 Johan Borgen 3 Johannes Bobrowski 3 John Fante 9 John Lennon 1 Jolanta Malerytė 4 Jolanta Paulauskaitė 1 Jolanta Tumasaitė 1 Jolita Skablauskaitė 23 Jonas Aistis 1 Jonas Dovydėnas 1 Jonas Jackevičius 12 Jonas Kalinauskas 7 Jonas Lankutis 7 Jonas Mačiukevičius 8 Jonas Mekas 24 Jonas Mikelinskas 16 Jonas Papartis 1 Jonas Radžvilas 3 Jonas Strielkūnas 24 Jonas Thente 1 Jonas Vaiškūnas 2 Jonas Zdanys 8 Jonas Šimkus 8 Jorge Luis Borges 17 Josef Winkler 3 José Saramago 7 Jovita Jankauskienė 1 Juan Bonilla 2 Juan Rulfo 3 Judita Polovinkina 1 Judita Vaičiūnaitė 27 Julijonas Lindė-Dobilas 3 Julius Janonis 3 Julius Kaupas 12 Julius Keleras 29 Julius Žėkas 2 Juozapas Albinas Herbačiauskas 8 Juozas Aputis 40 Juozas Baltušis 7 Juozas Brazaitis 7 Juozas Erlickas 17 Juozas Glinskis 10 Juozas Grušas 7 Juozas Kralikauskas 5 Juozas Kėkštas 6 Juozas Mečkauskas-Meškela 1 Juozas Tysliava 8 Juozas Šikšnelis 9 Juozas Žlabys-Žengė 8 Jurga Ivanauskaitė 26 Jurga Katkuvienė 2 Jurga Lūžaitė 2 Jurga Petronytė 2 Jurga Tumasonytė 7 Jurgis Baltrušaitis 6 Jurgis Gimberis 13 Jurgis Janavičius 1 Jurgis Jankus 10 Jurgis Kunčinas 44 Jurgis Mačiūnas 1 Jurgis Savickis 5 Jurgita Butkytė 7 Jurgita Jėrinaitė 1 Jurgita Ludavičienė 1 Jurgita Mikutytė 2 Justinas Bočiarovas 5 Jūratė Baranova 26 Jūratė Sprindytė 52 Karolis Baublys 23 Karolis Gerikas 1 Karolis Klimas 4 Kasparas Pocius 3 Kazimieras Barėnas 17 Kazys Almenas 6 Kazys Binkis 27 Kazys Boruta 43 Kazys Bradūnas 11 Kazys Jakubėnas 5 Kazys Jonušas 3 Kazys Puida 6 Kazys Saja 25 Kerry Shawn Keys 7 Kleopas Jurgelionis 8 Kornelijus Platelis 27 Kostas Ostrauskas 27 Kristina Sabaliauskaitė 9 Kristina Tamulevičiūtė 2 Kurt Vonnegut 12 Kęstutis Keblys 4 Kęstutis Nastopka 9 Kęstutis Navakas 53 Kęstutis Rastenis 3 Kęstutis Raškauskas 2 Laima Kreivytė 1 Laimantas Jonušys 39 Laimutė Adomavičienė 4 Laura Auksutytė 3 Laura Liubinavičiūtė 10 Laura Sintija Černiauskaitė 48 Laurynas Katkus 7 Laurynas Rimševičius 2 Lena Eltang 3 Leokadija Sušinskaitė 1 Leonardas Gutauskas 35 Leonard Cohen 1 Leonas Gudaitis 4 Leonas Lėtas 3 Leonas Miškinas 3 Leonas Peleckis-Kaktavičius 22 Leonas Skabeika 7 Leonas Švedas 5 Leonidas Donskis 5 Lev Rubinštein 3 Lidija Šimkutė 25 Lina Buividavičiūtė 1 Linas Jegelevičius 1 Linas Kanaras 1 Linas Kranauskas 5 Lina Spurgevičiūtė 1 Liudas Giraitis 2 Liudas Gustainis 8 Liudas Statkevičius 2 Liudvikas Jakimavičius 31 Liutauras Degėsys 9 Liutauras Leščinskas 2 Livija Mačaitytė 1 Liūnė Sutema 9 lona Bučinskytė 1 Loreta Jakonytė 14 Loreta Mačianskaitė 1 Lukas Devita 1 Lukas Miknevičius 11 Manfredas Žvirgždas 7 Mantas Areima 1 Mantas Gimžauskas-Šamanas 18 Manuel Rivas 2 Marcelijus Martinaitis 38 Margot Dijkgraaf 1 Marguerite Yourcenar 3 Marija Macijauskienė 8 Marijana Kijanovska 1 Marija Stankus-Saulaitė 11 Marijus Šidlauskas 10 Mari Poisson 18 Marius Burokas 57 Marius Ivaškevičius 7 Marius Katiliškis 13 Marius Macevičius 4 Marius Plečkaitis 5 Mariusz Cieślik 4 Markas Zingeris 3 Mark Boog 2 Marta Wyka 2 Martin Amis 2 Matt McGuire 1 Michael Augustin 4 Michael Katz Krefeld 2 Milda Kniežaitė 3 Mindaugas Jonas Urbonas 1 Mindaugas Kiaupas 1 Mindaugas Kvietkauskas 18 Mindaugas Nastaravičius 8 Mindaugas Peleckis 11 Mindaugas Valiukas 18 Mindaugas Švėgžda 3 Mirga Girniuvienė 1 Monika Kutkaitytė 13 Monika Šlančauskaitė 3 Motiejus Gustaitis 6 Mykolas Karčiauskas 8 Mykolas Sluckis 5 Narlan Martos Teixeira 1 Narlan Matos Teixeira 1 Nerijus Brazauskas 9 Nerijus Cibulskas 11 Nerijus Laurinavičius 3 Neringa Abrutytė 15 Neringa Klišienė 1 Neringa Mikalauskienė 18 Nicolas Born 2 Nida Gaidauskienė 14 Nida Matiukaitė 1 Nijolė Miliauskaitė 14 Nijolė Simona Pukinskaitė 2 Nijolė Storyk 1 Noam Chomsky 1 Ona Ališytė-Šulaitienė 2 Ona Mikailaitė 3 Onutė Bradūnienė 1 Onė Baliukonė 16 Orbita 4 Paul Celan 4 Paulina Žemgulytė 6 Paulius Norvila 10 Paulius Širvys 4 Pedro Lenz 4 Peter Bichsel 2 Petras Babickas 6 Petras Bražėnas 7 Petras Cvirka 8 Petras Dirgėla 16 Petras ir Povilas Dirgėlos 5 Petras Kubilevičius-Kubilius 2 Petras P. Gintalas 5 Petras Rakštikas 5 Petras Tarulis 14 Philip Roth 3 Povilas Šarmavičius 3 Pranas Morkūnas 4 Pranas Naujokaitis 2 Pranas Visvydas 14 Predrag Matvejević 2 Pulgis Andriušis 18 Raimondas Dambrauskas 1 Raimondas Jonutis 2 Ramunė Brundzaitė 7 Ramutė Dragenytė 34 Ramūnas Gerbutavičius 10 Ramūnas Jaras 17 Ramūnas Kasparavičius 26 Ramūnas Čičelis 11 Rasa Aškinytė 1 Rasa Drazdauskienė 2 Rasa Norvaišaitė 1 Rasa Petkevičienė 1 Regimantas Tamošaitis 86 Regina Varanavičiūtė 1 Renata Radavičiūtė 2 Renata Šerelytė 85 Richard Brautigan 9 Rima Juškūnė 1 Rimantas Kmita 32 Rimantas Černiauskas 11 Rimantas Šalna 1 Rima Pociūtė 6 Rimas Burokas 15 Rimas Užgiris 3 Rimas Vėžys 4 Rimvydas Stankevičius 31 Rimvydas Šilbajoris 32 Rita Kasparavičiūtė 1 Rita Tūtlytė 9 Ričardas Gavelis 19 Ričardas Šileika 21 Robertas Kundrotas 8 Roberto Bolano 3 Rolandas Mosėnas 2 Rolandas Rastauskas 22 Romas Daugirdas 33 Romualdas Granauskas 15 Romualdas Kisielius 1 Romualdas Rakauskas 1 Ryszard Kapuściński 3 Rūta Brokert 2 Salman Rushdie 2 Salomėja Nėris 9 Salys Šemerys 12 Samuel Beckett 29 Sandra Avižienytė 1 Sara Poisson 25 Sargis Atsargiai 1 Saulius Keturakis 1 Saulius Kubilius 2 Saulius Repečka 1 Saulius Rimkus 5 Saulius Tomas Kondrotas 10 Saulius Šaltenis 12 Saulė Pinkevičienė 4 Serhij Žadan 6 Sharan Newman 1 Sigitas Birgelis 13 Sigitas Geda 50 Sigitas Parulskis 31 Sigitas Poškus 7 Simona Talutytė 2 Simon Carmiggelt 8 Skaidrius Kandratavičius 11 Skirmantė Černiauskaitė 1 Slavoj Žižek 1 Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė 7 Sonata Paliulytė 9 Sondra Simanaitienė 5 Stan Barstow 2 Stanislava Nikolova-Čiurinskienė 2 Stanislovas Abromavičius 4 Stanisław Lem 4 Stasys Anglickis 3 Stasys Jonauskas 13 Stasys Santvaras 8 Stasys Stacevičius 16 Tadas Vidmantas 5 Tadas Žvirinskis 4 Tautvyda Marcinkevičiūtė 19 Tautvydas Nemčinskas 4 Teofilis Tilvytis 16 Thomas Bernhard 5 Thomas Pynchon 1 Titas Alga 4 Toma Gudelytė 2 Tomas Arūnas Rudokas 19 Tomas Kavaliauskas 11 Tomas Norkaitis 4 Tomas S. Butkus-Slombas 9 Tomas Staniulis 14 Tomas Taškauskas 8 Tomas Venclova 45 Tomas Čepaitis 1 Tomas Šinkariukas 18 Ulla Berkewicz 4 Vaidotas Daunys 5 Vainis Aleksa 2 Vaiva Grainytė 7 Vaiva Kuodytė 8 Vaiva Markevičiūtė 1 Vaiva Rykštaitė 1 Valdas Daškevičius 11 Valdas Gedgaudas 11 Valdas Papievis 13 Valdemaras Kukulas 41 Valentinas Sventickas 30 Vanda Zaborskaitė 5 Venancijus Ališas 4 Vidmantė Jasukaitytė 28 Viktoras Rudžianskas 10 Viktorija Daujotytė 114 Viktorija Jonkutė 2 Viktorija Skrupskelytė 11 Viktorija Vosyliūtė 4 Viktorija Šeina 9 Viktor Pelevin 2 Vilis Normanas 6 Vilius Dinstmanas 3 Viljama Sudikienė 1 Vilma Fiokla Kiurė 4 Vincas Mykolaitis-Putinas 19 Vincas Natkevičius 2 Vincas Ramonas 4 Violeta Tauragienė 1 Violeta Šoblinskaitė 22 Virginija Cibarauskė 1 Virginijus Malčius 11 Virginijus Savukynas 1 Vitalija Bogutaitė 7 Vitalija Pilipauskaitė 8 Vitas Areška 13 Vladas Braziūnas 51 Vladas Šimkus 10 Vladas Šlaitas 9 Vladimir Sorokin 4 Vygantas Šiukščius 5 Vytas Dekšnys 15 Vytautas Berenis 4 Vytautas Girdzijauskas 10 Vytautas Janavičius 7 Vytautas Kavolis 4 Vytautas Kirkutis 7 Vytautas Kubilius 63 Vytautas Martinkus 23 Vytautas Mačernis 6 Vytautas Montvila 6 Vytautas P. Bložė 32 Vytautas Rubavičius 37 Vytautas Sirijos Gira 5 Vytautas Skripka 8 Vytautas Stankus 10 Vytautas V. Landsbergis 11 Walter Benjamin 10 Werner Aspenström 2 Wolfgang Borchert 4 Woody Allen 6 Yoko Ono 1 Zigmas Gėlė 6 Šarūnas Monkevičius 1 Švelnus Jungas 1 Žilvinas Andriušis 26 Živilė Bilaišytė 10 Živilė Kavaliauskaitė 1 Žygimantas Kudirka-Mesijus 5 ХХХ Nežinomas rašytojas 1